Blog
Przedmioty i urządzenia
W artykule znajdziesz:
Przedmioty i urządzenia
Zgodnie zobowiązującymi normami prawnymi od 1971 r., do środków trwałych zalicza się środki pracy oraz inne przedmioty i urządzenia długotrwałego użytkowania (np. domy mieszkalne, budynki fabryczne itd.) o cenie zakupu lub wartości wytworzenia wyższej od 10.000 zł i okresie użytkowania dłuższym niż 1 rok (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nie są więc środkami trwałymi przedmioty, bez względu na ich wartość, jeżeli ich okres użytkowania nie przekracza 1 roku. W jednostkach budżetowych (np. Politechnika) nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych środków trwałych.
Po okresie całkowitego zużycia następuje komisyjne spisanie danego środka trwałego z inwentarza jednostki a dla nabycia nowego środka trwałego niezbędna jest dotacja z budżetu państwa.
a) Odpisów amortyzacyjnych środków trwałych dokonuje się zgodnie z Uchwałą nr 300 Rady Ministrów z dnia 6 XI 1966 (Monitor Polski nr 65).
b) W wymienionej Uchwale przyjęto metodę liniową odpisów amortyzacyjnych, przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych przeznaczonych na wymianę (refundację) i na kapitalne remonty środków trwałych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się każdego miesiąca od wartości początkowej środka trwałego (Kp) według stanu na pierwszy dzień danego miesiąca, w wysokości 1/12 kwoty rocznej amortyzacji.
Do wyjątku należą pojazdy mechaniczne, jeżeli ich amortyzację oblicza się w zależności od przebiegu. Odpisy amortyzacyjne oblicza się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dany środek trwały został przekazany do użytkowania i objęty ewidencją księgową.
Odpisów amortyzacyjnych środka trwałego dokonuje się przez cały czas użytkowania, włączając w to okresy wszelkich remontów, przestojów i przerzutów maszyn.
Jeżeli władze terenowe wyznaczą okres użytkowania krótszy niż to wynika z klasyfikacji amortyzacyjnej wówczas przedsiębiorstwo winno przyjąć za podstawę wysokości stawki amortyzacyjnej wyznaczonej przez władze terenowe okres używalności środka trwałego (uprawnienia budowlane).
W zakończeniu należy wyjaśnić, że w państwach socjalistycznych gospodarka funduszem amortyzacyjnych prowadzona jest jednym z podanych niżej sposobów:
- w sposób scentralizowany,
- zdecentralizowany,
- mieszany.
Zdecentralizowana gospodarka
W scentralizowanym systemie gospodarowania funduszem amortyzacyjnym cały fundusz pozostaje w gestii jednostek nadrzędnych przedsiębiorstwa, jak zjednoczenia wzgl. ministerstwa (program egzamin ustny).
Zdecentralizowana gospodarka funduszami amortyzacyjnymi opiera się na pozostawieniu środków amortyzacyjnych w całości do dyspozycji przedsiębiorstwa, które dokonały odpisów.
W systemie mieszanym część środków pochodzących z amortyzacji przekazuje się do dyspozycji jednostek nadrzędnych i pozostawia się pozostałą część funduszu amortyzacyjnego przedsiębiorstwa.
W Polsce stosowany jest system mieszany, a zatem miesięczny odpis amortyzacyjny dzieli się wg ustalonego klucza na część pozostającą do dyspozycji przedsiębiorstwa oraz na część podlegającą odprowadzeniu na konto bankowe władz wyższych (zjednoczenie) (opinie o programie).
Fundusz amortyzacyjny pozostający w gestii przedsiębiorstwa przeznacza się na:
1) Finansowanie remontów i modernizacji środków trwałych,
2) Finansowanie inwestycji przedsiębiorstw produkcyjnych,
3) pokrywanie kosztów związanych z likwidacją i sprzedażą środków trwałych produkcyjnych.
Ogólna klasyfikacja funduszów w budownictwie.
Rozróżniamy następujące fundusze:
- Fundusz podstawowy czyli statutowy,
- Fundusz produkcyjny,
- Fundusz nieprodukcyjny (segregator aktów prawnych).
Fundusz podstawowy zwany w przedsiębiorstwach statutowym, który powstaje z przydzielonych powstającemu przedsiębiorstwu dotacji na nabycie lub wytwarzanie środków trwałych i obrotowych, bądź też ze środków trwałych i obrotowych przydzielonych przedsiębiorstwu w naturze. Fundusz produkcyjny w budownictwie stanowią park maszyn budowlanych, urządzenia technologiczne i energetyczne, środki transportu, budynki i instalacje uczestniczące w procesie produkcyjnym oraz inne środki produkcyjnego przeznaczenia (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32