Blog

15.11.2022

Element układu akustycznego

W artykule znajdziesz:

Element układu akustycznego

Stosowanie ekranów w pomieszczeniach zamkniętych jest w znacznym stopniu ograniczone wskutek obecności w nich fal odbitych, co zwłaszcza w polu akustycznym silnie rozproszonym znacznie zmniejsza skuteczność ich działania (program uprawnienia budowlane na komputer). Znając charakter zjawisk występujących w takim polu można z powodzeniem stosować ekrany również w pomieszczeniach zamkniętych pod warunkiem, że ekran będzie stanowił element układu akustycznego wkomponowany między źródło a odbiorcę i współdziałający z innymi elementami pomieszczenia, takimi jak ściany, strop oraz ustroje dźwiękochłonne lub przestrzenne, zastosowane w jego otoczeniu w celu lokalnego wytłumienia energii fal odbitych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ekrany działające w ten sposób znajdują zastosowanie przede wszystkim w bezpośrednim otoczeniu źródeł dźwięku. Na przykład w pomieszczeniach biurowych, w których pracuje duża liczba osób, oddziela się nimi poszczególne stanowiska, aby hałas maszyn do pisania lub liczenia nie przeszkadzał na stanowiskach sąsiednich (uprawnienia budowlane).

Zastosowania tego typu ekranów. W halach produkcyjnych w celu lepszego przystosowania ekranu do danych warunków znajdują zastosowanie ekrany typu parawanowego lub kotarowego, którymi można łatwo otoczyć częściowo lub nawet całkowicie źródło hałasu (np. pracujące narzędzie pneumatyczne) podobnie jak ekranami przeciwodblaskowymi przy spawaniu źródło światła. Ekran pokazany można łatwo przestawić. Składa się on ze stojaków i poprzeczek wykonanych z rur stalowych oraz zawieszonej na tych poprzeczkach maty dźwiękochłonnej (program egzamin ustny).

Pojedyncze płaskie ekrany znajdują zastosowanie np. w bezpośrednim otoczeniu silników pracujących w maszynowniach statków, w bezpośrednim otoczeniu agregatów prądotwórczych lub kompresorów w elektrowniach i kompresorowniach, w otoczeniu pił tarczowych, pił do cięcia metalu lub ciągów walcowniczych itp., wytwarzając cień akustyczny na stanowiskach roboczych oraz w strefach, w których przebywają ludzie.

Stosowanie ekranów

Stosowanie ekranów nie ogranicza się tylko do ekranów wolnostojących o dużych wymiarach. Znajdują one również zastosowanie jako element konstrukcyjny maszyny jak np. w skręcarkach włókien sztucznych lub automatach tokarskich (opinie o programie). Tego rodzaju ekrany wykonywane z odlewów żeliwnych, z blachy aluminiowej lub stalowej wytłumionej pastą antywibracyjną, z tworzyw sztucznych nie przezroczystych lub z przezroczystego pleksiglasu, zmieniają charakterystykę kierunkowości promieniowania danego źródła. Pozwala to na znaczne nieraz zmniejszenie poziomu ciśnienia akustycznego od strony stanowiska roboczego, na którym jest wymagane wytłumienie hałasu.

Zwłaszcza w maszynach o mniejszym stopniu zautomatyzowania procesu produkcyjnego, w którym jest konieczny stały lub okresowy dozór pracy maszyny, tego rodzaju ekrany mogą znaleźć w szerokim zakresie zastosowanie (segregator aktów prawnych). Jeżeli nie ma ekranu, wówczas zmniejszenie poziomu ciśnienia akustycznego AL’ na odcinku między pojedynczym źródłem punktowym a odbiorcą można w dowolnym polu akustycznym swobodnym obliczyć z następującego wzoru A. Charakterystykę pola akustycznego w obszarze cienia akustycznego poza cienkim sztywnym ekranem można obliczyć przy użyciu ogólnych równań Sommerfielda.

Upraszczając te równania oraz wprowadzając szereg wartości przybliżonych, ułatwiających praktyczne stosowanie tych równań, opracowano wykresy, na których wartość zmniejszenia poziomu ciśnienia akustycznego AL poza ekranem jest wyrażona w zależności od stosunku jednego z charakterystycznych wymiarów ekranu do długości fali dźwiękowej, dla której jest obliczona skuteczność akustyczna ekranu (promocja 3 w 1). Wg Sommerfielda taką właśnie zależność dla ekranu usytuowanego w polu akustycznym swobodnym i źródła znajdującego się daleko (do ekranu docierają tylko fale płaskie), wg Janassona zależność dla źródła znajdującego się blisko (do ekranu docierają fale kuliste). Na każdym z tych rysunków podano schematy z oznaczeniem odległości i położeń źródła Z oraz odbioru O względem ekranu, jak również kąta ugięcia fal dźwiękowych na jego krawędzi.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami