Blog

20.04.2021

Przedsiębiorstwo Budownictwa Miejskiego

W artykule znajdziesz:

Przedsiębiorstwo Budownictwa Miejskiego

Przedsiębiorstwo Budownictwa Miejskiego

Przedsiębiorstwo Budownictwa Miejskiego MDM ogółem ma około 2000 pracowników. Liczba pracowników umysłowych (inżynieryjnotechnicznych i administracyjnych) wynosi 250 osób, co stanowi 12,5% ogółu zatrudnionych. Z liczby tej 103 pracowników umysłowych (ok. 5% ogółu zatrudnionych) pracuje w samej centrali przedsiębiorstwa, a 147 - w komórkach wykonawczych, to znaczy na budowach i na zapleczu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przedsiębiorstwo wykonuje przeciętnie około 70 obiektów jednocześnie, których łączna kubatura wynosi 400 000 m3. Wartość robót wykonawczych w ciągu roku stanowi 150 milionów zł. Do tego dodać trzeba roboty o wartości 50 milionów zł, które wykonują podwykonawcy. Łącznie więc roboty wykonywane przez przedsiębiorstwo w ciągu roku, zarówno własnymi siłami, jak i za pośrednictwem subwykonawców, mają wartość ok. 200 milionów złotych.
Do wykonania tych zadań przedsiębiorstwo posiada 14 kierownictw robót kubaturowych, 3 kierownictwa robót niekubaturowych oraz 1 kierownictwo robót wykończeniowych. Na czele każdego z nich stoi kierownik robót. W każdym kierownictwie robót zatrudnionych jest przeciętnie ok. 7 pracowników umysłowych oraz ok. 100 robotników. Kierownictwa robót podlegają bezpośrednio naczelnemu inżynierowi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Oprócz kierownictw robót przedsiębiorstwo posiada jeszcze bazę sprzętu, która zajmuje się konserwacją i remontem drobnym oraz średnim maszyn i urządzeń. Nie posiada ono własnych maszyn ciężkich, np. koparek i spycharek, lecz wypożycza je od specjalnych przedsiębiorstw. Nie posiada również własnych ciężarowych samochodów, lecz korzysta z usług przedsiębiorstw transportowych. Poza bazą sprzętu przedsiębiorstwo posiada własną stolarnię, ślusarnię i własny centralny warsztat zbrójarski. Wszystkie te jednostki są w pionie naczelnego inżyniera, lecz bezpośrednio podlegają szefowi Działu Zaplecza Technicznego TZ (uprawnienia budowlane).

W pionie Zastępcy Dyrektora do Spraw Ekonomicznych istnieją również komórki terenowe, a mianowicie magazyn odzieżowy, dysponujący odzieżą roboczą, ochronną i zimową dla robotników, oraz magazyn likwidacyjny. Po ukończeniu każdej budowy pozostałe, zdekompletowane materiały i urządzenia przekazuje się do magazynu likwidacyjnego, który je segreguje, kompletuje i przesyła na odpowiednie budowy (program egzamin ustny). Zarówno magazyn odzieżowy, jak i likwidacyjny podlegają bezpośrednio szefowi Działu Zaopatrzenia i Transportu EZ.

Wydajność pracy

Charakterystyczną cechą państwowych przedsiębiorstw przemysłowych, budowlanych i rolnych w Polsce jest to, że pracownicy tych przedsiębiorstw mają udział w ich zarządzaniu, tworząc tak zwany samorząd robotniczy. Na terenie przedsiębiorstw budowlanych działać mogą następujące organizacje samorządu robotniczego:
- rada robotnicza,
- rada zakładowa,
- miejscowa organizacja Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej,
- koło Związku Młodzieży Socjalistycznej,
- koło Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (opinie o programie).

Główną organizacją samorządu robotniczego na terenie przedsiębiorstwa jest rada robotnicza. Powinna ona składać się co najmniej w dwóch trzecich (a w wyjątkowych wypadkach w połowie) z pracowników fizycznych (robotników). Członków rady wybiera ogół pracowników w głosowaniu tajnym. Niezależnie od osób wybranych, członkami rady z urzędu są przewodniczący rady zakładowej i sekretarz miejscowej organizacji PZPR. W obradach rady uczestniczy dyrektor przedsiębiorstwa.

Do zakresu działania rady robotniczej należą:
1) Uchwalenie kwartalnych i miesięcznych planów przedsiębiorstwa i troska o ich wykonanie (segregator aktów prawnych).
2) Dążenie do wzrostu wydajności pracy, przestrzeganie dyscypliny pracy, poprawa warunków bhp, dążenie do podwyższania jakości produkcji i obniżania jej kosztów.
3) Organizowanie narad wytwórczych wspólnie z dyrekcją
4) Kontrola nad działalnością gospodarczą i finansową.
5) Inicjatywa w rozwijaniu produkcji ubocznej.
6) Decyzje o pozbywaniu się zbędnych maszyn i urządzeń (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami