Blog
Przejście na zbrojenie
W artykule znajdziesz:
Przejście na zbrojenie daje nie tylko zmniejszenie zużycia stali, ale ma również ogromne technologiczne zalety w porównaniu ze zbrojeniem z drutów i prętów. Pale o długości 8 m zbroi się jednym splotem o średnicy 15 mm, długości 10 m lub dwoma takimi splotami zamiast czterech projektowanych splotów o średnicy 9 mm. Głowicę pali zbroi się dwiema parami siatek, a ostrze - spiralą (program uprawnienia budowlane na komputer).
Stend stanowi komorę naparzania typu dołowego o długości 46 m z zabetonowanym słupem oporowym o długości 40 m dzielącym komorę na dwa pola formujące o szerokości 2 m. Na czołach słupa zamocowane są metalowe belki, przejmujące siłę naciągu splotów. W przedniej części stendu rozmieszczone są cięgna siłowe połączone parami zawiesiem oporowym, lewar hydrauliczny i wciągarka, a w części końcowej - kołowrót na wózku. Mieszankę betonową o plastyczności równej 2-4 cm układa się za pomocą kubła wibrującego, podawanego suwnicą i zagęszcza wibratorami pogrążalnymi, po czym przy zastosowaniu wibrowania zagłębia pętle montażowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Reżym obróbki cieplno-wilgotnościowej jest stopniowany: wstępne dojrzewanie 3 godz., podnoszenie temperatury do 40°C w ciągu 3 godz., przetrzymywanie w tej temperaturze 3 godz., następnie nagrzewanie przy temperaturze 70°C 10 godz. i powolne obniżanie temperatury w ciągu 3 godz. Przestrzeganie takiego reżymu zapobiega pojawianiu się powierzchniowych rys skurczowych, pozwala uzyskać projektowaną wytrzymałość betonu i zmniejszyć straty naprężeń wskutek spadku temperatury (wg projektu wynoszące 800 kG/cm2) (uprawnienia budowlane).
Siły naciągu zbrojenia
Siły naciągu zbrojenia są przenoszone z opór na beton przy dwóch centralnie rozmieszczonych splotach jednocześnie (co, z reguły, zapobiega pojawianiu się rys włoskowatych w ostrzu i czole pala) przy jego wytrzymałości 0,7 R<g = 210 kG/cm2. Sprężone zbrojenie naciąga się przed tym dla osłabienia nakrętki cięgna siłowego, wykonuje łagodne zwalnianie naciągu i zbrojenie ze splotów przecina się za pomocą łuku elektrycznego (program egzamin ustny). Nakład pracy na wyprodukowanie 1 m3 pali wynosi 3,1 rob.-godz., zużycie stali 22,4 kg. Takie pale można zalecać jako typowe do budowy fundamentów z niskim rusztem w rejonach z temperaturą obliczeniową nie niższą niż - 40°C (opinie o programie).
Na poligonie przy Fabryce Wyrobów Żelbetowych nr 17 (Moskwa) produkuje się pełne pale o przekroju 30×30 cm i długości do 8 m oraz o przekroju 25X35 cm i długości do 12 m, pierwsze z betonu marki 200, drugie - marki 300. Mrozoodporność pierwszych i drugich wynosi 150 cyklów zamrażania i odtajania przy plastyczności równej 5-7 cm. Pale zbroi się szkieletami spawanymi z podłużnymi prętami o średnicy 12 lub 18 mm, wzmocnionymi w ostrzu dodatkowymi prętami o takich samych średnicach, a w głowicy - siatkami z drutu o średnicy 5,0-h 6,5 mm. W celu uzyskania marki betonu w ciągu 4 godz. po naparzaniu przyjęto zwiększone zużycie cementu portlandzkiego 400, równe 400 i 500 kg"m3 betonu (segregator aktów prawnych).
Pale produkuje się na dwie zmiany; w każdej z nich zajęta jest brygada zespołowa 12 robotników. Pale o przekroju kwadratowym formuje się w formach stalowych, każda na 2 wyroby, a pale o przekroju prostokątnym - w bateryjnych na 7 i 13 wyrobów, ustawionych w komorach naparzania o długości 14 m. Przy produkcji pali o długości mniejszej od długości formy stosuje się wkładki z dwóch arkuszy 300×300 mm, grubości 8 mm, połączonych ściągaczem z rur o średnicy 50 mm. W komorze w rzucie poziomym mieszczą się dwie podwójne 16-5-18 godz., z nich 3-4 godz. - podnoszenie temperatury do 80-85°C i dojrzewanie izotermiczne - 10 godz. Do wyjmowania pali z form, układania w stosy lub na środki transportowe przewidziano dwie pętle podnośnikowe (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32