Blog
Przejście od izolacji
W artykule znajdziesz:
Przejście od izolacji
Przy trzywarstwowej izolacji należy zatem nałożyć siedem, a przy czterowarstwowej dziewięć powłok z lepiku. Do izolacji czterowarstwowej potrzeba lepiku bez wypełniacza ok. 9 do 11 kg na 1 m powierzchni pionowej lub silnie nachylonej, przy lepiku z wypełniaczem ze względu na większy jego ciężar objętościowy odpowiednio więcej.
Jeżeli budowla nie jest całkowicie zanurzona w wodzie gruntowej, to izolację przed wodą naporową należy wyprowadzić co najmniej 50 cm ponad najwyższy poziom wody gruntowej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na wyżej znajdujących się powierzchniach należy ułożyć przynajmniej izolację nieco lżejszą z warstwą ochronną, przy czym izolację tę należy łączyć na zakładkę z izolacją przed wodą naporową. Izolacja tych powierzchni w postaci powłok izolacji lekkiej bez wkładek nie jest wystarczająca, istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że spływająca woda opadowa może dostać się pomiędzy powierzchnię zewnętrzną konstrukcji a izolację lub pomiędzy izolację a warstwę ochronną (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przejście od izolacji trzy warstwowej przed wodą naporową do izolacji dwuwarstwowej przed wodą przesączającą się.
Przy budowlach wolno stojących korzystne jest izolację przed wodą naporową nakładać od zewnątrz po wykonaniu ścian.
W tym celu potrzebna jest przestrzeń robocza wokół budowli o szerokości co najmniej 1 m, aby zwoje izolacji mogły być przygotowane bezpośrednio na miejscu wykonania. Przy obiektach, do których nie ma dostępu ze wszystkich stron, lub przy ograniczonych przestrzeniach roboczych nie można zastosować izolacji nakładanych od zewnątrz (uprawnienia budowlane). Wówczas należy najpierw wykonać izolację na ściankach pomocniczych i dopiero potem wykonać ściany budowli w ten sposób, aby przylegały do uprzednio wykonanej izolacji.
Izolacja od zewnątrz ma tę zaletę, że przed jej wykonaniem możliwy jest dostęp do zewnętrznych powierzchni ścian bocznych. Ułatwia to przy konstrukcji betonowej lub żelbetowej wykrycie i usunięcie miejsc nie wypełnionych betonem (raków), które powodują obniżenie trwałości izolacji.
Przy wykonywaniu izolacji na ściankach pomocniczych możliwość ta odpada. Dlatego wykonanie betonu wymaga wyjątkowej staranności (program egzamin ustny).
Ściana pomocnicza
Następna wada izolacji wykonywanej na ścianach pomocniczych polega na tym, że gotowa izolacja w okresie przejściowym jest odsłonięta i podczas wykonywania części konstrukcji bezpośrednio stykających się z tą izolacją łatwo może ona ulec uszkodzeniu, szczególnie jeśli ściany boczne mają być wykonane w konstrukcji żelbetowej. Dlatego roboty te powinny być wykonywane pod nadzorem, bardzo starannie i ostrożnie. Bezpośrednio przed wzniesieniem ścian bocznych należy jeszcze raz skrupulatnie sprawdzić, czy powłoki izolacyjne nie zostały uszkodzone. W tym czasie, gdy izolacja jest odkryta, istnieje też, zwłaszcza w okresie letnim, niebezpieczeństwo obsunięcia się izolacji, czemu można zapobiec przez natychmiastowe wykonanie pomocniczej warstwy ochronnej (opinie o programie).
Pomocnicza warstwa ochronna zabezpiecza też izolację przed uszkodzeniami zewnętrznymi podczas wykonywania dalszych robót budowlanych do zabetonowania konstrukcji włącznie.
Warstwę ochronną w tym przypadku najwygodniej jest wykonać z klinkieru lub dobrze wypalonej cegły na zaprawie cementowej. Można też ją wykonać z wyprawy cementowej na siatce lub z betonu, lecz wówczas istnieje raczej większa możliwość uszkodzenia izolacji przy nakładaniu warstwy ochronnej (segregator aktów prawnych).
Również gdy izolacja wykonywana jest od zewnątrz, z reguły dolną część pionowej izolacji w połączeniu z izolacją poziomą stopy wykonuje się na ścianie pomocniczej. NPrzejście od izolacji stopy do izolacji ściany i równocześnie przejście od izolacji na ścianie pomocniczej do izolacji nakładanej od zewnątrz. W tym celu wznosi się na podłożu betonowym, przeznaczonym pod izolację stopy, ścianę murowaną z cegły o grubości 1/2 cegły. Ściana ta powinna być oddzielona od betonowanego podłoża paskiem cienkiej papy nr 150 (500 g) bez powłoki.
Dzięki temu ściana pomocnicza, pracująca jako warstwa ochronna, zostanie później również w dolnej części silnie dociśnięta wskutek parcia ziemi, mając przy tym możność prawie zupełnie swobodnego poziomego przesuwania się po warstwie papy (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32