Blog
Przekazywanie rysunków roboczych
W artykule znajdziesz:
Przekazywanie rysunków roboczych
Normatywy nie mogą być stosowane w przypadkach specjalnie trudnych warunków hydrogeologicznych oraz do budynków wznoszonych na terenach wymagających specjalnego przygotowania, np. tereny zalewowe, fundamentowanie kesonowe lub przy studniach zapuszczanych, do budynków wznoszonych w terenach wysokogórskich itp.
Przy opracowaniu normatywów cykli inwestycyjnych przyjęto następujące założenia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Cykle obejmują pełny czas potrzebny dla realizacji zamierzeń od rozpoczęcia robót przygotowawczych (zagospodarowanie placu budowy), aż do oddania inwestycji do użytkowania.
Roboty budowlane i montażowe są zharmonizowane w czasie i opracowana jest organizacja ich przebiegu.
Stopień zmechanizowania czynności budowlano-montażowych oraz organizacja robót odpowiada przeciętnie osiągniętemu poziomowi rozwoju techniki budownictwa.
Budowa ma zapewnione środki produkcji, jak materiały, sprzęt i narzędzia, które dostarczone zostaną we właściwych terminach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przekazywanie rysunków roboczych oraz dostawa wyposażenia technologicznego (urządzenia wewnętrzne budynków lub zakładów) przez inwestora odbywa się w terminach uzgodnionych z wykonawcą.
Przy opracowaniu cykli przyjęto czas na roboty przygotowawcze: przy inwestycji jednorocznej do 1 miesiąca, a przy inwestycjach wieloletnich do 3 miesięcy.
Normatywy cykli inwestycyjnych opracowano dla każdego rodzaju budownictwa oddzielnie w formie tabel, których wzór z przykładami niektórych rodzajów budownictwa.
Orientacyjny podział nakładów inwestycyjnych na poszczególne lata budowy podano przy założeniu rozpoczynania robót z początkiem II kwartału. W przypadku konieczności rozpoczęcia robót w innym kwartale, należy termin zakończenia odpowiednio skorygować (przesunąć) (uprawnienia budowlane).
Plan mechanizacji (pracy maszyn). Mechanizacja pracy ma duże znaczenie dla przedsiębiorstwa. Zależy ona przede wszystkim od ilości sprzętu, znajdującego się w dyspozycji przedsiębiorstwa.
Plan zaopatrzenia materiałowego
Planując materiały niezbędne do wykonania planu, trzeba ustalić ich ilość, wagę i koszt. Należy pamiętać tu o zasadzie, że wszelkie materiały planuje bezpośrednio wykonawca, a więc nie inwestor i nie wykonawca generalny. Na wstępie należy przeprowadzić pewne prace przygotowawcze, które polegają głównie na:
- opracowaniu wykazów wszystkich rodzajów materiałów, jakie potrzebne będą w okresie planu;
- wyliczeniu średnich cen przez analizę kosztów zakupu transportu i kosztów handlowych;
- ustaleniu wielkości zapasów różnych materiałów;
- analizie profilu robót i analizie zużycia materiałów na 1 m3 budynku;
- analizie zużycia materiałów na 1 milion złotych przerobu (program egzamin ustny).
Wszystkie te obliczenia przeprowadza przedsiębiorstwo na podstawie doświadczenia z roku ubiegłego.
Wykazy materiałów, czyli tak zwane listy materiałowe, sporządza przedsiębiorstwo na podstawie doświadczenia z roku poprzedniego, z uwzględnieniem zmian, jakie przewidywane są w okresie planu. Aby uniknąć nieporozumień, każdy rodzaj materiału powinien być zaopatrzony w odpowiedni symbol, zgodnie z nomenklaturą materiałów.
W państwie socjalistycznym ceny materiałów, przy jednakowych odległościach dowozu na budowę, są zasadniczo jednakowe na terenie całego kraju (opinie o programie).
Nie ma tu spekulacji i konkurencji. Jednak ceny niektórych materiałów muszą z konieczności być różne w różnych miejscowościach. Chodzi tu głównie o materiały, tak zwane miejscowe, jak piasek, żwir itp. Ceny tych materiałów zależą od odległości pokładów i warunków wydobywania. Poza tym koszty materiałów kalkuluje się łącznie z kosztami transportu, a te zależą od umiejscowienia poszczególnych budów (segregator aktów prawnych).
Jeżeli budowa znajduje się daleko od stacji kolejowej lub w miejscowości górzystej, wówczas ceny materiałów są znacznie wyższe, a to z powodu długiego, uciążliwego transportu samochodami. Poza tym przedsiębiorstwo może część materiałów zakupywać wagonowo hurtowo, a część detalicznie - w tych wypadkach ceny są oczywiście różne (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32