Blog
Przekrój nabrzeża
W artykule znajdziesz:
Przekrój nabrzeża
Przekrój nabrzeża w porcie Lobito (Angola) o głębokości 11,50 m, posadowionego na luźnym piasku.
Podsypka o wysokości 4 m składa się z drobnokrystalicznego wapienia, o dużej odporności na wpływy wody morskiej, o wymiarach poszczególnych kamieni od 5 do 40 cm. Interesujące mogą być proporcje poszczególnych frakcji kamienia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Projektowanych skarp o pochyleniu 1 :1 nie udało się przy zatapianiu podsypki z szaland utrzymać, co zresztą widoczne jest na rysunku. Podsypkę wy równano z dokładnością do ±1 cm, stosując dodatkowo wyrównującą warstwę tłucznia o wymiarach 8 i 4 cm.
Konstrukcję podwodną nabrzeża stanowią warstwy bloków betonowych, przy czym w każdej warstwie zastosowano inny typ bloku. Wierzch części podwodnej znajduje się na rzędnej +1 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ciężar największego bloku dochodzi do 100 000 kG. Blisko 2,5 m występ w drugiej od dołu warstwie bloków ma za zadanie polepszenie stateczności nabrzeża, przez powiększenie składowej pionowej obciążenia, wskutek włączenia ciężaru części zasypu odciążającego do współpracy w tym zakresie.
Konstrukcję nadwodną stanowi betonowy mur o przekroju 2,60×3,20 m wykonany jako monolit w deskowaniach.
W murze tym przewidziano kanał kablowy o dość dużych wymiarach poprzecznych (uprawnienia budowlane).
Za nabrzeżem usypano szeroki kamienny zasyp odciążający, typu zazębionego. W celu zapobieżenia ucieczce piasku przez pory zasypu kamiennego pokrywano powierzchnie tegoż warstwami mieszaniny kamieni (55%) i iłu (45%) o grubości 1 m.
Na zasypie kamiennym posadowiono bezpośrednio fundamenty poddźwignicowe. Całość zasypano 40 cm warstwą tłucznia, a na nim ułożono 15 cm podkład z betonu chudego i nawierzchnię z betonu asfaltowego 6 cm grubości. Należy zauważyć, że bloki układano w postaci słupów, jeden na drugim, bez przekrywania spoin pionowych, tak że każdy słup potem mógł osiadać niezależnie od sąsiednich (program egzamin ustny).
Szerokość spoin pionowych
Szerokość spoin pionowych u dołu wynosi 3,7 cm, u góry zaś 4,7 cm, co uzyskano przez wykonanie wierzchnich bloków o 1 cm węższych niż pozostało. Zapobiegało to, przy nieznacznych nawet pochyleniach słupów w bok, opieraniu się Ich wzajemnie o siebie, co przy nierównomiernym osiadaniu mogło mieć niepożądane skutki. Spoiny między dolnymi blokami uszczelniano listwami z twardego drewna, o przekroju trapezowym. Spoiny w blokach wierzchnich pozostawiano otwarte. W celu zmniejszenia osiadania nabrzeża, po jego ostatecznym ukończeniu, wykonaną część podwodną obciążano blokami na ok. 180 dni (opinie o programie).
Pod wpływem obciążenia wstępnego nabrzeże osiadło znacznie, bo do 40 cm. To wstępne obciążenie spowodowało, że osiadanie będące wynikiem ściśliwości podsypki, wciskania kamieni w grunt podłoża oraz ściśliwości warstwy piasku zakończyło się przed wykonaniem nadbudowy. Niwelacja, wykonana w kilkanaście miesięcy po ukończeniu nabrzeża, wykazała jednakże jeszcze dalsze osiadania dochodzące miejscami do 10 cm, oraz równoczesne wychylanie nabrzeża tego samego rzędu, w stronę wody. Odkształcenia te były skutkiem powolnego ścieśniania się warstwy iłów plastycznych grubości do 20 m, podścielających podłoże piaszczyste na rzędnej około 25 m (segregator aktów prawnych).
Przekrój tego nabrzeża, wykonanego w porcie tureckim Haydarpasa, dostosowano do przebiegu linii ciśnienia, uzyskując w ten sposób znaczne zmniejszenie masy bloków (maks. ciężar bloku do 50 000 kG). Konstrukcję podwodną, posadowioną na podsypce kamiennej, skonstruowano z 6 warstw bloków, przy czym każda warstwa, podobnie jak w Lobito, wymagała zaprojektowania innego typu bloków. Mimo trudności, jakie sprawiało dokładne ułożenie bloków, wykonano nabrzeże w ten sposób, że drugą od dołu warstwę bloków cofnięto poza lico pierwszej warstwy o 1 m ku lądowi, dwie wyżej położone zaś o 40 cm w stosunku do warstw podścielających (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32