Blog

13.10.2020

Przekrój noża

W artykule znajdziesz:

Przekrój noża

Przekrój noża

Dla wzmocnienia dolnych krawędzi ścian kesonu zaopatruje się je w nóż stalowy, który usztywnia konstrukcję kesonu i zabezpiecza ściany przed uszkodzeniem przy napotkaniu na przeszkody w gruncie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nóż może być płaski lub zakończony ostrzem. Zaopatrzenie noża w ostrze ma na celu zabezpieczenie kesonu przed uciekaniem powietrzą spod noża, jak również przed napływem płynnych gruntów do komory roboczej.

Nóż daje się zazwyczaj na całej szerokości końca wsporników, niekiedy jednak (w bardzo rzadkich przypadkach) okuwa się nim tylko zewnętrzną krawędź wspornika (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przekrój noża składa się z oddzielnych kształtowników łub złożony jest on z blach i kątowników. Do wykonania noży o konstrukcji prostej używane są ceowniki lub dwuteowniki oraz kątowniki i teowniki. Na przekroje złożone stosuje się blachy o grubości 6-8 mm oraz kątowniki o wymiarach 75x75x8 mm i grubsze.

Nóż przymocowuje się do konstrukcji kesonu za pomocą krótkich kotwi z hakami o średnicy ok. 16 mm i długości 0,5-0,75 m, rozstawionych wzdłuż obwodu noża w odstępach co 0,5-1,0 m. Ciężar noża wynosi zazwyczaj 30-40 kG na 1 m2 rzutu poziomego kesonu i stanowi 15-20% ciężaru zbrojenia kesonu (uprawnienia budowlane).
Najlżejsza z nich składa się z pojedynczego kątownika zabezpieczającego zewnętrzną krawędź wspornika lub całą jego powierzchnię poziomą. Noże tego typu są bardzo lekkie, ale mało sztywne, toteż mają one zastosowanie tylko przy lekkich kesonach i dogodnych warunkach gruntowych. Zazwyczaj daje się noże o konstrukcji mocniejszej, złożonej z kątowników i blach lub wykonane z pojedynczych ceowników.

Te ostatnie są prostsze w wykonaniu, a pod względem wytrzymałościowym nie ustępują konstrukcji o przekroju złożonym.
Noże ostre. Konstrukcja noży ostrych składa się z półki poziomej i ostrza od strony zewnętrznej (program egzamin ustny). Wysokość ostrza nie przekracza zazwyczaj 100-200 mm, niekiedy jednak jest ona większa i dochodzi do 500 mm i więcej.

Noże o normalnych ostrzach

Wysokie ostrza lepiej zabezpieczają przed stratami powietrza i napływem gruntów oraz umożliwiają wybieranie gruntu spod półki kesonu. Z tych względów są one bardzo korzystne w kesonach używanych do zagłębiania fundamentów w pobliżu istniejących budowli oraz w kesonach pierścieniowych pod wewnętrznymi ścianami, a także w kesonach o kształcie teowym lub dwuteowym w planie (opinie o programie). W pierwszym przypadku zabezpieczają one przed osuwaniem się gruntu spod istniejących fundamentów, a w drugim przed osuwaniem jądra ziemnego w środkowej komorze kesonu.

W kesonach zaś teowych i dwuteowych umożliwiają wyeliminowanie momentów skręcających w narożach kesonu przez wybranie gruntu na pewnych odcinkach spod półki kesonu i oparcia go w dogodnych punktach (segregator aktów prawnych).
Noże o normalnych ostrzach mogą być wykonane według jednego ze schematów. W kesonach o krawędziach ostrokątnych nóż może być wykonany z pojedynczego teownika lub mieć przekrój złożony z kątownika i blachy. Przy ściętych zaś krawędziach wsporników stosowane są noże o konstrukcji złożonej z kątowników i blach albo z pojedynczego dwuteownika ściętej stopce od wewnętrznej strony. Pod względem wytrzymałościowym obydwa te typy konstrukcji są równorzędne, natomiast pod względem wykonania i zużycia materiału nóż z dwuteownika jest korzystniejszy. Jest on prostszy w wykonaniu i znacznie lżejszy.

Ciężar jego przy szerokości półki wspornika 25 cm wynosi 40 kG/mb, podczas gdy ciężar noża o takiej samej szerokości i mniej więcej równej wysokości ostrza dochodzi przy konstrukcji złożonej do 60 kG/mb. Z tych względów noże z dwuteowników są ostatnio bardzo często stosowane (promocja 3 w 1).
Konstrukcja noży o podwyższonym ostrzu składa się z blach poziomych i pionowych oraz kątowników i jest usztywniona przeponami poprzecznymi. 

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami