Blog

20.02.2023

Smoły i paki

W artykule znajdziesz:

Smoły i paki

Podstawowe właściwości asfaltów drogowych. Asfalty drogowe stosuje się do budowy nawierzchni drogowych, do wyrobu asfaltów lanych i asfaltobetonów, emulsji asfaltowych i mas zalewowych, stabilizacji smół drogowych itp. Znajdują one również zastosowanie przy wyrobie mas izolacyjnych jako dodatek plastyfikujący twarde asfalty ponaftowe (program uprawnienia budowlane na komputer).

Według PN-57/C-96174 rozróżnia się dwa rodzaje asfaltów izolacyjnych wysokotopliwych, oznaczonych symbolami IW-80 oraz IW-100. Podstawowe właściwości asfaltów izolacyjnych wysokotopliwych. Asfalty izolacyjne wysokotopliwe stosuje się do wykonywania izolacji powłokowych oraz do produkcji kitów uszczelniających i mas asfaltowych izolacyjnych.

Smoła jest produktem rozkładowej destylacji substancji organicznych, barwy czarnej lub ciemnobrunatnej, o konsystencji od ciekłej do stałej, rzedniejącym pod wpływem ogrzewania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pak stanowi stałą pozostałość po destylacji smół, kwasów tłuszozowych itp. Pod wpływem ogrzewania pak mięknie i przechodzi w stan ciekły. Barwę ma czarną lub czarnobrunatną. W zależności od pochodzenia rozróżnia się smoły i paki z węgla kamiennego, brunatnego, z torfu, drewna itp. Do wyrobów izolacyjnych stosuje się smoły i paki z węgla kamiennego (uprawnienia budowlane).

W zależności od sposobu otrzymywania rozróżnia się wiele odmian smółz węgla kamiennego, np.:

  1. smoły surowe, otrzymywane w koksowniach i gazowniach w procesie od- gazowania węgla kamiennego bez dostępu powietrza,
  2. smoły preparowane, do których należą smoły dachowe, hutnicze i opałowe, otrzymywane przez odpowiednie spreparowanie smół surowych (program egzamin ustny).

Smoły preparowane dachowe są podstawowym surowcem do produkcji wyrobów izolacyjnych przeciwwilgociowych, lepików i pap smołowych. Smoła hutnicza stosowana jest przedewszystkim jako lepiszcze do wyrobu materiałów ogniotrwałych i wykładania pieców hutniczych. Może też być stosowana w budownictwie jako jeden ze składników kompozycji smołowo-epoksydowych, używanych np. na chemoodporne nawierzchnie podłogowe (opinie o programie).

Smoły preparowane dachowe

Smoły i wyroby smołowe są niepodatne na zagrzybienie w warunkach stałego zawilgocenia. Smoły są mniej odporne na działanie promieni ultrafioletowych niż asfalty i dlatego ulegają stosunkowo szybkiemu starzeniu, pozostając na otwartym powietrzu.

Zgodnie z PN-69/C-97035 rozróżnia się dwa rodzaje paku z węgla kamiennego, oznaczone literami:

M - pak miękki, o temperaturze mięknienia 55±10°C,

N - pak normalny, o temperaturze mięknienia 70-5°C (segregator aktów prawnych).

Paki z węgla kamiennego są stosowane do produkcji lepiku smołowego, smół drogowych oraz pap smołowych, mas izolacyjnych smołowych, lakierów itp. Paków w czystej postaci nie stosuje się w robotach izolacyjnych. Ze względu na dość intensywny zapach smoły nie stosuje się wyrobów smołowych w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi.

Poza smołą drogową stabilizowaną, zawierającą dodatek stabilizatora w postaci odpowiednio dobranego asfaltu, polskie normy nie dopuszczają do stosowania mieszanek smołowo-asfaltowych w produkcji materiałów izolacyjnych i w wykonawstwie budowlanym. Spowodowane to jest bardzo złym mieszaniem się smoły z asfaltami. Nie tworzą one bowiem jednorodnych mieszanin, co jest przyczyną występowania zjawiska rozwarstwiania się mieszanek asfaltowo-smołowych i tendencji do spływania ich z powierzchni podłoża (promocja 3 w 1).

Papa jest to materiał izolacyjny w postaci wstęgi osnowy, zwanej też wkładką, nasyconej lub nasyconej i powleczonej bitumem. W zależności od rodzaju bitumu papy dzieli się na asfaltowe i smołowe. Jako osnowa w produkcji pap są stosowane: tektura do wyrobu pap, tkaniny techniczne, welony szklane, folie z tworzyw sztucznych i folie metalowe (aluminiowe, ołowiane, miedziane).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami