Blog
Przekrój ściany
W artykule znajdziesz:
Na płytach balkonowych zgodnie z projektem wykonano gładź cementową grubości 2-3 cm, uzyskując jednocześnie niewielki spadek. Jako dodatek do gładzi stosowano Hydrobet. W czasie eksploatacji stwierdzono liczne rysy i spękania gładzi oraz jej odspajanie od prefabrykatu. Prefabrykowana płyta balkonu miała również rysy, przez które przedostawała się woda, tworząc wykwity i plamy od zacieków na dolnej powierzchni balkonów, widoczne z niższych kondygnacji (program uprawnienia budowlane na komputer). Część płyt balkonowych zmontowano ze spadkiem do wewnątrz budynku. Również w mieszkaniach występowały zacieki, bardzo uciążliwe dla mieszkańców. Plamy występowały na suficie w złączu prefabrykatu nad- prożowo-balkonowego z płytą stropową oraz na ścianie zewnętrznej w miejscu połączenia bocznej powierzchni płyty balkonowej ze ścianą podłużną lub czołową powierzchnią prefabrykatu ściany szczytowej. W złączu ze ścianą podłużną brakowało uszczelnienia kitem (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W złączu z prefabrykatem ściany szczytowej zastosowano uzupełnienie brakującej
części ściany bloczkiem z betonu komórkowego. Miało to spełniać rolę ocieplenia czoła wieńca wykonanego na ścianie szczytowej. Przez nieszczelności w tym miejscu woda przedostawała się w głąb ściany. Przekrój ściany w miejscu balkonu, z zaznaczeniem miejsc przenikania wody opadowej (uprawnienia budowlane).
Jako zabezpieczenie przed przeciekaniem opracowano trzy rozwiązania. W pierwszym przewidziano skucie starej warstwy gładzi, uszczelnienie Olkitem przestrzeni między płytą balkonową a ościeżnicą, wykonanie warstwy wyrównawczej ze spadkiem 1%, przyklejenie pierwszej warstwy papy, wykonanie obróbek blacharskich przy ościeżnicy i krawędzi balkonu, przyklejenie drugiej warstwy papy i wykonanie zbrojonej warstwy gładzi cementowej z odpowiednim spadkiem (program egzamin ustny).
Złącza pionowe balkonu
W celu zabezpieczenia przed przedostawaniem się wody opadowej w miejscu połączenia prefabrykatu balkonowego z powierzchnią czołową ściany szczytowej lub z wieńcem żelbetowych ścian podłużnych przewidziano wykonanie z obu stron balkonu krótkich obróbek blacharskich (fartuchów) długości 35 cm w spoinie poziomej. Fartuchy te dodatkowo łączono przez lutowanie z boczną obróbką blacharską płyty balkonowej (opinie o programie). Dzięki temu uzyskano „kosze” zabezpieczające złącza pionowe balkonu ze ścianą przed przeciekaniem. Niezbędne jest również przeprowadzenie dokładnej reperacji, regulacji i dopasowania drzwi do ościeżnicy. Jako drugie zaproponowano rozwiązanie stosowane w Gdańsku, gdzie wykonuje się obróbkę blacharską zamocowaną w ościeżnicy i w podłużnym rowku wyciętym w gładzi, wypełnionym Olkitem.
Trzecie zaproponowane rozwiązanie zastosowano już w jednym z osiedli w Warszawie. Mimo że może ono budzić pewne wątpliwości, zdało jednak w praktyce egzamin (segregator aktów prawnych). Polega ono na wykonaniu szczelnej „wanny” na stropie od środka pomieszczenia. Po zdjęciu zawilgoconej i zniszczonej płyty pilśniowej na oczyszczonym podłożu układa się na sucho pasek papy szerokości 50 cm wzdłuż styku prefabrykatu balkonowego z płytą stropową. Zabezpiecza to przed uszkodzeniem następnych warstw papy przy klawiszowaniu płyt. Następnie przykleja się paski izofolii przy ościeżnicy i na drugim brzegu „wanny”, przykleja się dwie warstwy papy i wykonuje gładź cementową, na której przykleja się z powrotem płytki podłogowe PCW. Po takim zabezpieczeniu nie pojawiały się już żadne ślady zawilgoceń na suficie lub ścianach (promocja 3 w 1).
Przedstawiony tu przykład dotyczy błędów popełnionych przez wykonawców i częściowo przez użytkowników. W niektórych budynkach PBU-63 zastosowano ściany zewnętrzne z betonu komórkowego wykonywane z płyt scalonych z dwóch połówek lub z pasmowych elementów podokienno-nadprożowych i filarków międzyokiennych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32