Blog
Przekrój zbrojenia zespalającego
W artykule znajdziesz:
Ponadto istotny wpływ rozmieszczenia otworów w stropach na warunki pracy stropu w przekroju osłabionym powoduje, że w przypadkach szczególnie niekorzystnych usytuowań, istotne znaczenie należy przypisać zespoleniu stropu w płaszczyźnie ścian zewnętrznych (program uprawnienia budowlane na komputer). Przekrój zbrojenia zespalającego Faw w przypadkach występowania w stropach znacznych sił rozciągających należy ustalać w sposób obliczeniowy. W przypadkach małych sił rozciągających i sił ściskających ogólnie wymagany przekrój tego zbrojenia jest wystarczający.
Przy stropach prefabrykowanych, w warunkach umożliwiających powstanie w nich istotnych sił rozciągających, należy zwrócić dodatkowo uwagę na konstrukcję połączeń płyt stropowych w złączach poprzecznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Powinna ona umożliwiać przejęcie sił umożliwiających plastyczne płynięcie stali. Warunek ten ma w zasadzie charakter ogólny, jednakże w praktyce nie zawsze jest stosowany. W omawianych warunkach, zwłaszcza przy budynkach niższych, umożliwiających powstanie w złączu znacznych wydłużeń, wyeliminowanie możliwości wystąpienia kruchego zniszczenia połączeń nabiera szczególnego znaczenia.
Zdolność stropów prefabrykowanych do przejęcia dodatkowych sił jest, generalnie rzecz biorąc, mniejsza niż stropów monolitycznych i zdeterminowana poza wyżej wymienionymi czynnikami konstrukcją złączy podłużnych i poprzecznych. Istotnej redukcji występujących w stropach sił rozciągających mogą wymagać szczególne rozwiązania stropów, w których złącza poprzeczne występują nie tylko na poprzecznych ścianach nośnych, lecz również pomiędzy nimi (uprawnienia budowlane). Dlatego też tego typu rozwiązań należy unikać we wszystkich przypadkach, w których w tarczach stropowych mogą występować znaczne siły rozciągające 1,0; budynek posadowiony na ławach).
Obecność sił wywołanych zginaniem konstrukcji należy uwzględnić przede wszystkim przy projektowaniu budynków prefabrykowanych w warunkach umożliwiających powstanie w tarczach stropowych znacznych sił rozciągających. Specyfika pracy złącza poprzecznego stropu wymaga wzmocnienia przyzłączowych stref nośnych ścian poprzecznych zbrojeniem poprzecznym w postaci siatek zgrzewanych (program egzamin ustny).
Możliwość kształtowania nośności nadproży
Przy kształtowaniu ścian poprzecznych niezbędne jest spełnienie dodatkowych wymagań. Wymagania te nie wynikają ze specyfiki warunków pracy tych ścian, lecz stąd, że występujących w nich sił od zginania podłużnego, zawsze mniejszych od sił w podłużnych ścianach usztywniających, nie kontrolujemy (opinie o programie). Stąd też ogólnym wymaganiem w stosunku do konstrukcji nadproży drzwiowych i rygli w elementach ramowych ścian poprzecznych jest, aby ich nośność na siły poprzeczne była nie mniejsza niż nośność nadproży drzwiowych w wewnętrznych podłużnych ścianach usztywniających. Warunek ten nabiera szczególnego znaczenia w tych przypadkach, gdy nośność nadproży w ścianach podłużnych jest specjalnie zwiększona ze względu na występujące w nich siły wywołane nierównomiernymi przemieszczeniami podłoża.
Na wielkość różnic osiadań podłoża, jakie możemy dopuścić w obrębie długości konstrukcji, zasadniczy wpływ ma zdolność wewnętrznych ścian podłużnych do przejęcia występujących w nich sił. Możliwość kształtowania nośności nadproży na siły poprzeczne powoduje, że czynnikiem limitującym wielkość sił Tv jest konstrukcja złączy pionowych (segregator aktów prawnych). Podobnie wielkość sił Th limitowana jest konstrukcją złączy poziomych. Jeśli chodzi o siły pionowe Tv, to potrzebę istotnej redukcji tych sił stwarzają tylko złącza z wrębem podłużnym. Stąd też w większości przypadków czynnikiem decydującym o wielkości sił, jakie możemy dopuścić w tych ścianach, jest nośność złączy poziomych na siły Th. Stosowane powszechnie rozwiązania w tym zakresie nie stwarzają w tym względzie istotnych ograniczeń, niemniej warto wskazać, że na dopuszczenie znacznie większych sił Thi a tym samym większych długości konstrukcji, pozwalają złącza stosowane obecnie w budynkach realizowanych na terenach sejsmicznych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32