Blog

20.04.2020

Przekrycia dachowe

W artykule znajdziesz:

Przekrycia dachowe

Przekrycia dachowe

Przekrycia dachowe są to elementy konstrukcji dachowej, które bezpośrednio przejmują obciążenia zewnętrzne dachu (śnieg, wiatr itp.). Należą do nich płyty zwykłe, płyty żebrowane (panwie), płatwie i ruszty (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przekrycia dachowe zabezpieczone są w większości przypadków przed opadami atmosferycznymi za pomocą nałożonych na nie warstw izolacyjnych, jak papa, lepik itp. noszących nazwę pokrycia dachowego.
Jedną z charakterystycznych cech budowli przemysłowych jest to, że są one w większości przypadków rozległe w planie. Dotyczy to w szczególności często spotykanych w każdym niemal rodzaju przemysłu jedno-kondygnacjowych hal produkcyjnych lub magazynowych, które zajmują powierzchnie o rozmiarach dochodzących niejednokrotnie do kilku ha w jednym budynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Z okoliczności tej wynika duża rola, jaką odgrywają w budownictwie przemysłowym przekrycia dachowe stanowiące w halach jednokondygnacjowych jedyną przegrodę poziomą izolującą wnętrze hali od otaczającej ją przestrzeni.
Ze względu więc na wielkie powierzchnie przekrycia dachowe odgrywają dużą rolę z jednej strony jako masowy element w konstrukcji dachowej, z drugiej - jako pozioma przegroda izolacyjna.
W obiektach budownictwa przemysłowego mamy do czynienia z dużymi rozstawami słupów, a więc i z dużymi rozpiętościami głównej konstrukcji dachowej. Z tego względu na całość konstrukcji dachowej przypada poważny procent materiału konstrukcyjnego, jaki zostaje zużyty na całość obiektu przemysłowego (uprawnienia budowlane).
Ciężar własny przekrycia dachowego stanowi najpoważniejszą pozycję wśród obciążeń działających na konstrukcję dachową. Ciężary własne przekryć dachowych spotykanych w naszej praktyce wahają się w obiektach ocieplonych od 123 do 217 kG m. zaś w obiektach nieocieplonych - od 117 do 194 kG nr. Przekrycia pianoszklane, których ciężar wynosi 61 kG nr, zostały tu pominięte ze względu na to, że materiał ten jest produkowany jeszcze w bardzo małych ilościach. Obciążenia zewnętrzne dachu stanowią wiatr i śnieg. Wpływ parcia wiatru przy najczęściej spotykanych nieznacznych spadkach dachów jest dla konstrukcji dachowej w większości przypadków nieistotny (program egzamin ustny).

Obciążenie śniegiem

Obciążenie śniegiem wynosi w strefach I i II 60 i 80 kG nr. Z porównania podanych tu liczb wynika, że ciężar przekrycia dachowego jest tym obciążeniem dachowym, które wpływa decydująco na wymiary pozostałych elementów konstrukcji dachowej. Wyjątek mogą tu stanowić te jedynie przypadki, gdy dźwigary dachowe podejmują również obciążenie transportu poziomego, co jednak przy większych rozpiętościach i wysokościach hal prawie nigdy się nie zdarza.

Przekrycie dachowe z ułożonym na nim pokryciem stanowi przegrodę izolacyjną chroniącą wnętrze przed opadami atmosferycznymi; zabezpiecza ono przed przedostawaniem się fal dźwiękowych i powstrzymuje straty ciepła w okresach zimy i chłodów lub dopływ ciepła wskutek nagrzewania słonecznego w okresach letnich.
Przed opadami atmosferycznymi budowle zabezpiecza się prawie wyłącznie przez stosowanie odrębnych izolacyjnych warstw pokrycia dachowego (opinie o programie). Pokrycia nie są materiałami konstrukcyjnymi i z tego względu są tu rozpatrywane tylko pod kątem widzenia ich ciężaru. Należy przy tym podkreślić, że czynione są poszukiwania takich rozwiązań, w których materiał konstrukcyjny przekrycia stanowiłby jednocześnie izolację od opadów atmosferycznych (segregator aktów prawnych).
Konieczność izolowania fal dźwiękowych powstających wskutek pracy maszyn i urządzeń odgrywa w budownictwie przemysłowym dużą rolę. W większości jednak przypadków dźwięki są tłumione już u samego źródła ich powstawania za pomocą specjalnych urządzeń tłumiących. Z tego powodu przy wyborze rodzaju przekrycia dachowego względy akustyki nie są w praktyce brane pod uwagę.

Nie zawsze jest to słuszne, gdyż istnieją takie procesy produkcyjne, przy których wskazane jest stosowanie przekryć dachowych o dużym oporze przeciwko przenikaniu fal dźwiękowych. Dotyczy to zarówno przekryć w obiektach, w których istnieje źródło dźwięków, jak i w budynkach sąsiadujących (promocja 3 w 1). W pracy tej zagadnienie akustyczności przekryć nie zostało uwzględnione, ponieważ potrzeba stosowania przekryć o dużym oporze przeciwko przenikaniu dźwięków występuje tylko przy wyjątkowych procesach produkcyjnych. Zagadnienie to oczekuje jeszcze swego naukowego opracowania.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami