Blog
Węzły pełnoszeregowe
W artykule znajdziesz:
Węzły pełnoszeregowe z zasobnikami ciepłej wody. W węzłach pełnoszeregowych z zasobnikami ciepłej wody część wahań obciążenia cieplnego wywołanego zmiennym rozbiorem ciepłej wody zostaje wyrównana energią cieplną zmagazynowaną w zasobniku, natomiast pozostała część jest uzyskiwana z energii cieplnej dostarczanej do instalacji centralnego ogrzewania. W ten sposób w węzłach tego typu stopień zakłócenia pracy instalacji centralnego ogrzewania jest mniejszy niż w układach pełnoszeregowych bezzasobnikowych. Dlatego też zakres stosowania omawianych węzłów jest szerszy niż w przypadku braku zasobników. Zakres ten zależy od pojemności zasobnika (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jak widać na rysunku, w rozwiązaniu tym jedna pompa pobudza przepływ wody w obiegu ładującym zasobnik i obiegu cyrkulacyjnym. Z tego też względu węzeł należy wyposażyć w element dławiący usytuowany pomiędzy punktem włączenia przewodu cyrkulacyjnego do obiegu ładującego a wlotem do dolnej części zasobnika. Średnicę elementu dławiącego należy tak dobrać, aby w obiegu cyrkulacyjnym i ładującym zasobnik płynęły odpowiednie ilości wody, wynikające z obliczeń instalacji oraz węzła (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Regulację automatyczną węzła przeprowadza się przeważnie za pomocą regulatora temperatury bezpośredniego działania składającego się z zaworu dwudrogowego 1 i czujnika temperatury 2. Wyłączanie pompy ładująco-cyrkulacyjnej następuje przy jednoczesnym wzroście temperatury wody powracającej z instalacji cyrkulacyjnej oraz temperatury wody w dolnej części zasobnika powyżej wartości zadanych. Czynność tę wykonują dwa dwunastawne regulatory temperatury 3. Węzły pełnoszeregowe z zasobnikami ciepła znajdują coraz szersze zastosowanie, szczególnie w układzie z grawitacyjnym ładowaniem zasobnika (uprawnienia budowlane).
Grupowe węzły ciepłej wody
Pomimo małego doświadczenia zebranego przy projektowaniu, budowie i eksploatacji węzłów zaopatrujących w ciepłą wodę całe osiedla lub zespoły budynków, są one przedmiotem dużego zainteresowania. Z węzłami tymi bowiem wiązane są pewne nadzieje na poprawę obecnego, wysoce niezadowalającego stanu konstrukcji urządzeń centralnego zaopatrzenia w ciepłą wodę ludności miejskiej. Autorzy różnych prac zajmujących się tym tematem zgodnie wskazują na konieczność zabezpieczenia przeciw korozji osiedlowej sieci cieplnej rozprowadzającej ciepłą wodę (program egzamin ustny).
Dlatego też w węzłach grupowych powinno się stosować stacje uzdatniania wody wodociągowej. Stąd też schematy funkcjonalne tych węzłów w znacznej mierze zależą od stopnia korozyjności podgrzewanej wody oraz od rodzaju materiałów używanych do budowy sieci cieplnej i instalacji wewnętrznych.
Dla wód słabo- i średniokorozyjnych o niewielkim stopniu natlenienia (poniżej 4 mg/1 02) zasadniczo wystarczy uzdatniać wodę metodami chemicznymi. W tym przypadku schematy funkcjonalne węzłów niewiele odbiegają od schematów węzłów indywidualnych.
Ideowy schemat grupowego węzła w układzie szeregowo-równoległym, z zasobnikami ładowanymi oddzielną pompą oraz stacją chemicznego uzdatniania wody (opinie o programie). Stosowanie oddzielnych pomp dla cyrkulacji i ładowania zasobników jest koniecznością wynikającą z niewspółmierności oporów hydraulicznych obu obiegów wody (ładującego i cyrkulacyjnego). Regulacja automatyczna węzła, stabilizująca temperaturę wody zasilającej zasobnik, składa się z zaworu regulacji ciągłej z silnikowym napędem elektrycznym 1 oraz regulatora wielonastawnego lub regulacji ciągłej 2 (segregator aktów prawnych).
W przypadku średnic zaworów regulacyjnych mniejszych od 50 mm można z powodzeniem stosować regulatory bezpośredniego działania. Pompa ładująca zasobnik wyłączana jest przy wzroście temperatury wody w dolnej części zasobnika dwunastawnym regulatorem temperatury 3, a pompa cyrkulacyjna przy wzroście temperatury wody powracającej z instalacji cyrkulacyjnej powyżej określonej wartości lub przy założonym stopniu otwarcia zaworu regulacyjnego 1. W węźle interesujący jest szeregowy sposób łączenia zasobników ciepłej wody, w którym nie występują kłopoty regulacyjne związane zawsze z połączeniem równoległym zasobników (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32