Blog

Zamocowanie do szkieletu budynku zdjęcie nr 2
21.04.2020

Przekrycie z płatwi

W artykule znajdziesz:

Przekrycie z płatwi

Zamocowanie do szkieletu budynku zdjęcie nr 3
Przekrycie z płatwi

W zależności od przyjętych założeń i rozwiązań konstrukcyjnych płatwie mogą pracować jako belki wolnopodparte lub jako belki ciągłe. W różnych okresach pracy siły od obciążeń mogą być podejmowane przez przekrój samej płatwi lub przez przekrój płatwi wzmocnionej płytami (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przekrycie z płatwi i opartych na nich płyt, stosowane jest zarówno w konstrukcjach stalowych jak i żelbetowych.
Przykład oparcia płatwi na dźwigarach stalowych z połączeniem na trzpienie. W zależności od szerokości górnych półek pasa górnego dźwigara mogą być stosowane lub też pominięte podkładki z blach stalowych przyspawane do dźwigarów i zwiększające głębokość podparcia płatwi. Przy większych pochyłościach połaci dachowej wskazane jest stosowanie żeberek oporowych. Otwory na trzpienie zalewane są rzadką zaprawą cementową. Płatwie oparte są wprost na górnej powierzchni elementów podpierających. Przy układzie płatwi wolnopodpartych są one przeważnie podcinane przy podporach.

Przestrzenie między czołami płatwi nie są wypełniane betonem. Płatwie ciągłe mają na podporach pełną wysokość (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przestrzeń między czołami płatwi wypełniona jest zaprawą cementową lub betonem jednocześnie z zalewaniem zaprawą otworów na trzpienie. Odcinki desek stanowiących boczne deskowanie tych przestrzeni mogą być natychmiast po ich zabetonowaniu odjęte i przestawione na nowe miejsce.
Po upływie jednej doby od zalania otworów na trzpienie zaprawą cementową połączenie płatwi z dźwigarami staje się z punktu widzenia stężenia konstrukcji dachowej równorzędne ze stężeniem płatwiami stalowymi łączonymi z konstrukcją dźwigarów stalowych na śruby. W okresie zimowym piasek i woda użyte do zaprawy powinny być podgrzane (uprawnienia budowlane).
Płatwie mogą być łączone z konstrukcjami stalowymi oraz żelbetowymi również i na śruby. Mogą tu być brane pod uwagę 2 rozwiązania: widzimy połączenie płatwi na śruby z górnym i dolnym pasem dźwigara stalowego, który jest jednocześnie płaszczyzną świetlika.

Płaszczyzny boczne głowicy

Płaszczyzny boczne głowicy płatwi są pochyłe. Nakrętka i głowica śruby nie przylegają w tym rozwiązaniu całą swą płaszczyzną do blachy oporowej i podkładki stalowej, czemu nie należy przypisywać jednak żadnego ujemnego znaczenia. Podobnie jest rozwiązane przymocowanie płatwi stalowej dwuteowej do dźwigara, ze względu na pochyłość półek płatwi (program egzamin ustny). Głowica płatwi ma ścianki uformowane pionowo. Płatwie żelbetowe wykonywane są najczęściej albo na stołach wibracyjnych z odtransportowaniem po uwibrowaniu do magazynu przejściowego, w którym pozostają do chwili uzyskania wystarczającego stwardnienia do dalszego transportu, albo też bezpośrednio na podłodze hali produkcyjnej z wibrowaniem wibratorami przyczepnymi lub wgłębnymi z pozostawieniem belek do czasu stwardnienia w miejscach, gdzie zostały zabetonowane (opinie o programie).

Wykonanie belek na stołach wibracyjnych wymaga użycia cięższych i sztywniejszych form i w porównaniu do drugiej metody wykonania jest związane z dodatkowym kosztem transportu ze stołu wibracyjnego do magazynu przejściowego.
Rozpatrzmy tu schemat wykonania płatwi drugą z podanych wyżej metod (segregator aktów prawnych).
Na podłodze hali produkcyjnej wybetonowane są grupy niskich słupków, na których układane są na płask drewniane dyle stanowiące spód formy. Formy wykonane są z cienkich blach i kątowników.
Dociskane są one do podstawy za pomocą śrub i płaskowników stężających. W jednej i tej samej formie wykonywane są wszystkie przewidziane w produkcji zakładu długości belek jednego profilu niezależnie również od ukształtowania głowicy.

Potrzebne długości belek uzyskuje się przez odpowiednie usytuowanie zastawek, podcięcia - przez wkładanie do form trapezowych klocków, pionowe otwory - przez wstawianie w otwory w klockach rur lub płaskowników; ewentualne pionowe uformowanie głowicy otrzymuje się przez założenie 2 wstawek klinowych i wreszcie otwór poziomy - przez przełożenie przez otwory w formach stalowych na czas betonowania poziomych sworzni (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zamocowanie do szkieletu budynku zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zamocowanie do szkieletu budynku zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zamocowanie do szkieletu budynku zdjęcie nr 8 Zamocowanie do szkieletu budynku zdjęcie nr 9 Zamocowanie do szkieletu budynku zdjęcie nr 10
Zamocowanie do szkieletu budynku zdjęcie nr 11
Zamocowanie do szkieletu budynku zdjęcie nr 12 Zamocowanie do szkieletu budynku zdjęcie nr 13 Zamocowanie do szkieletu budynku zdjęcie nr 14
Zamocowanie do szkieletu budynku zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zamocowanie do szkieletu budynku zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zamocowanie do szkieletu budynku zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami