Blog

Wpływ ujemnych temperatur zdjęcie nr 2
21.11.2022

Przemieszczanie pary wodnej

W artykule znajdziesz:

Wpływ ujemnych temperatur zdjęcie nr 3
Przemieszczanie pary wodnej

Przemieszczanie pary wodnej odbywa się przez dyfuzję, filtrację i ruch molekularny; przemieszczanie wody wskutek podciągania kapilarnego, a także dyfuzji oraz filtracji wywołanej gradientem ciśnienia hydrostatycznego (program uprawnienia budowlane na komputer). Rozgraniczenie tych procesów jest trudne, ponieważ udział każdego z nich zależy od wielu czynników, na przykład od struktury materiału, rozwiązań konstrukcyjnych przegrody, warunków otoczenia, stopnia zawilgocenia itp. Powietrze atmosferyczne można traktować jako mieszaninę suchego powietrza i pary wodnej. Zawarta w powietrzu para wodna wywiera pewne ciśnienie cząstkowe, które wraz z ciśnieniem cząstkowym suchego powietrza składa się na pełne ciśnienie atmosferyczne powietrza (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ciśnienie cząstkowe pary wodnej, podobnie jak zawartość pary wodnej w powietrzu, może mieć dla danej temperatury wartość maksymalną i stan taki określa się pojęciem pary wodnej nasyconej. Ciśnienie cząstkowe pary wodnej nasyconej zależy od temperatury powietrza ze wzrostem temperatury zwiększa się, ze spadkiem temperatury maleje. Maksymalna ilość w gramach pary wodnej w 1 m3 powietrza w danej temperaturze lub maksymalne ciśnienie cząstkowe, czyli ciśnienie pary nasyconej, nazywa się wilgotnością absolutną (uprawnienia budowlane).

W normalnych warunkach powietrze nie jest całkowicie nasycone parą wodną i dlatego do określenia jego stopnia zawilgocenia używa się pojęć: rzeczywiste ciśnienie pary wodnej, wilgotność bezwzględna oraz wilgotność względna. Rzeczywiste ciśnienie pary wodnej jest to ciśnienie cząstkowe pary wodnej zawartej w powietrzu nienasyconym, przy określonej jego temperaturze i ciśnieniu atmosferycznym. Miarą zawartości pary wodnej w powietrzu jest wilgotność bezwzględna, wyrażona jako masa pary wodnej w gramach, przypadająca na 1 m3 lub na 1 kg suchego powietrza (program egzamin ustny).

Im wyższa jest wilgotność względna powietrza, tym jest ono bardziej wilgotne a przy wilgotności 100% jest całkowicie nasycone parą wodną. Zawartość pary wodnej związana jest również z temperaturą. Przykładowo: przy tej samej wilgotności względnej (np. 60%) 1 m3 powietrza w temperaturze +20 C zawiera 10,39 g pary wodnej, a w temperaturze 10°C tylko 1.28 g.

Wilgotność

Ze wzrostem temperatury, przy stałej zawartości wilgoci w powietrzu, wilgotność względna zmniejsza się. Natomiast przy ochładzaniu, przy stałej zawartości wilgoci, wilgotność względna zwiększa się, aż w pewnej temperaturze osiągnie 100%, czyli powietrze staje się całkowicie nasycone parą wodną. Temperaturę stanu nasycenia nazywa się temperaturą punktu rosy. Dalsze obniżanie temperatury spowoduje nadmiar wilgoci w powietrzu i para wodna będzie się skraplała (opinie o programie).

Źródłem wilgoci w budynkach mieszkalnych są ludzie, którzy wydzielają ją przez oddychanie i odparowanie z powierzchni ciała oraz czynności gospodarcze, jak przygotowanie posiłków, kąpiele, pranie, mycie podłóg itp. W obiektach produkcyjnych o ilości wilgoci w powietrzu decydują procesy technologiczne.

Wilgotność względną powietrza, mimo że ulega ona zmianom (w niewielkich granicach), można przyjmować do obliczeń dla pomieszczeń mieszkalnych jako wielkość średnią dla całego okresu ogrzewczego w wysokości 55%. W budynkach użyteczności publicznej, w których źródłem wilgoci są tylko ludzie w nich przebywający, średnią wilgotność względną powietrza przyjmuje się w wysokości 45% (segregator aktów prawnych).

W budynkach przemysłowych temperatura i wilgotność względna powietrza w szerokich granicach, w zależności od rodzaju produkcji. Orientacyjną klasyfikację pomieszczeń w zależności od temperatury, wilgotności względnej powietrza i ciśnienia cząstkowego pary wodnej. Wilgotność względna powietrza zewnętrznego jest na terenie całego kraju r_-:ej więcej wyrównana. Średnia miesięczna wilgotność powietrza zewnętrznego - okresie lata wynosi ok. 70%, w okresie zimy nie przekracza 90%. Do obliczeń praktycznych wilgotność względna (pe w okresie zimowym przyjmuje się równą 85% (promocja 3 w 1). Do obliczeń stanu wilgotnościowego przegród potrzebna jest znajomość rzeczywistych ciśnień cząstkowych pary wodnej w pomieszczeniu i na zewnątrz budynku. W tym celu, dla ustalonych temperatur tt i te,.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wpływ ujemnych temperatur zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wpływ ujemnych temperatur zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wpływ ujemnych temperatur zdjęcie nr 8 Wpływ ujemnych temperatur zdjęcie nr 9 Wpływ ujemnych temperatur zdjęcie nr 10
Wpływ ujemnych temperatur zdjęcie nr 11
Wpływ ujemnych temperatur zdjęcie nr 12 Wpływ ujemnych temperatur zdjęcie nr 13 Wpływ ujemnych temperatur zdjęcie nr 14
Wpływ ujemnych temperatur zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wpływ ujemnych temperatur zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wpływ ujemnych temperatur zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami