Blog

04.05.2020

Przemieszczenia pionowe pomostów

W artykule znajdziesz:

Przemieszczenia pionowe pomostów

Przemieszczenia pionowe pomostów

Na przemieszczenia pionowe pomostów utrzymywanych przez wieszaki pochyłe zakotwione w słupach ustawionych na podporach wpływa:
- wydłużenie wieszaków,
- zmniejszenie zwisu wskutek wzrostu siły rozciągającej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Oba te składniki dają na ogół pomostom mniejsze przemieszczenia od tych, które są wywołane zmianami kształtu kabli.
W założeniu proporcjonalności przemieszczeń do długości równoległych kabli przemieszczenia pionowe są proporcjonalne do odległości od podpory tak. Pomost dzieli się na odcinki ulegające pochyleniom a nie wygięciom. Na podporach i w poło- wie rozpiętości występują załamania. Ugięcia nad filarami mają wartości zerowe. Wskazuje to na celowość podziału pomostu na cztery odcinki, trzema przegubami. Mogą to być przeguby sprężyste wytworzone przez zmniejszenie sztywności pomostu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy uwzględnieniu zwisów dłuższym wieszakom w ustroju tym odpowiadają większe przemieszczenia, wskutek czego pomost ulegnie wygięciu. Pomost tego ustroju może być oparty bezpośrednio na filarach, gdyż przemieszczenia ukośnych kabli nad filarami są równe zeru.

W mostach o wieszakach zakończonych w wierzchołkach słupów wydłużenia wieszaków pod równymi siłami rozciągającymi nie są proporcjonalne do odległości od filarów. Równomierne ich nagrzewanie wywołuje wygięcie pomostu tak. W połowie rozpiętości przęsła powstaje załamanie odkształconej. Słusznie jest więc wprowadzić w tym przekroju przegub sprężysty (uprawnienia budowlane).
Ustrój klasyczny mostów wiszących charakteryzują następujące własności dynamiczne:
- niewrażliwość kabli na odkształcenia dynamiczne,
- możliwość wystąpienia rezonansu pod impulsami wywołanymi przez obciążenia lub wiatr,
- zdolność rozpraszania energii przez pomost i belki usztywniające (program egzamin ustny).
Własności te prowadzą do dwóch żądań:
- dezyderatu sztywności,
- dezyderatu tłumienia drgań.

Niewrażliwość kabli

Niewrażliwość kabli na działania dynamiczne wynika z wystąpienia w kablach tylko bardzo nieznacznych wydłużeń jednostkowych nawet podczas silnych drgań (opinie o programie). Siły rozciągające w kablach zależą od całkowitego ciężaru mostu i są mało zmienne wraz ze zmianami kształtu osi kabla. W żadnej ze znanych katastrof mostów wiszących kable nie uległy zerwaniu. Stąd też mogą być one projektowane jako elementy obciążone w sposób statyczny. Podobnie wieszaki we wszelkich ustrojach mostów wiszących podlegają odkształceniom niewiele zmiennym, o ile ich linie wpływu nie mają rzędnych ujemnych w przeciwstawieniu na przykład do ustrojów Nielsena.

Mosty wiszące ulegają natomiast łatwo rezonansowi wskutek małej częstości drgań własnych i malej zdolności tłumienia drgań przez rozpraszanie energii.
Jest to ich główną wadą i dlatego podstawowe zadanie w ich konstruowaniu polega na spełnieniu obu wymienionych dezyderatów (segregator aktów prawnych).
Zestawienie własności statycznych mostów wiszących o pomostach betonowych wskazuje, że dezyderat sztywności jest łatwiej w nich spełnić niż w mostach wiszących stalowych. Podobnie jest też z drugim dezyderatem. Tłumienie drgań występuje poprzez odkształcenia i zjawiska im towarzyszące, rozpraszające energię poprzez tarcie i zmiany magnetyczne wytwarzające ciepło.

Rozpraszanie energii występuje, silniej przy dużych zmianach odkształceń niż przy niewielkich. Dlatego jest ono małe w kablach i wieszakach, których odkształcenia są mało zmienne, a duże w elementach pomostu ulegających zginaniom pod działaniem momentów o zmiennych znakach i wywołujących odkształcenia zmienne o dużych przedziałach. Tłumienie drgań mostów wiszących występuje poprzez pomosty i zależy przede wszystkim od ich konstrukcji. Ustroje betonowe mają większe zdolności tłumienia drgań od stalowych.
Budowę mostów wiszących w zestawieniu z mostami o innych ustrojach wyróżniają następujące cechy:
- prostota montażu kabli,
- zwieranie ustroju przez sprężanie,
- możliwość sprężania przez unoszenie słupów na dźwignikach,
- możność składania pomostu z elementów prefabrykowanych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami