Blog

25.08.2022

Przemysł samochodowy

W artykule znajdziesz:

Przemysł samochodowy

W obydwu państwach na dużą skalę rozwinięte jest również hutnictwo cynku i ołowiu, skoncentrowane gł. w rejonach wydobycia rud tych metali, a także hutnictwo aluminium, którego produkcja oparta jest w przeważającej części na imporcie boksytów, sprowadzanych z jamajki oraz innych krajów basenu Morza Karaibskiego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ameryka Północna od wielu lat przoduje w świecie w dziedzinie przemysłu elektromaszynowego. jedną z najsilniejszych jego gałęzi, zwł. w Stanach Zjednoczonych, jest przemysł środków transportu, m.in. produkcja samochodów. Przez dziesiątki lat stymulowała ona rozwój wielu innych dziedzin gospodarki tego państwa. Samochód odgrywał równocześnie decydującą rolę w kształtowaniu amerykańskiego stylu życia i kultury jego mieszkańców. Przemysł samochodowy w Stanach Zjednoczonych, gdzie rocznie wytwarza się około 6 min samochodów osobowych i 5,7 min ciężarowych (najwięcej na świecie), zdominowany przez wielkie koncerny: General Motors Corporation, Ford Motor Company i Chrysler Corporation, odznacza się przestrzenną koncentracją produkcji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Większość fabryk znajduje się w rejonie Detroit - kolebki amerykańskiego przemysłu samochodowego - oraz w innych miastach stanu Michigan (Ann Arbor, Lansing) i stanów sąsiednich (South Bend, Chicago, Toledo, Cleveland), a także w Nowym jorku, Atlancie, Kansas City, Los Angeles i San Francisco. Należy zaznaczyć, że prawie 1/4 produkowanych w Stanach Zjednoczonych samochodów pochodzi z fabryk należących do filii koncernów japońskich (Toyota, Honda, Mazda, Nissan) i zachodnioeuropejskich. Filiom koncernów amerykańskich i zachodnioeuropejskich podlegają również fabryki i montownie samochodów w Kanadzie, zlokalizowane gł. w prowincji Ontario (w sąsiedztwie ośrodków przemysłu samochodowego Stanów Zjednoczonych) i w Meksyku (Meksyk, Puebla, Toluca). Ogółem na kontynencie produkuje się ok. 8,2 min sztuk samochodów osobowych i ok. 6,8 min ciężarowych (uprawnienia budowlane).

Przemysł chemiczny

W dziedzinie przemysłu środków transportu wysoki poziom reprezentuje zwłaszcza przemysł lotniczy. Gł. rolę odgrywają w nim koncerny amerykańskie: Boeing, Douglas, Lockheed, w których zakładach produkowane są samoloty pasażerskie i wojskowe, śmigłowce, rakiety, sztuczne satelity i promy kosmiczne. Najważniejsze ośrodki tego przemysłu znajdują się w Seattle (siedziba największych na świecie zakładów lotniczych: Boeing), Antipole Valley koło Los Angeles, San Diego, Denver, Dallas - Fort Worth, Saint Louis i Atlancie (program egzamin ustny).

Silnie rozwinięty jest również przemysł chemiczny (zwł. najbardziej dynamiczna jego gałąź - przemysł farmaceutyczny). Potentatem w tej dziedzinie (największym na świecie) są Stany Zjednoczone. Poza Nowym Jorkiem, gl. jego centrum, liczne zakłady chemiczne: fabryki nawozów sztucznych, rafinerie ropy naftowej itp., zlokalizowano także w miastach portowych wsch. i zach. wybrzeża oraz nad Zatoką Meksykańską. W Kanadzie najważniejszymi ośrodkami przemysłu chemicznego są: Calgary, Edmonton, Montreal, Toronto, Hamilton, Niagara Falls, Sarnia i Trail. W Meksyku oraz niektórych krajach basenu Morza Karaibskiego (Trynidad i Tobago, Barbados, Antyle Holenderskie, Aruba, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Bahamy) podstawę rozwoju przemysłu chemicznego stanowi rafinacja i przetwórstwo ropy naftowej (opinie o programie).

Do najbardziej rozpowszechnionych na terytorium Ameryki Północnej gałęzi przemysłu należą włókiennictwo oraz przemysł odzieżowy. W Stanach Zjednoczonych rozwinęły się one zwł. w pd.-wsch. części kraju (rejon uprawy i przerobu bawełny) oraz na wybrzeżu pn.- -wsch (segregator aktów prawnych). Największym ośrodkiem produkcji włókien sztucznych jest Nowy Jork. Przemysł włókienniczy i odzieżowy rozwinięty jest także na dużą skalę w Kanadzie (gł. dzięki surowcom importowanym) i Meksyku (o jego rozwoju decyduje tu taniość siły roboczej); w in. krajach omawianego kontynentu ma on jedynie lokalne znaczenie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami