Blog

Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 2
25.08.2022

Przemysł samochodowy

W artykule znajdziesz:

Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 3
Przemysł samochodowy

W obydwu państwach na dużą skalę rozwinięte jest również hutnictwo cynku i ołowiu, skoncentrowane gł. w rejonach wydobycia rud tych metali, a także hutnictwo aluminium, którego produkcja oparta jest w przeważającej części na imporcie boksytów, sprowadzanych z jamajki oraz innych krajów basenu Morza Karaibskiego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ameryka Północna od wielu lat przoduje w świecie w dziedzinie przemysłu elektromaszynowego. jedną z najsilniejszych jego gałęzi, zwł. w Stanach Zjednoczonych, jest przemysł środków transportu, m.in. produkcja samochodów. Przez dziesiątki lat stymulowała ona rozwój wielu innych dziedzin gospodarki tego państwa. Samochód odgrywał równocześnie decydującą rolę w kształtowaniu amerykańskiego stylu życia i kultury jego mieszkańców. Przemysł samochodowy w Stanach Zjednoczonych, gdzie rocznie wytwarza się około 6 min samochodów osobowych i 5,7 min ciężarowych (najwięcej na świecie), zdominowany przez wielkie koncerny: General Motors Corporation, Ford Motor Company i Chrysler Corporation, odznacza się przestrzenną koncentracją produkcji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Większość fabryk znajduje się w rejonie Detroit - kolebki amerykańskiego przemysłu samochodowego - oraz w innych miastach stanu Michigan (Ann Arbor, Lansing) i stanów sąsiednich (South Bend, Chicago, Toledo, Cleveland), a także w Nowym jorku, Atlancie, Kansas City, Los Angeles i San Francisco. Należy zaznaczyć, że prawie 1/4 produkowanych w Stanach Zjednoczonych samochodów pochodzi z fabryk należących do filii koncernów japońskich (Toyota, Honda, Mazda, Nissan) i zachodnioeuropejskich. Filiom koncernów amerykańskich i zachodnioeuropejskich podlegają również fabryki i montownie samochodów w Kanadzie, zlokalizowane gł. w prowincji Ontario (w sąsiedztwie ośrodków przemysłu samochodowego Stanów Zjednoczonych) i w Meksyku (Meksyk, Puebla, Toluca). Ogółem na kontynencie produkuje się ok. 8,2 min sztuk samochodów osobowych i ok. 6,8 min ciężarowych (uprawnienia budowlane).

Przemysł chemiczny

W dziedzinie przemysłu środków transportu wysoki poziom reprezentuje zwłaszcza przemysł lotniczy. Gł. rolę odgrywają w nim koncerny amerykańskie: Boeing, Douglas, Lockheed, w których zakładach produkowane są samoloty pasażerskie i wojskowe, śmigłowce, rakiety, sztuczne satelity i promy kosmiczne. Najważniejsze ośrodki tego przemysłu znajdują się w Seattle (siedziba największych na świecie zakładów lotniczych: Boeing), Antipole Valley koło Los Angeles, San Diego, Denver, Dallas - Fort Worth, Saint Louis i Atlancie (program egzamin ustny).

Silnie rozwinięty jest również przemysł chemiczny (zwł. najbardziej dynamiczna jego gałąź - przemysł farmaceutyczny). Potentatem w tej dziedzinie (największym na świecie) są Stany Zjednoczone. Poza Nowym Jorkiem, gl. jego centrum, liczne zakłady chemiczne: fabryki nawozów sztucznych, rafinerie ropy naftowej itp., zlokalizowano także w miastach portowych wsch. i zach. wybrzeża oraz nad Zatoką Meksykańską. W Kanadzie najważniejszymi ośrodkami przemysłu chemicznego są: Calgary, Edmonton, Montreal, Toronto, Hamilton, Niagara Falls, Sarnia i Trail. W Meksyku oraz niektórych krajach basenu Morza Karaibskiego (Trynidad i Tobago, Barbados, Antyle Holenderskie, Aruba, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, Bahamy) podstawę rozwoju przemysłu chemicznego stanowi rafinacja i przetwórstwo ropy naftowej (opinie o programie).

Do najbardziej rozpowszechnionych na terytorium Ameryki Północnej gałęzi przemysłu należą włókiennictwo oraz przemysł odzieżowy. W Stanach Zjednoczonych rozwinęły się one zwł. w pd.-wsch. części kraju (rejon uprawy i przerobu bawełny) oraz na wybrzeżu pn.- -wsch (segregator aktów prawnych). Największym ośrodkiem produkcji włókien sztucznych jest Nowy Jork. Przemysł włókienniczy i odzieżowy rozwinięty jest także na dużą skalę w Kanadzie (gł. dzięki surowcom importowanym) i Meksyku (o jego rozwoju decyduje tu taniość siły roboczej); w in. krajach omawianego kontynentu ma on jedynie lokalne znaczenie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 8 Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 9 Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 10
Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 11
Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 12 Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 13 Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 14
Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami