Blog

16.05.2023

Przemysłowa produkcja

W artykule znajdziesz:

Przemysłowa produkcja

Nie należy dopuszczać do stosowania w zakładach przyrodoleczniczych środków myjących zawierających detergenty, gdyż zużycie środków myjących jest duże i stwarza trudny problem dla gospodarki ściekowej. Obecnie prowadzone są badania nad możliwością odprowadzenia wód pozabiegowych przez wtłoczenie ich we wgłębne formacje geologiczne (program uprawnienia budowlane na komputer).

Podstawowymi obiektami gospodarczymi na wsi są chlewnie i obory w gospodarstwach małoobszarowych (indywidualnych) oraz fermy typu przemysłowego. Przemysłowa produkcja zwierzęca, którą charakteryzuje duża koncentracja zwierząt w jednym obiekcie, wymaga niezawodnej i pełnej mechanizacji, a nawet automatyzacji niektórych procesów. Dlatego też instalacje wodociągowe i kanalizacyjne w budynkach gospodarczych dla indywidualnej gospodarki rolnej różnią się od instalacji w wielkich fermach przemysłowej produkcji zwierzęcej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W skład instalacji wodociągowej, w myśl obowiązujących przepisów, wchodzą „wszelkie urządzenia instalacyjne służące do zaopatrywania budynku i całej nieruchomości w wodę, a więc przewody wewnętrzne i zewnętrzne wraz z przyłączeniami wodociągowymi, urządzenia i aparaty służące do dostarczania wody”(uprawnienia budowlane).

Zapotrzebowanie na wodę

Projektowanie instalacji wodociągowych w wiejskich budynkach gospodarczych jest podobne do projektowania w przypadku budynków mieszkalnych. Zapotrzebowanie na wodę do hodowli zwierząt gospodarskich zarówno w gospodarstwach indywidualnych, jak i na skalę przemysłową należy ustalać na podstawie obowiązujących wytycznych do obliczeń zapotrzebowania wody w wiejskich jednostkach osadniczych (program egzamin ustny).

Zapotrzebowanie na wodę dla zwierząt gospodarskich zależy od rodzaju zwierzęcia, rasy, wieku, przeznaczenia gospodarskiego, warunków chowu oraz czynników klimatycznych. Dane normatywne dotyczące ilości wody oraz współczynników nierównomierności rozbioru dobowego i godzinowego dla zwierząt gospodarskich (opinie o programie).

Oprócz wody przeznaczonej do picia dla zwierząt w obliczeniu zapotrzebowania należy uwzględnić wodę na następujące cele:

  • do codziennego czyszczenia pomieszczeń,
  • do spławania odchodów zwierzęcych (zależnie od sposobu odprowadzania ścieków),
  • do gruntownego czyszczenia pomieszczeń opróżnionych.

Jednostkową ilość wody zużywanej na codzienne czyszczenie pomieszczeń należy przyjmować w ilości 2 1/m2 (segregator aktów prawnych). Ilość wody do gruntownego czyszczenia pomieszczeń opróżnionych należy przyjmować w ilości 0,8 1 (na dużą jednostkę i dobę) przy założeniu gruntownego czyszczenia pomieszczeń opróżnianych co 5 dni.

Zasadniczo odchody zwierzęce znacznie rozcieńcza się wodą przy spławianiu ich kanałami spiętrzającymi. Ilość wody do spławiania gnojowicy zależy od spadku dna kanałów oraz rozmieszczenia zasuw [19]. Po każdorazowym spuszczeniu gnojowicy należy kanał napełnić wodą do poziomu co najmniej 10 cm. Ilość wody do spławiania gnojowicy można przyjmować w ilości:

  • ok. 10 1/d na krowę,
  • ok. 2,5 1/d na świnię.

Jakość wody do pojenia zwierząt w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Rolnictwa lub przez niego nadzorowanych.

Przy stosowaniu podanych wskaźników należy uwzględnić następujący podział w zależności od źródła wody:

  • jeżeli zaopatrywanie w wodę zwierząt odbywa się z tego samego wodociągu, z którego czerpie się wodę dla potrzeb bytowo- -gospodarczych ludności, wówczas woda ta powinna odpowiadać warunkom określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej,
  • jeżeli do pojenia zwierząt używa się wód powierzchniowych, wówczas jakość ich powinna odpowiadać podanym w tabl.,
  • we wszystkich pozostałych przypadkach, zwłaszcza gdy wykorzystuje się wody podziemne, jakość wody używanej do pojenia zwierząt powinna być zgodna z normami podanymi w tabl.,
  • w przypadku gdy woda używana do pojenia zwierząt nie odpowiada podanym wyżej warunkom, należy wodę uzdatnić (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami