Blog

Właściwa i systematyczna konserwacja zdjęcie nr 2
20.05.2021

Przepisowe schody zewnętrzne

W artykule znajdziesz:

Przepisowe schody zewnętrzne

Właściwa i systematyczna konserwacja zdjęcie nr 3
Przepisowe schody zewnętrzne

Przepisowe schody zewnętrzne znajdujące się w klatkach schodowych lub wykonane jako otwarte powinny być urządzone tak jak wewnętrzne schody przepisowe. W celu częściowego zabezpieczenia zewnętrznych otwartych schodów od oblodzenia lub zawiania śniegiem zaleca się nad otwartymi schodami dawać dach (program uprawnienia budowlane na komputer). W wypadku, gdy dach ten może być zagrożony przez ogień od strony budynku, należy najbliższy do schodów rząd okien oszklić przynajmniej ognioodpornie.

Schody ratunkowe mogą być wykonane jako otwarte z podestami i poręczami, względnie jako schody kręcone z poręczami. Podesty tych schodów powinny być dostosowane w poziomie do wyjść ratunkowych w postaci drzwi lub okien. Szerokość podestów powinna wynosić najmniej 0,6 m, zaś wysokość stopni - nie więcej 0,3 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Schody ratunkowe wykorzystuje się zwykle jako schody pożarnicze. Z tych względów wyprowadza się je na wysokość najmniej 0,25 m ponad okap dachu, zaś przy schodach urządza się pożarową rurę tłoczną o średnicy od 50-75 mm z podłączeniem jej na dole do wylotu tłocznego pompy pożarniczej (uprawnienia budowlane).

Poza tym na wysokości 0,4 m nad każdym podestem oraz nad okapem dachu urządza się na tej rurze wyloty z półłącznikami sczepnymi dla przyłączenia węży pożarniczych. Wszystkie wyloty zaopatruje się w przykrywki.
W pewnych okolicznościach zamiast, schodów ratunkowych mogą być stosowane stałe drabiny ratunkowe. Należy je jednak instalować w wyjątkowych wypadkach tam, gdzie w pomieszczeniach jest mało ludzi (10-15 osób), zaś wśród nich nie ma starców, kobiet i dzieci. Drabiny te urządza się obok wyjść ratunkowych, które powinny być zaopatrzone w podesty z poręczami. Drabiny te muszą być tak urządzone, aby schodzenie z nich odbywało się twarzą do ściany. Odległość szczebli od ściany powinna wynosić 15 cm. zaś szerokość drabiny 45 cm (program egzamin ustny).
Odległość szczebli nie więcej 30-35 cm. Drabina musi być mocno osadzona w ścianie za pomocą kotw z żelaza kwadratowego grub. 3 cm zapuszczonych w mur na głębokość 15 cm.

Elewacja budynku

Grubość stopni najmniej 20 mm, boki zaś drabiny powinny posiadać wymiary najmniej 40 x 12 mm. Bocznice drabiny ratunkowej należy wyprowadzić w formie poręczy na 1,5 m ponad okap dachu, zaś ostatni stopień powinien być umieszczony na wysokości okapu. Drabiny ratunkowe doprowadza się zwykle do wysokości ca 2 m ponad powierzchnią ziemi, przez co utrudnia się do nich dostęp dzieciom (opinie o programie).

Przy rozpatrywaniu zagadnienia ewakuacji musi być zwrócona uwaga na inne momenty drugorzędne, które w poszczególnych wypadkach w praktyce mogą odgrywać b. ważną rolę.
Parapetów okien nie należy umieszczać wyżej niż 1,5 m od podłogi, aby łatwiej można było od zewnątrz zauważyć osoby wymagające ratunku. Z tych samych względów należy b. oględnie stosować szklenie za pomocą szkła drutowego, a szczególnie krat żelaznych, które praktycznie uniemożliwiają wszelki ratunek (segregator aktów prawnych).

Elewacja budynku nie powinna utrudniać prac ratowniczych, szczególnie przy posługiwaniu się drabinami, płachtami i worami ratowniczymi. Z tego względu niepożądane jest urządzanie silnie wystających gzymsów i wszelkich innych części budynku oraz urządzeń, jak szyldy, przewody, drążki itd., które mogłyby przeszkadzać w ustawianiu drabin i zeskakiwaniu ludzi z okien, balkonów itd. W razie konieczności stosowania tych elementów należy je umieszczać między rzędami okien.

Z tych samych powodów niepożądane są wszelkie przybudówki i daszki, jak również balkony urządzane tylko na niższych piętrach (promocja 3 w 1).
Każdy budynek lub kompleks budynków musi przylegać chociażby jedną stroną do drogi przejazdowej, przy czym drogi prowadzące do większych obiektów powinny posiadać twardą lub ulepszoną nawierzchnię, po której mogłyby poruszać się samochody ciężarowe. Analogiczne drogi dojazdowe powinny być urządzone do punktów czerpania wody gaśniczej.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Właściwa i systematyczna konserwacja zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Właściwa i systematyczna konserwacja zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Właściwa i systematyczna konserwacja zdjęcie nr 8 Właściwa i systematyczna konserwacja zdjęcie nr 9 Właściwa i systematyczna konserwacja zdjęcie nr 10
Właściwa i systematyczna konserwacja zdjęcie nr 11
Właściwa i systematyczna konserwacja zdjęcie nr 12 Właściwa i systematyczna konserwacja zdjęcie nr 13 Właściwa i systematyczna konserwacja zdjęcie nr 14
Właściwa i systematyczna konserwacja zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Właściwa i systematyczna konserwacja zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Właściwa i systematyczna konserwacja zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami