Blog

30.05.2018

Przepisy budowlane - powierzchnia użytkowa w warunkach technicznych

W artykule znajdziesz:

Przepisy budowlane - powierzchnia użytkowa w warunkach technicznych


W nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych obowiązującej od 2018 roku, którym muszą odpowiadać budynki i ich usytuowanie znalazł się zapis, że wszystkie nowo budowane mieszkania muszą mieć co najmniej 25mkw powierzchni użytkowej. Taki metraż ułatwia dostosowanie układu pomieszczeń do potrzeb rynkowych. Ponadto zniesiono relikt PRL, zgodnie z którym konieczne było projektowanie kawalerek z kuchnią znajdującą się w korytarzu. Według nowych przepisów możliwe jest zaprojektowanie aneksu kuchennego połączonego z pokojem, choć wymagane jest zastosowanie odpowiedniej wentylacji. Dzięki temu korytarz może być wykorzystany w inny sposób, np. jako miejsce na dodatkowe szafy.


Nowelizacja znosi też obowiązek uwzględniania w łazience miejsca na pralkę czy brudną bieliznę. Jest to związane ze zmianą trendów i coraz częstszym umiejscawianiem pralek w innych pomieszczeniach, np. w kuchniach. Wszystkie zmiany sprawiają, że sposób projektowania mieszkań jest bardziej elastyczny, a wykorzystanie przestrzeni w kawalerkach bardziej efektywne. Ponadto dzięki nowym przepisom firmy deweloperskie nie mogą już nazywać mieszkaniami kilkunastometrowych pomieszczeń w apart- i condohotelach. Najważniejsze kwestie związane z zasadami projektowania oraz wykonywania znajdują się w wytycznych lub standardach, które powinny znać osoby posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane.


W przepisach wprowadzono również zmiany warunków technicznych dotyczących zewnętrznych miejsc postojowych. Obecnie odległość parkingu z maksymalnie 10 miejscami postojowymi musi wynosić 7 metrów od okien pomieszczeń, natomiast od granicy działki jest to 10 metrów. Minimalna szerokość pojedynczego stanowiska to 2,5m, podczas gdy do tej pory było to 2,3m. Zniesiono też minimalną odległość stanowisk dla osób niepełnosprawnych i wprowadzono wymagania w zakresie pojazdów innych niż osobowe. W przypadku zabudowy jednorodzinnej stanowiska postojowe powinny stykać się z parkingami na sąsiedniej działce.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami