Blog

17.08.2020

Zasobnikowe punkty

W artykule znajdziesz:

Zasobnikowe punkty

Zasobnikowe punkty

Zasobnikowe punkty mieszania masy betonowej różnią się w zasadzie od punktów bezzasobnikowych tym, że zapas produkcyjny kruszywa magazynowany jest najczęściej w zasobnikach typu wieżowego. Z uwagi na sposób przemieszczenia materiałów punkty zasobnikowe zaliczone są do grupy dwustopniowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przykładem zasobnikowego punktu mieszania masy betonowej usytuowanego bezpośrednio przy obiekcie. Kruszywo dowożone samochodami wywrotkami na plac budowy składowane jest w stosach płaskich, skąd zostaje podawane, w zależności od frakcji, do poszczególnych komór zasobnika wieżowego (np. za pomocą przenośnika taśmowego). Cement natomiast dostarczany jest w tym przypadku na plac budowy luzem w pojemnikach podwieszonych na prowadnicy (lub ustawionych na specjalnym pomoście) za pomocą żurawia wieżowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pod zasobnikiem wieżowym na kruszywo oraz pojemniki na cement luzem przebiegają szyny kolejki wąskotorowej, na których porusza się koleba służąca zarówno do dozowania jak i transportu oraz podawania suchych składników zarobu do lekko obniżonego (poniżej poziomu terenu) kosza zasypowego betoniarki welnospadowej C, usytuowanej wraz z zasobnikiem na masę betonową  na rurowej konstrukcji pomostowej.  Odbiór masy betonowej odbywe się przy zastosowaniu pojemników transportowanych za pomocą żurawia wieżowego (poruszającego się po torach) bezpośrednio w miejscu ułożenia masy na obiekcie. Cały proces wytwarzania masy odbywa się ręcznie, podobnie jak we wszystkich punktach mieszania masy betonowej (uprawnienia budowlane).

Innym rozwiązaniem zasobnikowego, dwustopniowego punktu mieszania masy może być układ. Do bezpośredniego procesu mieszali nią została wykorzystana betoniarka o pracy ciągłej typu „Regulus”. Kruszywo dowożone jest na plac budowy za pomocą samochodów wywrotek, następnie podawane jest za pomocą przenośnika taśmowego do jednej z komór zasobnika wieżowego (w zależności od frakcji), skąd spływa w sposób ciągły dc przenośników betoniarki. Cement luzem magazynowany w przenośnikach zasobnikowych podawany jest za pomocą rury spustowej również do urządzeń podających betoniarki o pracy ciągłej (program egzamin ustny). Gotowa masa betonowa składowana jest w zasobniku, skąd odbierana jest przez środki transportu bliskiego (np. wózki akumulatorowe).

Kruszywo dowożone samochodami

Prostym rozwiązaniem punktu produkcji masy betonowej jest układ bezza- sobnikowego jednostopniowego punktu krajowej produkcji typu BŁ-2. Wyposażenie składa się z betoniarki wolnospadowej o pojemności roboczej mieszalnika 400, dozownika wagowego kruszywa, łopaty mechanicznej typu ŁM 701, dozownika wagowego cementu z podajnikiem ślimakowym oraz zasobnika (silosa) na cement o pojemności 25 ton (opinie o programie).

Kruszywo, dowożone samochodami, składowane jest w płaskich zasiekach radialnych wg frakcji, bezpośrednio wokół dozownika umieszczonego w poziomie terenu nad zagłębionym koszem wsypowym betoniarki. Podawanie kruszywa do dozownika odbywa się za pomocą łopaty mechanicznej. Cement podawany jest za pomocą przenośnika ślimakowego do wagowego dozownika cementu. Ważenie cementu i kruszywa odbywa się jednocześnie dzięki samoczynnemu wyłączaniu silnika napędzającego podajnik ślimakowy.
Orientacyjna ilość magazynowanego kruszywa w zasiekach radialnych o promieniu 9 m i wysokości składowania ok. 1,0 m wynosi 125 m3. Przy cyklu pracy punktu wynoszącym 4 min. okres zapasu kruszywa wynosi 22 godziny oraz okres zapasu cementu 21 godzin (segregator aktów prawnych).

Moc zainstalowanych silników wynosi 8,9 kW. Wydajność punktu produkcji typu BŁ-2 odpowiada wydajności zainstalowanej betoniarki i osiąga wartość od 5 do 7 m3 masy betonowej na godzinę.
Podobny układ konstrukcyjny do opisanego wyżej ma bezzasobnikowy jednostopniowy punkt produkcji masy betonowej typu BŁ-3, w którym zastosowano betoniarkę przeciwbieżną o mieszaniu przymusowym typu BP-500 II, z podwyższonym pomostem, umożliwiającym odbiór masy betonowej również przez środki transportu dalekiego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami