Blog
Przepisy budowlane – zawiadomienie o zakończeniu budowy
W artykule znajdziesz:
Przepisy budowlane – zawiadomienie o zakończeniu budowy
Do obowiązków inwestora zalicza się konieczność złożenia do właściwego organu zawiadomieni o zakończeniu budowy. Organem w tym wypadku może być powiatowy inspektor nadzoru budowlanego lub wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego. Należy to zrobić jeszcze przed przystąpieniem do użytkowania powstałego obiektu. Wyjątek stanowi sytuacja, w której konieczne jest pozwolenia na użytkowanie – informacje można znaleźć w art. 54 ustawy Prawo budowlane. Razem z zawiadomieniem inwestor zobowiązany jest dostarczyć do właściwego ranu następujące dokumenty:
• oryginał dziennika budowy,
• oświadczenie kierownika budowy potwierdzające zgodność wykonanego obiektu budowlanego z warunkami pozwolenia na budowę, przepisami i projektem budowlanym,
• oświadczenie kierownika budowy o doprowadzeniu do odpowiedniego stanu terenu budowy oraz, w przypadku korzystania podczas robót budowlanych, ulicy, drogi czy sąsiedniej nieruchomości,
• protokoły sprawdzeń i badań,
• oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu przyległych terenów, jeśli od nich uzależniona jest eksploatacja powstałego obiektu,
• powykonawczą inwentaryzację geodezyjna,
• potwierdzenie odbioru przyłączy,
• kopię świadectwa charakterystyki energetycznej budynku – wyjątki znajdują się w art.57 ust.1 ustawy Prawo budowlane.
W przypadku, gdy podczas wykonywania robót budowlanych doszło do zmian, które nie odstępują w istotny sposób od projektu budowlanego lub pozwolenia na budowę, do dokumentacji należy dołączyć kopie rysunków, które wchodzą w skład zatwierdzonego projektu budowlanego wraz z naniesionymi zmianami oraz, jeśli jest taka potrzeba, z uzupełniającym opisem.
Jeśli takowe zmiany istnieją, to oświadczenie kierownika budowy o doprowadzeniu do porządku i należytego stanu terenu budowy oraz używanych w trakcie robót budowlanych dróg, ulic czy sąsiednich nieruchomości, musi być potwierdzone przez projektanta oraz inspektora nadzoru inwestorskiego, jeśli takowy został wyznaczony. Do użytkowania można przystąpić jeśli urząd nie zgłosi sprzeciwu w ciągu 21 dni.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32