Blog

Mierniki precyzyjne zdjęcie nr 2
02.03.2022

Przepusty łukowe

W artykule znajdziesz:

Mierniki precyzyjne zdjęcie nr 3
Przepusty łukowe

Ustalenie wymiarów betonu i żelaza ze względu na ciężar własny i napór wiatru oparte jest na zasadach podobnych, jak ustalanie wymiarów prętów, narażonych na ciśnienie osiowe i zginanie. Ponieważ zwykle, przy badaniu statycznym kominów, obliczeniu podlega znaczna ilość przekrojów, to metoda wykreślna, podana w części pierwszej, byłaby tu zbyt uciążliwa (program uprawnienia budowlane na komputer). Z tego powodu po podziale komina na strefy, oznaczeniu w poszczególnych przekrojach momentów M, wywołanych parciem wiatru i obliczeniu ciężarów G części komina między przekrojami, ograniczającymi strefy, ustala się w każdym przekroju mimośród a następnie najprędzej wyznacza się natężenia, względnie dobiera przekroje wkładek w pierścieniowych przekrojach kominów przy pomocy metody, wynikającej z następującego rozpatrywania. Weźmy na uwagę wycinek elementarny dA przekroju kominowego, w którym wkładki żelazne, o całkowitym przekroju A-, rozmieszczone są jednostajnie wzdłuż obwodu, dla uproszczenia obliczenia przyjmijmy położenie wkładek w połowie grubości przekroju pierścienia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

1. Przepusty. Małe mostki, przekraczające przeszkody o nieznacznej szerokości, nazywamy przepustami; światło ich dojść może do 5m. W użyciu bywają przepusty dwojakiego typu. Przepusty o ustroju niosącym płaskim; są to t. zw. przepusty płytowe lub prostokątne, gdy przechodzą w konstrukcję ramową (uprawnienia budowlane). Przepusty łukowe, których oś ustroju dźwigającego jest pewną krzywą. Oba typy, zależnie od warunków miejscowych, mają zastosowanie w praktyce. Przepusty płytowe i prostokątne, dadzą się wykonać łatwiej, bo ustrój ich deskowania jest prostszy. Przepusty łukowe wymagają zawilszej roboty ciesielskiej przy zestawianiu deskowania, natomiast można je też wykonywać, dobrawszy stosowny kształt osi, bez wzmocnienia wkładkami żelaznymi (program egzamin ustny).

Przepusty płytowe

Przepusty płytowe, względnie prostokątne mogą być jedno- lub dwuprzęsłowe. Najprostszy typ przepustu jednoprzęsłowego stanowi płyta, oparta swobodnie na przyczółkach. W celu odwodnienia i ze względów statycznych płyta ma największą grubość w środku rozpiętości. Stosowna izolacja chroni płytę przed wodą z opadów. Światło przepustów jednoprzęsłowych drogowych dojść może do 5 m, światło przepustów kolejowych do 2 m przedstawia typy przepustów prostokątnych drogowych, opracowane przez Ministerstwo Robót Publicznych (opinie o programie).

Przepusty dwuprzęsłowe, stosowne dla rozpiętości nieco większych lub dla obciążeń znaczniejszych, mogą mieć płytę w postaci belki wolnopodpartej, a wtedy korzystniej jest, ze względu na uzyskanie należytej szerokości podpory środkowej, zastosować filar w postaci ściany betonowej lub płyta może być ciągłą, a filar ścianą żelbetową. Przy zastosowaniu płyty wolnopodpartej umożliwione jest należyte odwodnienie przez odpowiednie nabetonowanie nad podporą środkową (segregator aktów prawnych). Zależnie od rodzaju gruntu budowlanego fundament przyczółków i ścian środkowych uzyskuje się za pomocą stosownego rozszerzenia lub przez zastosowanie płyty fundamentowej ciągłej, wzmocnionej, ze względu na możliwą zmianę kierunku obciążenia, najczęściej wkładkami obustronnymi. Odrębny typ przedstawiają przepusty płytowe, wzmocnione kształtówkami J. W celu ochrony stopek dolnych kształtówek przed rdzewieniem pokrywa się je wyprawą cementową, o grubości 2 do 3 cm; wyprawę narzuca się na przymocowaną do stopek siatkę z cienkiego drutu.

Typ ten, stosowany przez niektóre zarządy kolejowe nawet dla rozpiętości większych, ma na celu szybkość wykonania i uproszczenie robocizny rusztowania. Ustroje takie, wykonane na boku, mogą być, po należytym stężeniu betonu, wsuwane na przyczółki, co jest wielką wygodą ze względu na uniknięcie wstrzymania ruchu lub tylko nieznaczną przerwę ruchu przy wymianie konstrukcji na linii istniejącej (promocja 3 w 1). W obliczeniu statycznym przyjmuje się jako niosące jedynie kształtówki, a beton stanowi tylko usztywnienie i, w przypadku należytego wykonania, chroni żelazo przed rdzewieniem.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Mierniki precyzyjne zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Mierniki precyzyjne zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Mierniki precyzyjne zdjęcie nr 8 Mierniki precyzyjne zdjęcie nr 9 Mierniki precyzyjne zdjęcie nr 10
Mierniki precyzyjne zdjęcie nr 11
Mierniki precyzyjne zdjęcie nr 12 Mierniki precyzyjne zdjęcie nr 13 Mierniki precyzyjne zdjęcie nr 14
Mierniki precyzyjne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Mierniki precyzyjne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Mierniki precyzyjne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami