Blog

Podpory obłowe zdjęcie nr 2
30.05.2022

Zarysowanie ścianek działowych

W artykule znajdziesz:

Podpory obłowe zdjęcie nr 3
Zarysowanie ścianek działowych

Gdy pełzanie nie wpływa na wytrzymałość doraźną konstrukcji, wpływ jego na zachowanie się całej konstrukcji może być bardzo poważny. Jako przykład można podać blok fundamentowy bardzo dużego turbogeneratora. Spowodowane pełzaniem względne ruchy podpór tej statycznie niewyznaczalnej konstrukcji oraz spowodowana przez skurcz zmiana kąta nachylenia belki, która może mieć nawet 50 m długości, mogą naruszyć ustawienie wału generatora. Podobnie w bardzo wysokich budynkach względny skurcz może powodować ruchy i zarysowanie ścianek działowych, a także zmiany strukturalne w belkach i płytach (program uprawnienia budowlane na komputer).

Spowodowane przez pełzanie straty siły sprężającej są dobrze znane i były one przyczyną niepowodzeń pierwszych prób sprężania. Dopiero wprowadzenie stali o wysokiej wytrzymałości, o wydłużeniu kilkakrotnie przewyższającym skrócenie betonu spowodowane pełzaniem i skurczem, umożliwiło realizowanie konstrukcji sprężonych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wpływ pełzania może zatem być niekorzystny, lecz - na ogół - pełzanie, odwrotnie niż skurcz, ma korzystne działanie przy usuwaniu koncentracji naprężeń, co przyczyniło się bardzo poważnie do sukcesu, jaki beton odniósł jako materiał konstrukcyjny. Istnieją opracowane racjonalne metody projektowania różnych typów konstrukcji, z uwzględnieniem występującego pełzania. Jest sprawą zasadniczą, aby beton pracował bez pogorszania jakości przez wiele lat w warunkach, na jakie został zaprojektowany. Beton taki jest określany jako trwały (uprawnienia budowlane).

Nietrwałość betonu

Nietrwałość betonu może być spowodowana oddziaływaniami zewnętrznymi lub przyczynami wewnętrznymi. Przyczyny zewnętrzne można określić jako fizyczne w szerokim znaczeniu, chemiczne lub czysto mechaniczne; mogą być one spowodowane wietrzeniem, działaniem skrajnych temperatur, ścieraniem, procesami elektrolitycznymi, a także agresywnym działaniem cieczy i gazów pochodzenia naturalnego lub przemysłowego. Stopień uszkodzeń spowodowanych przez te czynniki zależy w dużej mierze od jakości betonu, chociaż w warunkach krańcowych zniszczeniu ulegnie każdy beton pozbawiony odpowiedniego zabezpieczenia (program egzamin ustny).

Przyczyny wewnętrzne nietrwałości betonu mogą być związane z reakcjami zachodzącymi między alkaliami i kruszywem, z różnicami właściwości cieplnych kruszywa i zaczynu cementowego, a przede wszystkim z przepuszczalnością betonu. Ta ostatnia cecha w dużej mierze określa podatność betonu na wpływy zewnętrzne; wynika stąd, że aby beton był trwały, powinien być stosunkowo nieprzepuszczalny (opinie o programie). Pogorszenie się jakości betonu rzadko jest związane z jedną, odosobnioną przyczyną. Jakość betonu można często uznać za zadowalającą, nawet mimo pewnych braków; zniszczenie może jednak nastąpić z chwilą zadziałania dodatkowego, niekorzystnego czynnika. Czasami występujące niszczenie trudno jest przypisać ściśle określonemu czynnikowi. Prawie zawsze jednak istotne znaczenie dla przebiegu procesu niszczenia ma jakość betonu, rozumiana w szerokim sensie tego słowa, ze szczególnym uwzględnieniem przepuszczalności (segregator aktów prawnych).

Przenikanie roztworów różnych substancji do wnętrza betonu może mieć niekorzystny wpływ na jego trwałość. Jako przykłady można tu wymienić wypłukiwanie z betonu składnika Ca(OH)2 oraz atak roztworów agresywnych. To przenikanie zależy od przepuszczalności betonu, a ponieważ zależy od niej również względna łatwość, z jaką beton może zostać nasączony wodą, przepuszczalność ma zasadniczy wpływ na mrozoodporność betonu. Ponadto w wyniku kontaktu z powietrzem i wilgocią w żelbecie pojawia się korozja stali. Wywołuje ona powiększanie się objętości zbrojenia, łatwo może więc spowodować pękanie i odpryskiwanie otuliny betonowej (promocja 3 w 1).

Przepuszczalność betonu wiąże się z wodoszczelnością konstrukcji przeznaczonych do przechowywania cieczy, a także z ciśnieniem hydrostatycznym we wnętrzu zapór. Oprócz tego dostęp wilgoci do wnętrza betonu wpływa na jego właściwości związane z izolacyjnością cieplną.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Podpory obłowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Podpory obłowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Podpory obłowe zdjęcie nr 8 Podpory obłowe zdjęcie nr 9 Podpory obłowe zdjęcie nr 10
Podpory obłowe zdjęcie nr 11
Podpory obłowe zdjęcie nr 12 Podpory obłowe zdjęcie nr 13 Podpory obłowe zdjęcie nr 14
Podpory obłowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Podpory obłowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Podpory obłowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami