Blog

30.05.2022

Przepuszczalność betonu pielęgnowanego

W artykule znajdziesz:

Przepuszczalność betonu pielęgnowanego

Przepuszczalność betonu pielęgnowanego w parze wodnej jest na ogół niższa niż betonu pielęgnowanego na mokro. Typowe wartości przepuszczalności przy różnych cyklach nagrzewania. Z wyjątkiem betonu podda nego długim cyklom cieplnym, dodatkowa pielęgnacja w parze może być konieczna w celu osiągnięcia dostatecznie niskiej przepuszczalności. Rząd wielkości danych może być oceniony przez porównanie z wartością dopuszczalną 1,5 • 10“11 m/s, przyjętą w jednej z prac US Bureau of Reclamation (program uprawnienia budowlane na komputer).

Można przypuszczać, że napowietrzenie powinno zwiększyć przepuszczalność betonu. Ponieważ jednak napowietrzenie zmniejsza segregację oraz wydzielanie mleczka cementowego (bleeding), a także poprawia urabialność, przez co umożliwia zastosowanie niższego stosunku wodno-cementowego, zatem ostateczny efekt napowietrzenia nie musi być niekorzystny (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pomiar przepuszczalności wody w betonie można przeprowadzić za pomocą prostych prób laboratoryjnych, wyniki mają jednak znaczenie głównie porównawcze. Boczne powierzchnie próbki zostają uszczelnione, natomiast woda pod ciśnieniem działa jedynie na powierzchnię górną. Często używa się przy tym wody nasyconej powietrzem pod ciśnieniem atmosferycznym, co odpowiada sytuacjom występującym w praktyce (uprawnienia budowlane). Do wywierania ciśnienia stosuje się często sprężone powietrze, należy jednak uważać, aby w wodzie nie nastąpiła absorpcja powietrza; w przeciwnym przypadku pod zmniejszonym ciśnieniem wewnątrz próbki część powietrza może się uwolnić, zmniejszając w ten sposób prędkość przepływu (program egzamin ustny). Z chwilą gdy przepływ będzie mieć charakter ustalony (co może nastąpić nawet po 10 dniach od początku próby), mierzy się ilość wody przepływającej w danym czasie przez daną grubość betonu.

Dodatek popiołu lotnego

We wzorze tym otrzymuje się K w m/s. Próby przepuszczalności można wykonywać na materiale z wyciętych rdzeni w celu zbadania efektów zmian proporcji mieszanki, a także różnic w technologii mieszania, układania i pielęgnacji. Wspomniana próba umożliwia również ocenę trwałości betonu poddanego korozyjnemu działaniu przesiąkającej wody (opinie o programie).

Przepuszczalność powietrza przez beton ma przede wszystkim znaczenie w takich konstrukcjach, jak zbiorniki ścieków i oczyszczalniki gazu, przy czym zazwyczaj stawia się wymaganie, aby beton nie przepuszczał powietrza przy określonym ciśnieniu wewnętrznym. Ostatnio zainteresowanie przepuszczalnością powietrza wzrosło w związku z komorami ciśnieniowymi reaktorów jądrowych.

Podobnie jak w przypadku przepuszczalności wody prędkość przepływu powietrza zależy od grubości warstwy betonu i przyłożonego ciśnienia, jednak przepływ ustalony następuje już po upływie kilku godzin. Wartość przepływu można oszacować w oparciu o pewne wyniki badań betonu o proporcjach 1:2:6 i stosunku wodno-cementowym 0,62 (segregator aktów prawnych).

Stwierdzono, że zwiększenie zawartości cementu w mieszance obniża przepuszczalność powietrza, prawdopodobnie jednak czynnikiem mającym tu rzeczywiste znaczenie jest stosunek wodno-cementowy. Właśnie przez obniżenie tego stosunku napowietrzanie działa ograniczająco na przepuszczalność powietrza. Dodatek popiołu lotnego lub pucolany ma korzystny wpływ na zmniejszenie przepuszczalności powietrza.

Bardzo ważne z uwagi na zmniejszenie przepuszczalności powietrza jest uziarnienie kruszywa. Przy dobrze dobranym składzie granulometrycznym oraz zawartości cementu 300 kg/ms stwierdzono nieprzepuszczalność betonu przy ciśnieniu powietrza wynoszącym poniżej 0,2 MN/m2 (promocja 3 w 1). Przedłużenie pielęgnacji zmniejsza przepuszczalność powietrza, lecz nawet w starszym wieku betonu gwałtowne wysychanie zwiększa przepuszczalność, być może przez rozwój drobnych rys skurczowych. Efekt ten jest znacznie większy w przypadku dyfuzji wody. W gruncie rzeczy nie istnieje jedna dla wszystkich betonów zależność między przepuszczalnością wody oraz przepuszczalnością powietrza.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami