Blog

Tory taczkowe zdjęcie nr 2
16.04.2021

Przeróbka tartaczna

W artykule znajdziesz:

Przeróbka tartaczna

Tory taczkowe zdjęcie nr 3
Przeróbka tartaczna

Miejscem przeróbki surowca drzewnego jest tartak obejmujący:
- skład materiału okrągłego, klocowisko,
- właściwy tartak, czyli miejsce przecierania drewna, inaczej halę tartaczną,
- skład materiału tartego (tarcicy) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ponieważ elementy te odgrywają rolę przy przeróbce surowca, dlatego należy je odpowiednio dobrać, by ułatwić i podnieść wydajność pracy. Miejsce pod tartak musi być odpowiednio wybrane i obejmować wszystkie elementy tartaku.
Klockowisko - winno być równe, suche, w razie potrzeby zmeliorowane, odpowiednio duże, przylegać do budynków tartacznych, posiadać dogodny dowóz, podzielone na odpowiednie części, umożliwiające sortowanie według długości, grubości i przeznaczenia drewna (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Poza tym ważną rzeczą jest założenie na klocowisku odpowiedniej sieci komunikacyjnej, umożliwiającej manipulacje klocami i dowóz kloców na klocowisko i do traków. Klocowisko obejmuje przy normalnym i należytym obliczeniu wszystkich czynników, wpływających na tartaczną przeróbkę drewna, 75% ogólnej powierzchni tartacznej, czyli ca 4000 m2 na jeden trak, licząc się z różną sortymentacją, zależną poza tym od grubości, długości i gatunku drewna (uprawnienia budowlane). Niektórzy przewidują na 1 m3 drewna 2 - 10 m2 powierzchni sortowni. Ponieważ łatwiej jest sortować drewno w wodzie niż na lądzie, dlatego w niektórych wypadkach opłaca się wyzyskać istniejący lub założyć nowy basen (staw), w którym przeprowadza się rozdział sortymentów. Klocowisko posiada często kształt prostokąta, którego boki krótsze są położone równolegle do frontowej ściany hali trakowej.

Dla zapobieżenia psucia się drewna, przeznaczone do przetarcia kloce kładziemy na podkłady stałe lub czasowe, czyli wymienne. Odległość podkładów od ziemi wynosi 50 - 70 cm. Ponieważ przy zwózce drewna, szczególnie zimą, i przy dużych odległościach lasu od tartaku i przy trudnych warunkach transportowych, zachodzi konieczność wyładowywania drewna po ciemku, dlatego ważną rzeczą jest zaprowadzenie oświetlenia elektrycznego, jako najbardziej celowego ze względów na możliwość oświetlenia dowolnej przestrzeni i chociażby ze względów bezpieczeństwa pracy (program egzamin ustny).
Powody, dla których sortujemy drewno.

Materiał dowożony

Materiał dowożony, czy dopływający na skład sortujemy pod następującymi względami:
- Każdy gatunek, każda długość i grubość dają różne sortymenty o różnej wartości.
- Uprzednie sortowanie zezwala na ciągłość pracy traku i ustalenie Wydajności tarcicy.
- Każdy gatunek posiada swe specyficzne wady (opinie o programie).

Wskazówki, którymi należy się kierować na klocowisku:
1) Drewno w stosach przeznaczone do przetarcia (poza kantówkowym) układamy na podkładach, grubszymi końcami zwróconymi w stronę traku.
2) Stosy o wysokości max. 3 m układa się na działkach, przyległych do torów dodatkowych tak, by osie długościowe drewna były równoległe do torów.
3) Między stosami należy zachować odstępy i odległości, a przestrzeń przypadającą pod stosy, jak i przerwy należy starannie oczyścić z odpadków i trocin.
4) Na każdym stosie należy podać wymiary drewna z zaznaczeniem klasy jakości (segregator aktów prawnych).
5) Drewno w stosach przeznaczone do przetarcia odpowiednio wydłużone, winno posiadać prawidłowo poobcinane końce, powinien być przejrzane i oczyszczone z obcych ciał (żwir, piasek, gwoździe, odłamki pocisków itp.).

Do wykonywania pracy na klocowisku potrzebny jest sprzęt w postaci wózków, dźwigarek wozowych, wyciągów, żurawi, pił tarczowych, poprzecznych, łańcuchowych.
Przy wyborze miejsca pod skład materiałów tartych należy uwzględnić takie czynniki, jak odległość od zabudowań ludzkich, wysokość i spad terenu, przepuszczalność gruntu, kierunek panujących wiatrów. Przetarty materiał układa się w stosy pod gołym niebem z wyjątkiem specjalnych sortymentów, które przechowuje się w szopach, lub pod specjalnym nakryciem (promocja 3 w 1).

Przy zakładaniu składu tartacznego należy poza tym obrać formę działki gruntowej i jej powierzchnię, dzieląc obraną powierzchnię na miejsca przypadające pod stosy, lub grupy stosów. Ważną rzeczą jest przewidzieć kierunek dowozu i wywozu, by w czasie ruchu nie było zatorów. Szczegóły składów będą omówione w części dotyczącej składowania.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Tory taczkowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Tory taczkowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Tory taczkowe zdjęcie nr 8 Tory taczkowe zdjęcie nr 9 Tory taczkowe zdjęcie nr 10
Tory taczkowe zdjęcie nr 11
Tory taczkowe zdjęcie nr 12 Tory taczkowe zdjęcie nr 13 Tory taczkowe zdjęcie nr 14
Tory taczkowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Tory taczkowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Tory taczkowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami