Blog

Suche tynki gipsowe zdjęcie nr 2
02.06.2021

Przeschnięty surowiec

W artykule znajdziesz:

Przeschnięty surowiec

Suche tynki gipsowe zdjęcie nr 3
Przeschnięty surowiec

Obok drwalników na składowiskach drewna liściastego występuje rzadziej i w mniejszych ilościach: rozwiertek mniejszy (Xyleborus dryogra- phus Ratz.) i rozwiertek większy (Xyleborus monographus Fbr.), drwalni- czek Saksesena (Xyleborinus Saxeseni Ratz.) i nieparek pospolity (Ani- sandrus dispar Fbr.) - wszystkie z rodziny korników (Ipidae) - oraz wyrynnik dębowiec (Platypus cylindrus Fbr.) z rodziny wyrynnikowatych (Platypodidae) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dostają się one na składowiska ze świeżo ściętym drewnem dostarczonym z lasu; przy dogodnych warunkach mogą się przenieść na niedostatecznie przeschnięty surowiec, zwłaszcza na drewno dębowe, bukowe, wiązowe i brzozowe. Biologia, szkodliwość i sposoby zapobiegania podobne jak w odniesieniu do drwalnika.
Miazgowiec (Lyctus linearis Goetze) z rodziny miazgowcowatych (Lyctidae) opada świeży surowiec dębowy, bukowy i jesionowy zarówno w lesie, jak na składowiskach. Rójka odbywa się w miesiącach letnich, generacja jest 1-2-letnia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Jaja składa na czołach kłód w przecięte naczynia; celem ochrony należy powlekać czoła kłód oleistymi powłokami ochronnymi. Larwa żeruje wyłącznie w drewnie bielastym, drążąc wąskie chodniki wypełnione miałkimi trocinami. Zewnętrzny wygląd drewna nie zdradza obecności larwy; dopiero chrząszcze wygryzając się na zewnątrz wysypują małe kupki trocin, co wskazuje na żerowanie szkodnika. Otwór wylotowy okrągły, o średnicy około 1,5 mm. Miazgowiec występuje najczęściej i jest najgroźniejszy na składowiskach przemysłowych w klepkach i fryzach dębowych oraz w deszczułkach posadzkowych (w bielastej części drewna)(uprawnienia budowlane).

Na składowiskach można łatwo rozpoznać występowanie szkodnika w stosach materiałów tartych; widać wysypywane kupkami miałkie trociny, gromadzące się na obrzeżnych częściach tarcicy. Przy suszeniu fryzów przed obróbką na deszczułki posadzkowe na ogół ginie. Niekiedy jednak pozostaje w stanie żywym w gotowych deszczułkach i wraz z nimi dostaje się do budynków, gdzie niszczy w dalszym ciągu bielaste części ułożonej posadzki (program egzamin ustny).

Drwionek

Celem zwalczania należy usuwać i palić bielaste części opadniętych sortymentów. Opadniętą przez miazgowca tarcicę bukową należy poddać parzeniu, które niszczy szkodniki i zabezpiecza drewno przed dalszymi uszkodzeniami.
Drwionek (Lymexylon navale L.) z rodziny drwionkowatych (Lymexylonidae) jest to chrząszcz długości około 1 cm, wąski, miękki, brunatny (opinie o programie).

Rójka odbywa się w czerwcu, samica składa jaja w szpary drewna w miejscach pozbawionych kory. Larwa żeruje w drewnie dębu, głównie w twardzieli. Wygryza ona najpierw proste chodniki biegnące w głąb drewna, następnie zaś odgałęzienia, biegnące w strefie drewna wczesnego, wzdłuż włókien; chodniki są wypełnione silnie ubitymi, miałkimi trocinami, jak gdyby mączką. Chodniki łatwo można zauważyć na drewnie łupanym, trudniej w tarcicy.
Drwionek jest niebezpiecznym szkodnikiem, gdyż opada surowiec dębowy zarówno świeży, jak przeschnięty. Z tego względu w wypadku zawleczenia na składowiska może się rozprzestrzenić na dalsze partie surowca. Jest on często spotykany na składowiskach drewna dębowego w stoczniach.

Jako środek zapobiegawczy można stosować spryskiwanie kłód w czasie rójki 10-procentowym roztworem karbolineum (segregator aktów prawnych). Opadniętą tarcicę można poddawać gazowaniu cyjanowodorem (HCN), co jest jednak kosztowne, kłopotliwe i niebezpieczne.
Duże otwory owadzie. Na drewnie liściastym występuje kozioróg dębosz (Cerambyx cerdo L.). Jest to chrząszcz długości do 5 cm, larwa grubości palca, długości do 9 cm. Opada stojące na pniu dęby i jesiony, nie opada natomiast drewna ściętego (promocja 3 w 1).

Rozwój trwa 3 lata. Larwa w pierwszym roku żeruje tylko w korze (w martwicy), po czym wdrąża się w drewno, sięgając głęboko w twardziel. Chodniki w drewnie są duże, eliptyczne, o wymiarach średnic około 1,5 X 4,5 cm; długość chodników dochodzi do 50 cm.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Suche tynki gipsowe zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Suche tynki gipsowe zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Suche tynki gipsowe zdjęcie nr 8 Suche tynki gipsowe zdjęcie nr 9 Suche tynki gipsowe zdjęcie nr 10
Suche tynki gipsowe zdjęcie nr 11
Suche tynki gipsowe zdjęcie nr 12 Suche tynki gipsowe zdjęcie nr 13 Suche tynki gipsowe zdjęcie nr 14
Suche tynki gipsowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Suche tynki gipsowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Suche tynki gipsowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami