Blog

Odpowiednio przygotowany grunt zdjęcie nr 2
09.06.2021

Przesiąkliwość przekroju poprzecznego

W artykule znajdziesz:

Przesiąkliwość przekroju poprzecznego

Odpowiednio przygotowany grunt zdjęcie nr 3
Przesiąkliwość przekroju poprzecznego

Przesiąkliwość przekroju poprzecznego (przesiąkanie cieczy wzdłuż włókien) jest znacznie większa niż przesiąkliwość przekroju
promieniowego lub stycznego. Przesiąkliwość promieniowych powierzchni drewna jest nieznacznie mniejsza niż przesiąkliwość powierzchni stycznych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przesiąkliwość drewna drzew iglastych zależy od położenia krążka (torusa) w jamkach otoczkowych. W jamkach otwartych krążek znajduje się w centralnym położeniu, wskutek czego przenikanie wody odbywa się bez trudności. Natomiast krążek przyciśnięty do okienka jamki otoczkowej blokuje jamkę i uniemożliwia przenikanie wody lub innych cieczy do sąsiedniej cewki.
W miarę oddalania się od miazgi w kierunku rdzenia maleje ilość otwartych jamek, a w ślad za tym maleje przepuszczalność drewna (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
U drzew z nie zabarwioną twardzielą liczba otwartych jamek na 1 mm- słoja rocznego jest w bielu większa niż w twardzieli.

Biel ma jamki otwarte, wskutek czego wykazuje dużą przesiąkliwość wody i daje się łatwo nasycić w czasie impregnowania. W twardzieli jamki są w większej części zamknięte, czego następstwem jest mała przesiąkliwość drewna twardzielowego. W drzewach iglastych drewno późne ma dużą liczbę otwartych jamek; dlatego też ciecz impregnująca przenika w drewno jodłowe i świerkowe głównie wzdłuż warstw drewna późnego (uprawnienia budowlane).

Przesiąkliwość drewna drzew liściastych zależy w znacznym stopniu od występowania oraz od liczebności wcistek (thyllae). Gatunki drewna nie wytwarzające wcistek wykazują większą przepuszczalność niż drewno zawierające wcistki. Zależnie od zastosowania drewna obecność wcistek może odgrywać rolę dodatnią lub ujemną. W klepkach piwnych i winnych wcistki odgrywają rolę dodatnią, gdyż zmniejszają przepuszczalność beczki w stosunku do cieczy i do gazu. W podkładach kolejowych (zwłaszcza bukowych) wcistki są czynnikiem ujemnym, gdyż utrudniają lub uniemożliwiają wnikanie cieczy antyseptycznych w drewno, co odbija się ujemnie na trwałości podkładu kolejowego (program egzamin ustny).

Przesiąkliwość drewna liściastego

Dla określenia przesiąkliwości drewna stosuje się następującą metodę. W przewiercony korek gumowy wprowadza się płytkę drewnianą grubości 5-10 mm, uszczelniając powierzchnię styku płytki i korka nagumowaną taśmą. Na drewnianej płytce ustawia się szklaną rurkę, którą wypełnia się wodą lub inną badaną cieczą. Wielkość wywieranego ciśnienia mierzy się wysokością słupa cieczy (opinie o programie). Korek umieszcza się w otworze szklanego naczynia, a pod próbką drewna ustawia się menzurkę z lejkiem, który zbiera przesiąkającą ciecz i odprowadza ją do menzurki.

Miarą przesiąkliwości jest wyrażona w centymetrach sześciennych ilość cieczy lub wody przenikająca w określonym czasie i pod określonym ciśnieniem przez 1 cm2 badanej próbki.
Przesiąkliwość drewna liściastego wzdłuż włókien jest 3-10 razy większa od przesiąkliwości drewna iglastego (segregator aktów prawnych). Tłumaczy się to tym, że naczynia drewna liściastego mają większe wymiary przekroju i większą długość niż cewki w drewnie iglastym. Różnice te zacierają się, jeśli chodzi o przesiąkliwość w kierunku promieniowym lub stycznym. W tym samym gatunku drewno bielu (jamki otwarte) wykazuje większą przesiąkliwość niż drewno twardzieli.

Mianem pęcznienia określa się zwiększenie wymiarów drewna przy adsorpcji, mianem kurczenia zmniejszanie się ich przy desorpcji. Zjawiska te, związane z higroskopijnymi własnościami drewna, stanowią charakterystyczną cechę ciał koloidalnych. W zależności od materiału przebieg zjawisk może wykazywać duże różnice. I tak np. żelatyna może pęcznieć do tego stopnia, że zanikają siły kohezji, wskutek czego żelatyna przechodzi w bezkształtną masę. Substancje takie, jak guma arabska lub albumina, pęcznieją w sposób nieograniczony, wskutek czego przechodzą w pozornie jednolity roztwór (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Odpowiednio przygotowany grunt zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Odpowiednio przygotowany grunt zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Odpowiednio przygotowany grunt zdjęcie nr 8 Odpowiednio przygotowany grunt zdjęcie nr 9 Odpowiednio przygotowany grunt zdjęcie nr 10
Odpowiednio przygotowany grunt zdjęcie nr 11
Odpowiednio przygotowany grunt zdjęcie nr 12 Odpowiednio przygotowany grunt zdjęcie nr 13 Odpowiednio przygotowany grunt zdjęcie nr 14
Odpowiednio przygotowany grunt zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Odpowiednio przygotowany grunt zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Odpowiednio przygotowany grunt zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami