Blog
Przesłanki ekonomiczne
W artykule znajdziesz:
Przesłanki ekonomiczne
Przesłanki ekonomiczne przy projektowaniu obiektów pomocniczych budowy (program uprawnienia budowlane na komputer). Do najkosztowniejszych i najbardziej pracochłonnych obiektów zalicza się przetwórnie kruszyw i wytwórnie masy betonowej, których wydajność projektuje się na krótkotrwałe szczytowe zapotrzebowanie. Wykorzystanie zdolności produkcyjnej zakładów jest zazwyczaj niepełne, co zwiększa koszt jednostkowy betonu.
Podstawowym surowcem do produkcji betonów jest kruszywo. Względy ekonomiczne wymagają, aby w maksymalnym stopniu wykorzystywać surowiec miejscowy, eksploatowany w pobliżu lub bezpośrednio na placu budowy. Kruszywo to powinno oczywiście odpowiadać wymogom, jakie stawiane są dla betonów hydrotechnicznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wykorzystanie miejscowego kruszywa wpływa nie tylko na obniżenie jego kosztów, lecz również na poważne zmniejszenie ilości środków transportowych oraz redukcję wielkości zapasów kruszywa, a więc i powierzchni składowania.
Zapotrzebowanie energii elektrycznej, sprężonego powietrza i wody. Energia elektryczna na budowie zużywana jest dla celów produkcyjnych i oświetlenia. Oświetlenie dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwsze służy do oświetlenia komunikacji na placu budowy, bazy materiałowej, transportowej lub remontowej oraz do oświetlenia stanowisk roboczych umieszczonych na zewnątrz.
Oświetlenie wewnętrzne obejmuje oświetlenie wszelkich pomieszczeń o różnym przeznaczeniu (uprawnienia budowlane).
Całkowitą moc transformatora w KVA, dostarczającego energię elektryczną, można określić ze wzoru stanowi wartość współczynnika ujmującego straty w sieci i transformatorze,
współczynniki nierównomierności zapotrzebowania i poboru energii,
sumaryczna moc zainstalowanych na budowie silników przy maszynach i urządzeniach, kW,
współczynnik mocy (dla instalacji tymczasowych przyjmuje się cos q> = 0,7),
łączna moc instalowana na oświetlenie wewnętrzne, kW, łączna moc punktów świetlnych zewnętrznych, kW (program egzamin ustny).
Moc Pr silników maszyn podstawowych, stosowanych przy robotach betonowych, zaś zapotrzebowanie mocy dla celów oświetleniowych.
Orientacyjne wartości
Sprężone powietrze stosuje się do napędu wibratorów, młotów pneumatycznych, maszyn do wierceń geologicznych itd. Sprężarki mogą być typu stałego, przeznaczone dla pokrycia większego i długotrwałego zapotrzebowania, oraz przewoźne, stosowane na mniejszych budowach lub w miejscach odległych od stacji sprężarek stałych. Rozprowadzenia sprężonego powietrza do poszczególnych narzędzi lub maszyn od przewoźnych sprężarek dokonuje się przy pomocy węży gumowych z odpowiednimi wkładkami. Przy stałych sprężarkach od stacji prowadzi się najpierw rurociąg stalowy, wyposażony w odpowiednich miejscach w odgałęzienia, do których podłącza się węże gumowe.
Dla celów przeciwpożarowych (QPoż) przyjmuje się: dla placów budowy o powierzchni od 5-30 ha - 10 1/sek, oraz na każde następne 50 ha dodaje po 5 1/sek; na mniejszych placach budów oraz dla osiedli mieszkalnych - 5 1/sek.
Do obliczeń przyjmuje się wartość większą.
Rurociągi sieci wodociągowej eksploatowane w okresach temperatur dodatnich układa się w wykopach na głębokości 30-40 cm, sieć o charakterze stałym co najmniej na głębokości 1,30 m (granica przemarzania). Odległości hydrantów przeciwpożarowych nie powinny być większe jak 100 m (opinie o programie).
Ciśnienie w sieci w miejscu najwyżej położonej konstrukcji narażonej na ogień powinno wynosić minimum 8-10 m słupa wody.
Prędkość przepływu wody w rurociągach można przyjmować od 1,5 do 2,0 razy większe od prędkości normalnie uznawanych za ekonomiczne (do 2 m’sek). Pojemność zbiornika wodociągowego przyjmuje się zwykle równą objętości 1 godz. pożarowego zapotrzebowania, nie mniejszą jednak niż 10-20 m11 (segregator aktów prawnych).
Plan zagospodarowania placu budowy.
Rozróżnia się dwa rodzaje planów: generalny plan zagospodarowania regionu budowy oraz plan zagospodarowania placu przylegającego bezpośrednio do obiektów budowy. Generalny plan regionu obejmuje nie tylko sam plac budowy, lecz również jego zaplecze, związane z realizacją inwestycji, która obejmuje najczęściej kamieniołomy, żwirownie oraz inne podobne urządzenia położone poza właściwym obszarem placu budowy w większej lub mniejszej odległości (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32