Blog

Konstrukcje nośne ze stali oraz ich wykorzystanie przy nadbudowach zdjęcie nr 2
28.12.2021

Przestrzenie międzysekcyjne

W artykule znajdziesz:

Przestrzenie międzysekcyjne
Przestrzenie międzysekcyjne

W wielkich kombinatach budownictwa uprzemysłowionego instaluje się w stałych budynkach agregaty bateryjne w postaci zautomatyzowanych maszyn sterowanych hydraulicznie z jednego stanowiska (program uprawnienia budowlane na komputer). Agregat (z registrami grzejnymi) do równoczesnego formowania (dostarczanie masy betonowej pneumatyczne) sześciu żelbetowych płyt o wymiarach 5000×2825 mm. Agregat składa się z korpusu złożonego z dwóch pionowych stałych opór 1 połączonych czterema poziomymi belkami. Po górnych belkach przemieszczają się zawieszone na rolkach pionowe sekcje formy, spośród których sześć jest ruchomych i jedna skrajna 2 nieruchoma, na dolnych zaś przemieszczają się na rolkach dna 5 tychże sekcji. Do wnętrza sekcji szczelnie zamkniętych wprowadza się parę, którą doprowadza się za pomocą kolektorów 8 i giętkich wężów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przestrzenie międzysekcyjne mają kształt geometryczny produkowanych płyt (na rysunku zakreskowane). Przesuwanie sekcji celem przygotowania agregatu do formowania oraz w czasie rozformowania zabetonowanych płyt odbywa się za pomocą hydraulicznych dźwigników zamocowanych do prawej opory kadłuba agregatu (siła rozwijana przez jeden dźwignik hydrauliczny 7500 kG) (uprawnienia budowlane). Wibrowanie betonu odbywa się przez wprowadzenie w drgania szkieletu zbrojeniowego płyty. Dla form bateryjnych i uchylnych przyjęto 221 dni produkcyjnych rocznie, w czym 143 dni po 2 cykle produkcyjne 12-godzinne oraz 78 dni po 1 cyklu 24-godzinnym. Razem 143-2+78 = 364 cykle rocznie. Dla produkcji stendowej przyjęto 221 dni produkcyjnych jednocyklowych.

Z dotychczasowych rozważań widoczne jest, jak istotną rolę w projektowaniu wytwórni sezonowych (ilość stanowisk produkcyjnych, powierzchnia produkcyjna wytwórni, koszt itd.) odgrywają cykle produkcyjne poszczególnych elementów (prefabrykatów), które znowu z kolei uzależnione są przede wszystkim od czasu dojrzewania betonu w formach (program egzamin ustny).

Dojrzewanie betonu

Dojrzewanie betonu może odbywać się w sposób naturalny, tj, bez obróbki termicznej, lecz z możliwością zastosowania domieszek chemicznych (np. CaCl2) lub sztuczny (z obróbką cieplną) (opinie o programie). Dojrzewanie naturalne w wytwórniach sezonowych odbywa się najkorzystniej w krajach z klimatem łagodnym (Francja, Anglia). Dojrzewanie betonu w sposób sztuczny (przyspieszenie dojrzewania) odbywa się w wytwórniach sezonowych przez nagrzewanie („nagrzew”) elementów budowlanych lub przez ich podgrzewanie. Nagrzewanie elementów betonowych polega na obróbce cieplnej świeżego betonu w temperaturze 75+90°C. Nagrzewanie betonu w tej temperaturze powoduje, że procesy fizykochemiczne zachodzące w spoiwie w obecności wody przebiegają w sposób przyspieszony. Nagrzewanie bezpośrednie polega na bezpośrednim działaniu pary wodnej niskoprężnej na beton („naparzanie”). Nagrzewanie pośrednie elementów betonowych polega na pośrednim działaniu na świeży beton pary wodnej lub wody poprzez registry grzejne umieszczone w górnych warstwach form (matryc) betonowych (patrz rys. 16-26) lub w specjalnych komorach form bateryjnych (segregator aktów prawnych).

Podgrzewanie elementów betonowych stanowi również przyspieszony proces dojrzewania betonu, lecz odbywający się w temperaturze niższej, a mianowicie 30+40°C. Również i w tym przypadku podgrzewanie może być pośrednie i bezpośrednie.

Wreszcie należy podkreślić, iż pożyteczne wyniki przy dojrzewaniu betonu daje również wprowadzenie do betoniarki podgrzanych poszczególnych składników masy betonowej (z wyjątkiem cementu). Do przyspieszania dojrzewania betonu poza wyżej opisanymi metodami klasycznymi stosuje się i inne metody (promocja 3 w 1). Na przykład we Francji w wytwórniach polowych stosuje się podgrzewanie punktowe za pomocą zespołów infraczerwonych zasilanych propanem, umieszczonych ponad elementami na wysokości ok. 2 m, co zapewnia rozformowanie elementu po 36 godz. (nie wymaga przykrywania brezentem lub nakrywą).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Konstrukcje nośne ze stali oraz ich wykorzystanie przy nadbudowach zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Konstrukcje nośne ze stali oraz ich wykorzystanie przy nadbudowach zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Konstrukcje nośne ze stali oraz ich wykorzystanie przy nadbudowach zdjęcie nr 7 Konstrukcje nośne ze stali oraz ich wykorzystanie przy nadbudowach zdjęcie nr 8 Konstrukcje nośne ze stali oraz ich wykorzystanie przy nadbudowach zdjęcie nr 9
Konstrukcje nośne ze stali oraz ich wykorzystanie przy nadbudowach zdjęcie nr 10
Konstrukcje nośne ze stali oraz ich wykorzystanie przy nadbudowach zdjęcie nr 11 Konstrukcje nośne ze stali oraz ich wykorzystanie przy nadbudowach zdjęcie nr 12 Konstrukcje nośne ze stali oraz ich wykorzystanie przy nadbudowach zdjęcie nr 13
Konstrukcje nośne ze stali oraz ich wykorzystanie przy nadbudowach zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Konstrukcje nośne ze stali oraz ich wykorzystanie przy nadbudowach zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Konstrukcje nośne ze stali oraz ich wykorzystanie przy nadbudowach zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami