Blog
Elektroenergetyczna sieć zasilająca
W artykule znajdziesz:
Elektroenergetyczna sieć zasilająca - uprawnienia budowlane
Korzystając z licznych urządzeń elektrycznych w swoich domach, mało kto zastanawia się nad tym, w jaki sposób dostarczana jest do nich energia. Wiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że nie byłoby możliwe korzystanie z nich, bez potężnej infrastruktury sieciowej, która gwarantuje ciągłą i nieprzerwaną dostawę energii elektrycznej, o odpowiednich parametrach, w każdych warunkach.
Program do nauki TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer oraz wersja na telefon. Tryb Egzamin Ustny przygotowujący do egzaminu ustnego oraz segregator z rozporządzeniami z podziałem na specjalności. Śledź opinie o nas.
Czym jest elektroenergetyczna sieć zasilająca?
Elektroenergetyczna sieć zasilająca to nic innego, jak sieć niskiego napięcia, której zadaniem jest dostarczenie energii elektrycznej do indywidualnych odbiorców. W Polsce, Europie i większości krajów świata lokalna sieć elektroenergetyczna dostarcza prąd przemienny o częstotliwości 50 Hz, pod napięciem fazowym 230 V. Odbiorcy, którzy wymagają większej mocy energii zasilani są z sieci trójfazowej o napięciu 400 V.
W miastach napięcie takie doprowadzane jest do budynków kablami ukrytymi pod ziemią, natomiast na wsiach stosuje się linie napowietrzne niskiego napięcia, wykonane z przewodów aluminiowych, zawieszonych na słupach, które wyposaża się w odpowiednie izolatory. Obecnie coraz częściej stosuje się prostszy sposób montażu instalacji, bardziej niezawodny i bezpieczny. Używa się bowiem splotu izolowanych przewodów, co w dużym stopniu eliminuje zwarcia spowodowane przez zwierzęta lub warunki atmosferyczne.
Wymagania odnośnie sieci elektroenergetycznej
Sieć elektroenergetyczna powinna spełniać podstawowe wymagania, do których należy:
- wysoka jakość dostarczanej energii elektrycznej,
- niezawodność zasilania odbiorców,
- możliwość łatwego przystosowania do zasilania nowych odbiorców i wzrastających obciążeń sieci,
- zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom i obsłudze.
Kiedy zanika napięcie
Zanik napięcia może nastąpić z różnych przyczyn, np.:
- w wyniku sprzężeń elektromagnetycznych w urządzeniach występujących w sąsiedztwie.
- z powodu przepięć - wynikających nierzadko z dynamicznych włączeń lub wyłączeń dużych obciążeń.
- w wyniku awarii lub planowego wyłączenia określonych odbiorców.
Można zabezpieczyć się przed nieprawidłowościami napięcia sieciowego poprzez zakup, np. zasilacza awaryjnego. Jego zadaniem jest właśnie utrzymanie zasilania urządzeń elektrycznych i elektronicznych w razie zaniku lub nieprawidłowych parametrów napięcia.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…
Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…
53 465
98%
32