Elektroenergetyczna sieć zasilająca - uprawnienia budowlane

Korzystając z licznych urządzeń elektrycznych w swoich domach, mało kto zastanawia się nad tym, w jaki sposób dostarczana jest do nich energia. Wiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że nie byłoby możliwe korzystanie z nich, bez potężnej infrastruktury sieciowej, która gwarantuje ciągłą i nieprzerwaną dostawę energii elektrycznej, o odpowiednich parametrach, w każdych warunkach.

Program do nauki TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer oraz wersja na telefon. Tryb Egzamin Ustny przygotowujący do egzaminu ustnego oraz segregator z rozporządzeniami z podziałem na specjalności. Śledź opinie o nas.  

Czym jest elektroenergetyczna sieć zasilająca?

Elektroenergetyczna sieć zasilająca to nic innego, jak sieć niskiego napięcia, której zadaniem jest dostarczenie energii elektrycznej do indywidualnych odbiorców. W Polsce, Europie i większości krajów świata lokalna sieć elektroenergetyczna dostarcza prąd przemienny o częstotliwości 50 Hz, pod napięciem fazowym 230 V. Odbiorcy, którzy wymagają większej mocy energii zasilani są z sieci trójfazowej o napięciu 400 V.

W miastach napięcie takie doprowadzane jest do budynków kablami ukrytymi pod ziemią, natomiast na wsiach stosuje się linie napowietrzne niskiego napięcia, wykonane z przewodów aluminiowych, zawieszonych na słupach, które wyposaża się w odpowiednie izolatory. Obecnie coraz częściej stosuje się prostszy sposób montażu instalacji, bardziej niezawodny i bezpieczny. Używa się bowiem splotu izolowanych przewodów, co w dużym stopniu eliminuje zwarcia spowodowane przez zwierzęta lub warunki atmosferyczne.

Wymagania odnośnie sieci elektroenergetycznej

Sieć elektroenergetyczna powinna spełniać podstawowe wymagania, do których należy: 

  • wysoka jakość dostarczanej energii elektrycznej, 
  • niezawodność zasilania odbiorców, 
  • możliwość łatwego przystosowania do zasilania nowych odbiorców i wzrastających obciążeń sieci, 
  • zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom i obsłudze.

Kiedy zanika napięcie

Zanik napięcia może nastąpić z różnych przyczyn, np.:

  1. w wyniku sprzężeń elektromagnetycznych w urządzeniach występujących w sąsiedztwie.
  2. z powodu przepięć - wynikających nierzadko z dynamicznych włączeń lub wyłączeń dużych obciążeń.
  3. w wyniku awarii lub planowego wyłączenia określonych odbiorców.

Można zabezpieczyć się przed nieprawidłowościami napięcia sieciowego poprzez zakup, np. zasilacza awaryjnego. Jego zadaniem jest właśnie utrzymanie zasilania urządzeń elektrycznych i elektronicznych w razie zaniku lub nieprawidłowych parametrów napięcia.

45 565

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !

Powiązane artykuły

Układ włókien drewna

Większość stwierdzonych szkód parkietów wynikała ze szkodliwego oddziaływania podłoża. Można tu wymienić zabarwienia, paczenie lub pęknięcia w miejscach narażonych na…

Odklejanie się płytek

Klej należy mocno naciągnąć na podłoże i rozprowadzić szpachlą grzebieniową aż do wytworzenia równomiernej warstwy o grubości co najmniej 3…

Przyczepność płytek

Przyczepność płytek i ich przyleganie do podłoża całą powierzchnią musi zapewnić warstwa zaprawy lub kleju. Osiągnięcie tego zależy od jakości…

Płytki z ceramiki szlachetnej

Niebezpieczeństwo odłamywania się krawędzi płytek jest niewielkie, gdy spoiny są wypełnione zaprawą o dużej wytrzymałości i dobrze zagęszczoną, związaną z…

45 565

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !