Blog
Przestudiowanie zwyczajów
W artykule znajdziesz:
W miarę możności oznaczenie powinno być w sposób naturalny związane z wielkością, którą symbolizuje, np. może być pierwszą literą nazwy tej wielkości. Zmniejsza to poważnie obciążenie pamięci, szczególnie dla innych osób, które będą w przyszłości czytały tę pracę. Jeśli dana wielkość ma jakieś ogólnie przyjęte oznaczenie, to należy go użyć. Symbole należy dobierać tak, aby łatwo je było pisać odręcznie, na maszynie lub drukować (program uprawnienia budowlane na komputer). W tym względzie najbardziej ograniczone są możliwości maszyny do pisania, która zwykle nie pozwala odtwarzać greckich liter oraz wielu symboli matematycznych. Symbole te trzeba odręcznie wpisywać w tekście ostatecznego maszynopisu (oraz jego kopii), co jest zajęciem mozolnym, kosztownym oraz powodującym wiele omyłek i opuszczeń. Należy również przypomnieć, że w większości maszyn litera 1 i cyfra 1 są takie same. Również i druk ma swoje ograniczenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W większości obecne czasopisma są składane maszynowo, przy czym pisze się kolejno wiersz za wierszem. Równania, w których występują poziome kreski ułamkowe, oznaczenia pierwiastków obejmujące jakieś wyrażenia albo symbole z kreskami u góry nie mogą być zwykle składane maszynowo. Technika ta wymaga występowania pojedynczych, zwykłych liczb i liter (uprawnienia budowlane). Primowanie oraz wskaźniki górne i dolne zwiększają wysokość wiersza. Przestudiowanie zwyczajów odpowiedniego czasopisma jest prawie niezbędne przed ostatecznym opracowaniem rękopisu. Niektóre z tych zwyczajów warto sobie przyswoić w celu stałego stosowania w pracy codziennej, aby uniknąć późniejszego poprawiania zapisu (program egzamin ustny).
Wskaźniki górne
Oznaczenia powinny mieć swoje nazwy; umożliwia to omawianie pracy z innymi. Powinny się one wyraźnie różnić między sobą, nawet gdy są napisane odręcznie. Pokrewne wielkości powinny mieć pokrewne, lecz różnorakie oznaczenia. 1 tak wielkości wektorowe oznacza się często drukiem tłustym. Wskaźniki górne i dolne oraz primowanie mają swoje zalety, ale używanie ich należy sprowadzić do minimum (opinie o programie). Gdy potrzebne są wskaźniki wielokrotne, to poszczególne litery lub ich grupy jak również ich kolejność powinny mieć określone znaczenie. Nic chyba tak nie irytuje czytelnika mającego u mysiowość fizyka, co rozpowszechniona wśród matematyków całkowita dowolność oznaczeń i przypadkowość wskaźników, wskutek czego każde równanie staje się pamięciowym ćwiczeniem. Niekiedy można nawet odrzucić wszystkie wskaźniki, których obecność w danym równaniu jest zbędna, notując tylko na boku to uproszczenie.
Duże znaczenie ma umiejętność wyboru odpowiedniej kombinacji algebraicznej szeregu wielkości, dla której wprowadzamy oddzielne oznaczenie. Powinny to być wielkości nie podlegające zmianom w całym łańcuchu operacji matematycznych. Umiejętność ta może oszczędzić wiele czasu. Często wybiera się te kombinacje tak, by otrzymać wielkości bezwymiarowe. Jeśli istnieje jakaś symetria, korzystnie jest uwydatnić ją w zapisie. Symetria ta może być ogólniejszego charakteru niż zwykła symetria geometryczna (segregator aktów prawnych).
Praca nad zagadnieniem, które nie ma rozwiązań, a przynajmniej wydaje się być nierozwiązywalne na podstawie rozporządzalnych informacji, jest bezcelowa. W niektórych przypadkach można posłużyć się twierdzeniem istnieniu rozwiązania, w którym dowodzi się istnienia tego rozwiązania nie wskazując dróg jego otrzymania. Niekiedy intuicja lub doświadczenie fizyczne wskażą nam, że rozwiązanie istnieje, w innych przypadkach korzystne bywa dowodzenie normalne. Jeden z rodzajów dowodów istnienia polega na wskazaniu możliwego, lecz niewykonalnego praktycznie szeregu zabiegów, który, gdyby go wykonać, doprowadziłby nas do rozwiązania. Poszukiwana wielkość może np. występować w układzie 37 równań liniowych z 37 niewiadomymi (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32