Blog

Powłoka wewnętrzna zdjęcie nr 2
05.02.2020

Przesuwanie dolne uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Przesuwanie dolne uprawnienia budowlane

Powłoka wewnętrzna zdjęcie nr 3
Przesuwanie dolne uprawnienia budowlane

W celu ułatwienia przesuwania dolnego końca słupa po podłożu słup ten umieszcza się na prowadnicach lub też na wózku kolejki wąskotorowej, a samo przesuwanie dokonywane jest za pomocą wciągarki. W końcowej fazie naprowadzania słupa na podporę zachodzi z reguły konieczność zastosowania dźwigników (szczególnie przy użyciu wózków do nasunięcia słupa).

Metodą tą można z powodzeniem montować słupy za pomocą np. zwykłego masztu pochyłego, zamiast kosztownych żurawi montażowych koniecznych przy metodzie całkowitego zawieszenia. Sposób obrotu stosuje się również tylko w przypadku braku urządzenia montażowego o wystarczającym udźwigu lub w przypadku elementów o znacznej wysokości (program uprawnienia budowlane na komputer).

Sposób obrotu polega na tym, że w czasie podnoszenia dolny koniec elementu pozostaje na miejscu, a cały element wykonuje obrót w płaszczyźnie pionowej względem punktu oparcia dolnego końca montowanego elementu o 90°. Przed podniesieniem elementu należy go tak ułożyć, ażeby dolny jego koniec znalazł się bezpośrednio przy miejscu przyszłego wbudowania elementu. Podnoszenie elementu odbywa się tu analogicznie jak w sposobie nasuwania, tzn. przez podwieszenie go do urządzenia montażowego w jego górnym końcu.

W sposobie tym istotne jest - poza właściwym podwieszeniem elementu - wykonanie odpowiedniego przygotowania górnej części fundamentu, umożliwiającego bezpieczny obrót i umieszczenie we właściwym położeniu dolnego końca montowanego elementu po jego podniesieniu.

Najkorzystniej jest stosować tę metodę w przypadku słupów opartych przegubowo na podporze, gdyż takie oparcie ułatwia obrót słupa i nie wymaga konstruowania specjalnego jego oparcia w czasie podnoszenia. W przypadku sztywnego zamocowania słupa na podporze, dolny jego koniec osadza się na czas podnoszenia przegubowo na klatce z pokładów, a samo naprowadzenie słupa na podporę po jego podniesieniu wykonuje się za pomocą wciągarki i dźwigników przez nasunięcie postawionego już słupa.

Jednakże trudności związane z dokonaniem nasunięcia czy też obrotu montowanego elementu (szczególnie przy elementach o znacznych wymiarach, które tu przede wszystkim występują) są tak znaczne, że stosowanie obydwu tych sposobów należałoby ograniczyć tylko do przypadków rzeczywiście koniecznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Słupy żelbetowe podwiesza się do haka żurawia za pomocą pętli, haków, klamer itp. zaczepów wypuszczonych ze słupów, za pomocą uchwytów linowych i specjalnych.

Zaczepy zabetonowane w słupach mogą być przeznaczone do wyładowywania słupa ze środka transportowego oraz do podnoszenia słupa lub tylko do jednej z tych czynności. Jeśli zaczep jest wypuszczony u góry słupa, to zawiesza się go bezpośrednio do haka żurawia, natomiast gdy zaczepy są wypuszczone z boku, to słup podwiesza się za pomocą podwójnego uchwytu linowego. Pętle, ucha, haki itp. zaczepy, zabetonowane w elementach dla umożliwienia. ich podwieszenia, powinny być sprawdzane przez próbne obciążenie odpowiadające podwójnemu ciężarowi podnoszonego elementu (uprawnienia budowlane). Sprawdzenie to powinno dotyczyć przynajmniej 2% poszczególnych rodzajów elementów.

Podnoszenie słupów żelbetowych

Podnoszenie słupów żelbetowych o przekroju prostokątnym i znacznej wysokości wymaga dwukrotnego zamocowania pęt - raz w celu przełożenia słupa z pozycji na płask do pozycji na rąb (dla zmniejszenia naprężeń zginających), zaś drugi raz w celu właściwego założenia zawiesi dla podniesienia słupa do pozycji pionowej.

Przy montażu słupów istotne znaczenie ma właściwie skonstruowane zawiesie montażowe (program egzamin ustny). Zawiesie to powinno przede wszystkim umożliwić dokonanie obrotu słupa z pozycji poziomej do pozycji pionowej, co wymaga przegubowej konstrukcji tego zawiesia. Sposób i miejsce podwieszenia zależne są od kształtu i wysokości słupa. Najdogodniejszy jest osiowy sposób podwieszenia za wystające z elementu uchwyty stalowe bądź sworznie poziome włożone w otwory pozostawione specjalnie w tym celu w słupie lub powstałe w toku jego produkcji.

W przypadku braku maszyny montażowej o dostatecznej wysokości użytecznej podnoszenia możliwy jest mimośrodowy sposób podwieszenia z wykorzystaniem wystających części słupa (opinie o programie). Punkt zaczepienia powinien znajdować się zawsze powyżej środka ciężkości słupa (najlepiej w 2/s jego wysokości).
Po ustawieniu słupa na fundamencie należy skontrolować prawidłowość jego położenia w osiach siatki słupów oraz w płaszczyźnie poziomej i pionowej (promocja 3 w 1).
d. Zakotwienie i prowizoryczne zamocowanie słupa w fundamencie. Sposób prowizorycznego zamocowania słupa zależny jest od rodzaju połączenia słupa z fundamentem oraz od jego wysokości.
Przy łączeniu typu kielichowego, prowizoryczne zamocowanie słupa po jego ustawieniu w gnieździe stopy fundamentowej wykonuje się za pomocą klinów drewnianych lub stalowych, które powinny szczelnie przylegać na całej długości styku do zewnętrznej powierzchni boków słupa i wewnętrznych ścianek gniazda stopy.

Kliny te w liczbie co najmniej 6, a przy większych wymiarach przekroju poprzecznego słupów - 8, i o długości minimum 25 cm, powinny wystawać ponad górną powierzchnię stopy fundamentowej nie mniej niż 12 cm, w celu ułatwienia późniejszego ich usunięcia i niedopuszczenia do ewentualnego pozostawienia ich w złączu (promocja 3 w 1).
Słupy o znacznej wysokości (ponad 7 m) powinny być dodatkowo prowizorycznie usztywnione (poza zamocowaniem klinami czy w inny sposób) za pomocą lin kotwiących albo zastrzałów stalowych lub drewnianych.

Dla usztywnienia zastrzałami stosuje się jarzma stalowe zamocowane na słupie klinami lub w inny sposób.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Powłoka wewnętrzna zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Powłoka wewnętrzna zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Powłoka wewnętrzna zdjęcie nr 8 Powłoka wewnętrzna zdjęcie nr 9 Powłoka wewnętrzna zdjęcie nr 10
Powłoka wewnętrzna zdjęcie nr 11
Powłoka wewnętrzna zdjęcie nr 12 Powłoka wewnętrzna zdjęcie nr 13 Powłoka wewnętrzna zdjęcie nr 14
Powłoka wewnętrzna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Powłoka wewnętrzna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Powłoka wewnętrzna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami