Blog

05.04.2023

Przewód podłączenia domowego

W artykule znajdziesz:

Przewód podłączenia domowego

Przewód podłączenia domowego prowadzi się po najkrótszej linii, a więc prostopadle do linii regulacyjnej i przewodu ulicznego, ze spadkiem 3% w kierunku przewodu w celu umożliwienia odwodnienia instalacji wewnętrznej. Do budynku powinien on wchodzić w miejscu, z którego najkrótszą drogą można doprowadzić wodę do najbardziej obciążonych punktów czerpalnych. Przejście przewodu przez ścianę wykonuje się w otworze większym o ^ 15 cm od średnicy przewodu. Po przeprowadzeniu przewodu otwór trzeba uszczelnić sznurem smołowanym i gliną oraz od strony zewnętrznej i wewnętrznej pokryć zaprawą cementową (program uprawnienia budowlane na komputer).

W dużych obiektach, które wymagają zastosowania dwóch lub więcej podłączeń domowych, za wodomierzem należy umieścić klapy zwrotne, aby przeciwdziałać krążeniu i cofaniu się wody.

Przewody instalacji wodociągowej prowadzone na zewnątrz budynku układa się pod ziemią na głębokości zabezpieczającej przewód przed zamarzaniem (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Głębokość ta, w zależności od warunków miejscowych i poszczególnych stref głębokości przemarzania gruntów określonych Polską Normą, powinna wynosić - licząc od wierzchu terenu do wierzchu przewodu - nie mniej niż 1,50 m w strefie o głębokości przemarzania gruntów do celów fundamentowych h2 = 0,80 m, 1,60 m w strefie o h2 = 1,0 m i 1,70 m w strefie o h2 = 1,2 m. Mniejsze zagłębienie przewodów wodociągowych możliwe jest pod warunkiem odpowiedniego ich zabezpieczenia przed zamarzaniem(uprawnienia budowlane).

Przewody wodociągowe użytkowane tylko w okresie letnim (do polewania ogrodów) można układać na głębokości 30-P40 cm pod ziemią, pod warunkiem że na okres zimowy są one wyłączane i opróżniane za pomocą zaworu ze spustem umieszczonym w podziemiu budynku. Powinny być one odgałęzione od instalacji wodociągowej wewnątrz budynku za wodomierzem (program egzamin ustny).

Zawór przewiertny

Przy układaniu zewnętrznych przewodów wodociągowych równolegle do innych przewodów należy zachować następujące odległości:

  • 1,5 m - od przewodów gazowych i kanalizacyjnych,
  • 0,8 m - od kabli elektrycznych,
  • 0,5 m - od kabli telekomunikacyjnych (opinie o programie).

Sposób wykonania odgałęzienia od przewodu ulicznego zależy od średnicy podłączenia domowego oraz rodzaju rur zastosowanych do budowy podłączenia. Gdy średnica połączenia wynosi co najmniej 50 mm oraz gdy jest większa od połowy średnicy rurociągu ulicznego, połączenia wykonuje się za pomocą trójnika.

Jeżeli przed wykonaniem przewodu ulicznego wiadomo, w którym miejscu będzie podłączenie domowe, trójnik wstawia się podczas układania rurociągu, a odgałęzienia trójnika zamyka się korkiem do czasu budowy podłączenia.

Trójnik można także wmontować w istniejący rurociąg uliczny. Odgałęzienia o średnicy 50 mm i mniejszych wykonuje się przez nawiercenie w nawodnionym przewodzie ulicznym otworu średnicy odpowiadającej średnicy połączenia i założenie opaski siodełka z końcówką zaopatrzoną w gwint wewnętrzny oraz kielich lub kołnierz (segregator aktów prawnych). Średnica nawierconego otworu nie może przekraczać połowy średnicy rurociągu. Pod siodełkiem umieszcza się uszczelkę gumową pierścieniową, która uszczelnia połączenie. Opaskę, siodełko oraz nakrętki należy starannie zaizolować.

Połączenie za pomocą opaski można wykonać bez przerywania eksploatacji rurociągu ulicznego metodą nawiercania rury pod ciśnieniem. Zawór przewiertny pozostaje na stałe i na krótkim połączeniu domowym może on spełniać rolę zaworu zewnętrznego, służącego do odcinania dopływu wody. Na długich odcinkach połączenia domowego oprócz zaworu przewiertnego montuje się w ustalonej odległości od budynku zasuwę zewnętrzną obudowaną. Na każdym połączeniu instalacji wodociągowej z wodociągiem komunalnym umieszcza się zestaw wodomierzowy, tj. wodomierz wraz z armaturą zapewniającą jego prawidłowe działanie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami