Blog

Ściany kominowe i wentylacyjne zdjęcie nr 2
31.05.2022

Przewodność cieplna

W artykule znajdziesz:

Ściany kominowe i wentylacyjne zdjęcie nr 3
Przewodność cieplna

Na skutek wzrostu ciśnienia powyżej ciśnienia atmosferycznego objętość powietrza zawartego w betonie maleje, co powoduje obniżenie się poziomu wody nad betonem. Przez dopasowanie poziomu wody tak, aby zmieniał się na długości wykalibrowanej rurki, zawartość powietrza może być odczytana bezpośrednio, nawet przez osobę niewykwalifikowaną (program uprawnienia budowlane na komputer).

Próba ta podana jest w normie ASTM C 231-72 T oraz w normie BS 1881: Part 2: 1970 i stanowi najbardziej niezawodną i dokładną metodę określania zawartości powietrza w betonie. Zawartość powietrza w betonie stwardniałym mierzy się na wyszlifowanej powierzchni przekroju próbki za pomocą mikroskopu, stosując metodę trawersu (przesuwu) liniowego lub za pomocą poromierza wysokociśnieniowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Chociaż niekoniecznie związane z trwałością, właściwości cieplne betonu wpływają na jego zachowanie się w czasie długich okresów w zmiennych warunkach eksploatacyjnych. Mają one również istotne znaczenie w planowaniu wykonania konstrukcji z betonu masywnego. Z tych przyczyn dane o właściwościach cieplnych betonu mogą być wymagane przy projektowaniu, co ilustrują następujące przykłady (uprawnienia budowlane). Budynek może wymagać określonego stopnia izolacji cieplnej; płyta poddana zmianom temperatury nie powinna pękać ani paczyć się; może zachodzić konieczność obliczenia naprężeń w ustroju statycznie niewyznaczalnym, powstałych w wyniku zmian temperatury; również w celu zaprojektowania w masywnej konstrukcji betonowej odpowiedniego układu chłodzącego konieczna może być znajomość zmian i rozkładu temperatury, spowodowanych przez proces hydratacji cementu. Wielkościami o podstawowym znaczeniu są tu: przewodność cieplna, przenikanie ciepła, ciepło właściwe oraz współczynnik rozszerzalności cieplnej. Trzy pierwsze wielkości są w dużym stopniu współzależne (program egzamin ustny).

Gęstość pozorna

Przewodność cieplna określana wartością współczynnika przewodnictwa cieplnego lub współczynnika przewodności cieplnej jest to miara zdolności materiału do przewodzenia ciepła, zdefiniowana jako stosunek strumienia ciepła do gradientu temperatury (opinie o programie). Przewodność cieplna mierzona jest w dżulach na sekundę, na metr kwadratowy powierzchni ciała, przy różnicy temperatur (gradiencie) 1°C na 1 m grubości ciała. Przewodność zwykłego betonu zależy od jego składu, a w betonie nasączonym wodą waha się w granicach ok. 1,4-3,6 J • m/m2 • s • °C. Gęstość pozorna nie wpływa specjalnie na przewodność cieplną betonu zwykłego, natomiast w związku z niską przewodnością powietrza przewodność cieplna betonów lekkich zmienia się zależnie od ich gęstości. Typowe wartości przewodności cieplnych. Wynika z niej, że rodzaj minerałów występujących w kruszywie bardzo wpływa na przewodność betonu wykonanego przy użyciu tych kruszyw (segregator aktów prawnych). Bazalt i trachit mają niską przewodność, dolomit i wapień pośrednią, a kwarc przejawia przewodność największą, zależną także od kierunku strumienia ciepła względem orientacji kryształu.

Stopień nasączenia betonu wodą należy do czynników decydujących, ponieważ przewodność powietrza jest niższa od przewodności wody. Na przykład wzrost zawartości wilgoci o 10% powoduje w przypadku betonu lekkiego podwyższenie się przewodności o ok. połowę. Z drugiej strony, przewodność wody wynosi mniej niż połowę przewodności zaczynu cementowego, tak że im niższa zawartość wody w mieszance, tym wyższa przewodność stwardniałego betonu. W zakresie najczęściej spotykanych temperatur zewnętrznych temperatura mało wpływa na przewodność cieplną. Ogólny efekt wzrostu temperatury polega na niewielkim obniżeniu się przewodności cieplnej betonu zwyczajnego, natomiast w przypadku betonu lekkiego tendencja jest przeciwna (promocja 3 w 1). Przy wyższych temperaturach następuje jednak spadek przewodności cieplnej, tak że jej wartość przy 800°C wynosi połowę wartości przy 20°C.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Ściany kominowe i wentylacyjne zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Ściany kominowe i wentylacyjne zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Ściany kominowe i wentylacyjne zdjęcie nr 8 Ściany kominowe i wentylacyjne zdjęcie nr 9 Ściany kominowe i wentylacyjne zdjęcie nr 10
Ściany kominowe i wentylacyjne zdjęcie nr 11
Ściany kominowe i wentylacyjne zdjęcie nr 12 Ściany kominowe i wentylacyjne zdjęcie nr 13 Ściany kominowe i wentylacyjne zdjęcie nr 14
Ściany kominowe i wentylacyjne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ściany kominowe i wentylacyjne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ściany kominowe i wentylacyjne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami