Blog
Przewodność cieplna
W artykule znajdziesz:
Przewodność cieplna
Przewodność cieplna wyrobów ogniotrwałych odgrywa istotną rolę w przypadku, gdy mur ogniotrwały jest przegrodą chroniącą przed uchodzeniem ciepła (uprawnienia budowlane). Ze wzrostem temperatury współczynnik przewodności zmienia się; w szamocie i wyrobach krzemionkowych — wzrasta, w magnezytach — maleje. Wartość tego współczynnika wynosi orientacyjnie dla wyrobów szamotowych X = 0,6 + + 55 • 10-5 • t, dla krzemionkowych X — 0,7 + 65 • 10~5 • t, dla magnezytowych X = 5,3 + 230 • 10~5 • t, dla karborundowych X = 8,0 + 150 • 10-5 • t kcal/mh°C. Najgorszym izolatorem ciepła są materiały karborundowe. Ciepło właściwe. Ciepło właściwe wyrobów ogniotrwałych wzrasta wraz z temperaturą. Wymiary i prawidłowość kształtu. Cegły ogniotrwałe mają najczęściej wymiary zwykłych cegieł, a czasem inne, np.: 25 X 12,5 X 6,5 cm, 22 X 11 X 5 cm, 22 X 11 X 5,5 cm; ponadto istnieje wiele innych kształtek specjalnych, np. płyty o grubości 1,54- 4-3 cm, cegły klinowe, płyty piekarskie itp. Bardzo pożądaną cechą wyrobów ogniotrwałych są małe odchyłki w wymiarach poszczególnych elementów oraz prawidłowość płaszczyzn i prostolinijność krawędzi, a to dlatego, aby mur ogniotrwały mógł być prawidłowo wykonany przy możliwie najcieńszych spoinach. Spoiny są bowiem najsłabszym miejscem muru; im są one grubsze, tym łatwiej przenikają do wnętrza żużle, gazy i pyły, które niszczą konstrukcję (program na telefon). Z wyrobami ogniotrwałymi należy się specjalnie starannie obchodzić przy przewozie i na budowie, aby ich nie niszczyć i nie uszkadzać. W szczególności wyroby ogniotrwałe należy przechowywać w pomieszczeniach zabezpieczonych od opadów atmosferycznych, wyroby zaś magnezytowe w pomieszczeniach specjalnie suchych. Wyroby szamotowe wykonywa się z szamotu i gliny ogniotrwałej. Szamot jest to materiał sypki, uzyskiwany z rozdrobnienia wypalonej gliny ogniotrwałej lub z tłuczonych zużytych wyrobów ogniotrwałych (program na komputer). Glina ogniotrwała służy do związania cząstek szamotu i do umożliwienia uformowania wyrobu. Gdyby wyrób był zrobiony tylko z samej gliny ogniotrwałej, to wskutek dużego skurczu przy wypalaniu ulegałby skrzywieniom i spękaniom. Z drugiej jednak strony uformowanie wyrobu z samego tylko szamotu nie jest możliwe (brak lepiszcza).
Pytania testowe na uprawnienia budowlane
Z tych powodów wyrób musi być zrobiony z obydwóch składników w ilościach dobranych odpowiednio do zastosowanego sposobu produkcji i przeznaczenia (program egzamin ustny). Duża ilość gliny jest niepożądana, powoduje ona niepożądany skurcz wyrobu, naprężenia wewnętrzne (odrywanie gliny od ziarn szamotu), wykrzywienie i obniżenie wytrzymałości wyrobu. Ilość gliny przy sposobie mokrym formowania cegły szamotowej wynosi 30% i więcej, przy sposobie suchym udoskonalonym z dodaniem substancji klejących i powierzchniowo czynnych ilość gliny można ograniczyć do 5% (opinie o programie). Fabrykacja cegieł szamotowych obejmuje następujące główne czynności:
a) przygotowanie gliny ogniotrwałej i wypalenie jej na szamot w piecach szybowych lub innych,
b) rozdrobnienie szamotu na ziarna o średnicy do 5 mm i przesiewanie na kilka frakcji (grubość),
c) przygotowanie gliny ogniotrwałej, plastycznej, wysuszenie jej do wilgotności 6—8%, rozdrobnienie i zmieszanie z szamotem oraz nawilżenie,
d) formowanie masy na prasach sposobem mokrym lub półsuchym,
e) suszenie wyrobów,
f) wypalanie przy temperaturze 1200-r-1400°C zależnej od rodzaju masy i wykonywanego wyrobu (segregator aktów prawnych).
Dobrze wyprodukowana cegła szamotowa jest w znacznym stopniu odporna na zmiany temperatury, ma wysoką wytrzymałość, nadaje się do różnorakich celów, począwszy od wielkich pieców hutniczych, aż do zwykłych kuźni i pieców do ogrzewania (promocja 3 w 1). Najlepszym gatunkiem, bardzo odpornym na szybkie zmiany temperatury, jest tzw. cegła wysokoszamotowa o dużej zawartości wysoko ogniotrwałego szamotu (80-95%), wykazująca ogniotrwałość zwykłą ponad 1700°C i wytrzymałość na ściskanie 300-7-1000 kG/cm2.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32