Blog
Przygotowanie powierzchni podłoża
W artykule znajdziesz:
Podstawowym warunkiem dobrego sklejenia zakładów jest właściwa temperatura lepiku (120-140°C dla lepiku smołowego i 140-160°C dla lepiku asfaltowego) w chwili sklejenia papy. Warunek ten możliwy jest do spełnienia przy zastosowaniu termosów do lepiku i bardzo sprawnej organizacji pracy. Pionowe zewnętrzne przeciwwilgociowe izolacje papowe ścian budynków zagłębionych w ziemi mogą być wykonywane w warunkach zimowych w odpowiednich cieplakach, w których temperatura powinna być dodatnia. Przygotowanie powierzchni podłoża pod izolację, jak również klejenie poszczególnych warstw papy powinny być wykonane zgodnie z wytycznymi (program uprawnienia budowlane na komputer).
W warunkach zimowych można wykonywać poziome izolacje przeciwwilgociowe fundamentów, ścian i itp. z układanej luzem folii polietylenowej grubości nie mniejszej niż 0,2 mm. Podłoże pod ten rodzaj izolacji musi być równe, bez ostrych występów, które mogłyby przedziurawić folię. Przed układaniem folii podłoże należy oczyścić z resztek zaprawy i wszelkich zanieczyszczeń, takich jak kamyki, kawałki drewna, drutu itp. oraz ze śniegu i lodu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Folię można układać luzem na mokrych podłożach. Przed użyciem należy ją przechowywać co najmniej przez 24 godziny w pomieszczeniu o temperaturze nie niższej niż 5°C. Jeśli zachodzi potrzeba zaizolowania dużej powierzchni, należy przed przystąpieniem do robót łączyć arkusze folii przez zgrzewanie (w pomieszczeniu ogrzewanym). Obecnie produkowana jest folia polietylenowa szerokości do 12 m, co pozwala ograniczyć liczbę spawów do minimum. Przed przystąpieniem do wykonywania dalszych prac folię należy zabezpieczyć przed przedziurawieniem i zniszczeniem, np. przez położenie na niej warstwy zaprawy cementowej (uprawnienia budowlane).
Przygotowania materiałów
Odbiór robót izolacyjnych, wykonywanych w okresie zimowym, należy prowadzić zgodnie z ogólnymi warunkami technicznymi robót budowlano-montażowych, dotyczącymi wymagań wytrzymałościowych, równości i spadków podłoża, dokładności wykonania itd. Należy przy tym uwzględniać zalecenia specjalne, podane w niniejszych wytycznych wykonywania tego rodzaju robót w warunkach zimowych. Przy bieżącej kontroli jakości wykonywania należy zwrócić specjalną uwagę na właściwą organizację robót zimowych i przestrzeganie wytycznych dotyczących właściwego przygotowania materiałów i miejsca pracy, gdyż od tego uzależniona jest realna możliwość prawidłowego wykonania robót (program egzamin ustny).
Przy wykonywaniu robót izolacyjnych w warunkach zimowych należy przestrzegać ogólnych przepisów bhp 180 i przeciwpożarowych obowiązujących w budownictwie, a szczególnie następujących zaleceń:
- nie wolno rozpoczynać robót izolacyjnych przy zastosowaniu agregatów grzewczych bez zaopatrzenia miejsca robót w sprzęt przeciwpożarowy, a mianowicie w dwie gaśnice różnych typów (w tym jedna gaśnica śniegowa), koc azbestowy, skrzynie z piaskiem i łopatą; sprzęt ten powinien się znajdować w miejscu dostępnym, lecz niezbyt blisko wylotu dyszy pracującego agregatu (min. 10 m) (opinie o programie);
- personel obsługujący agregat grzewczy musi być przeszkolony w zakresie używania i konserwacji agregatu, szczegółowo zaznajomiony z fabryczną instrukcją obsługi oraz specjalnie dokładnie przeszkolony w zakresie przepisów bhp i przeciwpożarowych (segregator aktów prawnych);
- w miejscu podgrzewania lepiku oraz w miejscu magazynowania materiałów bitumicznych i z tworzyw sztucznych należy umieścić tablice z napisem informującym, że w razie pożaru nie wolno używać wody do gaszenia ognia;
- w miejscu magazynowania i stosowania roztworów asfaltowych należy umieścić tablice informujące o zakazie używania w pobliżu otwartych źródeł ognia, palenia tytoniu oraz iskrzenia (np. przy spawaniu) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32