Blog

02.03.2020

Zaprawa nabierana kielnią

W artykule znajdziesz:

Zaprawa nabierana kielnią

Zaprawa nabierana kielnią

W stosunku do ciężaru 0,8 kG zaprawy nabieranej kielnią jest to b. dużo, natomiast w stosunku do ciężaru zaprawy nabieranej wiaderkiem, szuflą lub łopatą jest to wielokrotnie mniej, a zatem użycie narzędzi o większej pojemności pozwala na pokaźne zaoszczędzenie pracy ludzkiej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Z narzędzi o większej pojemności najpierw (przed ok. 20 laty) zostało zastosowane wiaderko. Okazało się ono mało przydatne do wyrównywania zaprawy. Szufle mają tę wadę, że wymagają schylania się robotnika przy czerpaniu zaprawy i jego poruszaniu się wzdłuż ściany w miarę nanoszenia zaprawy. Prócz tego szufle są szczególnie niewygodne przy pracy w czasie mrozu, gdyż zaprawa szybko przymarza do ścianek, które muszą być często czyszczone Najbardziej uniwersalnym i łubianym przez murarzy narzędziem jest obecnie łopata J).

Stosuje się ją nie tylko do nakładania, rozścielania i wyrównywania zaprawy na murze, ale także do przerabiania jej w szaf 1 u i kastrze, co jest znaczną zaletą w porównaniu z innymi narzędziami, które do tego ostatniego celu służyć nie mogą (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ze względu na dość dużą długość trzonka robotnik może rozścielać grządkę zaprawy o długości ok. 1,5 m, stojąc na jednym miejscu. Daje to oszczędność na energii poruszania się ciała.

Stroną ujemną stosowania łopaty, zaobserwowaną na naszych budowach, jest zbyt duża grubość spoin wspornych, która wpływa na zmniejszenie wytrzymałości muru (uprawnienia budowlane). Wadę tę można przypisać temu, że wykonanie grubych spoin łopatą zmniejsza ilość robocizny na jednostkę muru. Młotek murarski wykonany jest ze stali węglowej narzędziowej jako kuty, hartowany i odpuszczany z ostrzem szlifowanym. Trzonek wykonany jest z drewna twardego o długości 320 mm (PN/B-59042).
Cegielnie z małymi wyjątkami nie dostarczają dziewiątek, beleczek i połówek cegły, które murarz zwykle sam przycina za pomocą młotka murarskiego (program egzamin ustny).

Chcąc przyciąć cegłę w poprzek murarz bierze ją w lewą rękę, młotek zaś w prawą; podrzucając lekko cegłę w lewej ręce, uderza ją z lekka kilkakrotnie z 3 stron po linii obcięcia, po czym odwraca cegłę i silnie uderza młotkiem z 4 strony. Przy uderzeniu ostrze młotka powinno być skierowane prostopadle do cegły; przy uderzeniu ukośnym cegła odłupuje się ukośnie.
Kirka wykonana jest ze stali węglowej narzędziowej jako kuta, z ostrzem szlifowanym, hartowanym i odpuszczanym. daje się we znaki, zwłaszcza latem i zimą, przeto wkłada się jeszcze rękawiczkę bawełnianą. Tego rodzaju podwójna rękawica wystarcza do ułożenia 25 000 sztuk cegły.

Kulis indyjski

Kulis indyjski w Bombaju dźwiga 10 cegieł na głowie wspinając się po stromej drabinie bambusowej na bardzo wiotkie rusztowanie powiązane postronkami. Brai środków ostrożności, zwłaszcza w czasie deszczów, kiedy drabiny i rusztowania są śliskie, powoduje wiele wypadków z ludźmi w ten sposób cegłę i zaprawę nieraz na wysokość wielu pięter (opinie o programie). Przenoszenie cegły przez koźlarzy. Na budowach w Polsce powszechnym zjawiskiem był koźlarz, dźwigający na plecach tzw. kozę z cegłami.

Przeciętny koźlarz przenosi 28 cegieł na kozie, tj. ciężar 106 kG, był. jednak tacy koźlarze, którzy dźwigali 4< cegieł, to znaczy 152 kG. Użycie koźlarzy do przenoszenia cegieł powodowane było taniością robocizny i unikaniem jakichkolwiek wydatków na sprzęt i urządzenia transportowe. Obecnie koźlarze został: zastąpieni przez transport kołowy i zmechanizowany. Można ich niekiedy dostrzec tylko na małych lub zacofanych budowach (segregator aktów prawnych).

oza niehumanitarnym podejściem do człowieka praca koźlarza ma również wady pod względem gospodarczym: wymaga starannego, pracochłonnego obchodzenia się z cegłą: cegła musi być przekładana na kozę z tzw. kozłów, czyli stosów prostopadłościennych (po ok. 200 sztuk), w których magazynuje się dostarczoną cegłę na placu budowy, a następnie koza musi być rozładowana na miejscu pracy murarza przez zdejmowanie pojedynczych sztuk cegły. Te prace przeładunkowe wykonuje nie koźlarz. lecz inny robotnik (promocja 3 w 1).

Jeśli takiego nie ma, koźlarz przechylając ramiona zrzuca cegłę z kozy byle gdzie w pobliżu murarza, przy czym cegły tłuka się i niszczą, a murarzowi niewygodnie jest brać je z bezładnego stosu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami