Blog

05.04.2023

Przewody połączenia domowego

W artykule znajdziesz:

Przewody połączenia domowego

Połączenie za pomocą opaski bez ciśnienia. Zamyka się zasuwy, odcinając dopływ wody do miejsca wykonania połączenia (program uprawnienia budowlane na komputer). W odwodnionym przewodzie nawierca się otwór o żądanej średnicy, a następnie nakłada się opaskę i siodełko. Między rurą a siodełkiem umieszcza się uszczelką gumową. Następnie montuje się zasuwę lub zawór odcinający i pozostałe odcinki połączenia. Ułożenie przewodów w ziemi. Przewody połączenia domowego powinny być ułożone na głębokości zabezpieczającej przed zamarzaniem. Głębokość ta zależna jest od warunków miejscowych i poszczególnych stref głębokości przemarzania gruntów, określonych Polską Normą dotyczącą wytycznych wyznaczania dopuszczalnych obciążeń jednostkowych na grunt (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Głębokość układania mierzona jest od powierzchni terenu do wierzchu przewodu i wynosi:

  1. m w strefie o hz = 0,80 m,
  2. m w strefie o hz = 1,0 m,
  3. m w strefie o hz = 1,2 m,

gdzie h - głębokość przemarzania gruntów do celów fundamentowania (uprawnienia budowlane).

Przy równoległym prowadzeniu przewody wodociągowe powinny być odległe co najmniej:

  • 1,5 m - od przewodów gazowych i kanalizacyjnych,
  • 0,8 m - od kabli elektrycznych,
  • 0,5 m - od kabli telekomunikacyjnych (program egzamin ustny).

W przypadku skrzyżowania przewodów wodociągowych z kanalizacyjnymi, jeżeli odległość między przewodami jest mniejsza niż 0,5 m, należy stosować rury ochronne na przewodzie wodociągowym.

Mechaniczne zasypywanie ziemi

Ułożony w wykopie rurociąg po dokładnym podbiciu go na bokach sypką ziemią oraz po sprawdzeniu stanu izolacji należy zasypać do wysokości 0,50 m ponad wierzch rury. Miejsca, w których znajdują się złącza rur, należy pozostawić nie zasypane, aż do czasu wykonania próby szczelności oraz zaizolowania złączy. Narzucanie i ubijanie ziemi na rurociągu należy wykonywać ręcznie, warstwami o grubości 0,10-f-0,20 m. Mechaniczne zasypywanie ziemi do wykopu i jej ubijanie może być stosowane dopiero po ręcznym zasypaniu wykopu do wysokości 0,50 m nad rurę (opinie o programie).

Miejsce przeznaczone na zestaw wodomierzy powinno być suche, o temperaturze powyżej 4°C, oświetlone, łatwo dostępne, o minimalnej wysokości 1,8 m, wyodrębnione z pomieszczeń użytkowo- -gospodarczych i zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych.

Zależnie od miejsca i sposobu zainstalowania wodomierza połączenie wodociągowe z rur stalowych można podzielić na 4 rodzaje:

  1. wodomierz umieszczony na ścianie w piwnicy lub na parterze równolegle do osi ulicy,
  2. wodomierz umieszczony na ścianie piwnicy lub na parterze prostopadle do osi ulicy,
  3. wodomierz w studzience podłogowej,
  4. wodomierz na zewnątrz budynku w studni betonowej o średnicy 1000 mm (segregator aktów prawnych).

Wodomierz należy zabudować nieruchomo na wspornikach zgodnie z oznaczonym na wodomierzu kierunkiem przepływu. Ważna przy tym jest współosiowość końcówek wlotu i wylotu oraz ich poziome usytuowanie. Części wchodzące w skład zestawu wodomierzowego należy montować w kolejności oznaczonej cyframi. Długość prostego odcinka przewodu przed zestawem wodomierzowym powinna być równa co najmniej 5 średnicom przewodu, natomiast za zestawem 3 średnicom przewodu.

Wymiary zestawów w zależności od wielkości wodomierza (promocja 3 w 1). Każdy zestaw wodomierzy powinien mieć metalowe obejście. Obejście należy wykonać ze stalowego płaskownika grubości co najmniej 4 mm i szerokości 12 mm. Płaskownik powinien być ocynkowany lub pomalowany lakierem chroniącym przed korozją. Montaż poziomów i pionów wodociągowych należy przeprowadzać przed lub równolegle z montowaniem pionów kanalizacyjnych. Pozwala to na uzyskanie minimalnej ilości obejść.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami