Blog

19.03.2020

Przewody rurociągowe

W artykule znajdziesz:

Przewody rurociągowe

Przewody rurociągowe

Liliowymi nazywamy roboty ziemne wykonywane na wąskim, lecz długim pasie. którego zasadniczym wymiarem jest wymiar długości, np. roboty ziemne przy wykonywaniu torowiska linii kolejowej, ulicy miejskiej lub drogi samochodowej, przewodów rurociągowych i kablowych pod powierzchnią terenu itp. (program uprawnienia budowlane na komputer).
Powierzchniowymi nazywamy roboty ziemne wykonywane w celu dostosowania do potrzeb przyszłej zabudowy powierzchni pewnego określonego obszaru terenu, np. roboty ziemne związane z przygotowaniem terenu pod lotnisko, zakłady przemysłowe, osiedla mieszkaniowe, place miejskie, parki, boiska sportowe i inne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ze względu na położenie wykonywanych robót ziemnych w stosunku do naturalnej powierzchni terenu odróżniamy:
a) roboty ziemne wykopowe lub wykopy, bi roboty ziemne nasypowe lub nasypy.
Wykopowymi nazywamy roboty ziemne, związane z wydobywaniem gruntu, a wykopami przestrzenie wolne, położone poniżej naturalnej powierzchni terenu, powstałe w*wyniku wydobycia gruntu: przestrzeniom tym w zależności od przeznaczenia wykonywanych robót nadajemy określone regularne kontury geometryczne. Zasypowymi nazywamy roboty ziemne, związane z nanoszeniem i układaniem gruntu ponad naturalną powierzchnią terenu, a nasypami - powstałe w ten sposób budowle ziemne, mające również w zależności od swego charakteru i przeznaczenia regularne kształty geometryczne (uprawnienia budowlane).
Typowy przykład przekroju poprzecznego nasypu ziemnego. Na rysunku odróżniamy:
a) oś nasypu - linia O-O,
b) koronę nasypu, którą stanowi jego powierzchnia górna - linia BC,
c) podstawę nasypu, tj. jego powierzchnię dolną - linia AD,
d) skarpy nasypu, czyli jego powierzchnie boczne - linie AB i CD.

Charakterystycznymi wartościami wymiarowymi nasypu są:
a) wysokość stanowiąca różnicę rzędnych punktów’ osiowych korony i podstawy nasypu.
b) szerokość K korony nasypu.
b) pochylenie skarp nasypu do poziomu, które określa się jako stosunek wysokości skarpy do szerokości jej podstawy i oznacza ułamkiem (program egzamin ustny).

Wielkość pochylenia skarp nasypu

Wielkość pochylenia skarp nasypu wynosić powinna ze względu na warunki ich stateczności co najmniej 1:1.5. W zależności od charakteru budowli i cech fizyczny gruntu usypanego może ona jednak wahać się w szerokich granicach od I: I do I. Na rysunku tym rozróżniamy:
a) oś pionową wykopu - linia 0-0,
b) koronę wykopu - linia E-F. Korona wykopu zwykle ograniczona jest obustronne bocznymi urządzeniami odwadniającymi w postaci rowów lub ścieków.
c) skarpy zewnętrzne wykopu - linia ABC i ILM.
d) skarpy wewnętrzne wykopu - linie DE i FG,
e) powierzchnie dolne urządzeń odwadniających, czyli dno rowu lub ścieku linie CD i GI.
Charakterystycznymi wartościami wymiarowymi wykopu są:
a) głębokość H. stanowiąca różnicę rzędnych punktów osiowych terenu i wykopu.
b) szerokość K stanowiąca szerokość korony wykopu,
c) pochylenie skarp zewnętrznych wykopu do poziomu, które oznacza się stosunkiem I: OT. przy czym ze względu na warunki stateczności skarp pochylenie to wynos powinno co najmniej 1:1. w zależności jednak od rodzaju budowli waha się w granicach, analogicznie jak i w przypadku nasypów (opinie o programie).
d) wymiary urządzenia odwadniającego, np. rowu lub ścieku, czyli szerokość podstaw dolnej - cl. szerokość podstawy górnej oraz głębokość li.
Koronie torowiska ziemnego zarówno w wykopie, jak i w nasypie nadaje się obustronne lub jednostronne pochylenie poprzeczne o stosunku I :33 do 1:50 w celu ułatwieni spływu wody opadowej.
Wykopy wykonywane w celu założenia fundamentów budynków lub podpór obiektów inżynierskich, wykopy wykonywane w celu założenia części podziemnych budów lub wykopy pod wszelkiego rodzaju przewody podziemne, jak przewody wodociągowi kanalizacyjne, kablowe i inne (segregator aktów prawnych).
Wykopy te zasypuje się po wykonaniu posadowienia budowli lub po ułożeniu kabli i przewodów, ze względu zatem na swój okresowy charakter mogą mieć ściany boczn wykonane pionowo z zastosowaniem odpowiedniego zabezpieczenia przed usuwaniem się gruntu, np. w postaci oszalować i rozparć. bądź wykonane o stromym pochyleniu w: 1 - 2:1 do 5:1. jeżeli pozwalają na to warunki równowagi chwilowej odsłonięte ściany gruntu naturalnego w wykopie.
W zależności od wymiarów wykopu w planie odróżniamy wykopy szeroko-przestrzenne wąsko-przestrzenne i jamiste (promocja 3 w 1).
Szeroko-przestrzennym nazywamy wykop o dużej powierzchni i kształcie zależnym oc wymiarów i zarysów podstawy obiektu, który ma być w nim posadowiony.
Maszyny do wydobywania gruntu i środki transportowe mogą operować na doli takiego wykopu, najmniejszy wymiar każdego z jego boków wynosi ponad 2 m.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami