Blog
Przewody wodociągowe
W artykule znajdziesz:
Przewody wodociągowe należy badać na ciśnienie o 2 kG/cm2 wyższe od ciśnienia statycznego w przyległym punkcie miejskiej sieci wodociągowej mierzonego od poziomu przewodu wodociągowego w miejscu wprowadzenia do budynku. Wyniki próby należy uważać za dodatnie, jeżeli ciśnienie w sieci nie opadnie w ciągu 20 minut więcej niż 5% ciśnienia próbnego, a przewody, armatura i połączenia nie wykażą przecieków (program uprawnienia budowlane na komputer).
Podczas odbioru częściowego i końcowego przewodów wodociągowych należy sprawdzić zgodność wykonania instalacji z dokumentacją techniczną zwracając szczególną uwagę na:
- jakość użytych materiałów,
- przewodzenie przewodów,
- ułożenie przewodów w ziemi,
- prowadzenie przewodów nadziemnych,
- odległości przewodów od ścian,
- zamocowanie przewodów,
- armaturę,
- średnice odgałęzień wodociągowych,
- szczelności przewodów i armatury (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wyniki badań należy uznać za dodatnie, jeżeli wszystkie wymagania techniczne zawarte w PN-59/B-10700 lub PN-65/B-10722 zostały dotrzymane. Jeżeli którekolwiek z wymagań nie zostało spełnione, przewody należy uznać za nie odebrane i po dokonaniu poprawek należy je przedstawić do ponownego odbioru. Wodociągowe połączenia domowe wykonane z rur azbestowo-cementowych powinny odpowiadać postanowieniom zawartym w PN- -70/B-10731 (uprawnienia budowlane).
Na zewnątrz nieruchomości powinna być umieszczona tablica orientacyjna podająca usytuowanie zasuwy lub zaworu na połączeniu domowym. Tablica (PN-62/B-09700) powinna być umieszczona na istniejących trwałych obiektach lub specjalnych słupkach na wysokości ok. 2 m, w miejscu widocznym, w odległości nie większej niż 25 m od oznaczanego uzbrojenia.
Tablicę do oznaczenia zasuwy lub zaworu na połączeniu domowym pokazano na rys. 1-97. Litera „D” oznacza zasuwę lub zawór na połączeniu domowym, 080 oznacza średnicę przewodu w mm, na którym zasuwa lub zawór jest umieszczony, strzałki i liczby pod strzałkami oznaczają odległości uzbrojenia od tablicy w płaszczyźnie poziomej. Liczby określające położenie podane są w metrach z dokładnością do 0,1 m (program egzamin ustny).
Pojęcie strat wody jest pojęciem szerokim i obejmującym dwa zagadnienia, a mianowicie: przecieki wody i marnotrawstwo wody. Przecieki wody są to straty wody spowodowane ucieczkami jej z nieszczelnych urządzeń wodociągowych. Marnotrawstwo wody są to straty powstające w wyniku rozrzutnego i niepotrzebnego jej zużycia. Część strat wody, uważanych obecnie za jej marnotrawstwo, może być uważana w przyszłości za przejaw niezbędnego komfortu życia ludzi (opinie o programie).
Wielkość przecieków
Przecieki wody w instalacjach wewnętrznych powstają z różnych przyczyn. Do najbardziej istotnych można zaliczyć:
- wadliwą konstrukcję i złe wykonanie zaworów,
- nieodpowiednią jakość materiałów użytych do budowy tych zaworów,
- niewłaściwą konserwację instalacji wodociągowych (segregator aktów prawnych).
Wielkość przecieków podawana w literaturze jest dla różnych urządzeń wodociągowych różna. F. Zygmanoiuski podaje orientacyjne wielkości przecieków wody dla następujących charakterystycznych wypadków:
- przeciek w postaci strumienia z jednej płuczki wodociągowej - średnio 800 1/d,
- przeciek wąskim strumieniem z jednego zaworu czerpalnego - średnio 200 1/d,
- przeciek w postaci małych, często spadających kropli z jednego zaworu czerpalnego - średnio 30 1/d.
Przy wyznaczaniu wielkości strat wody można wykorzystywać jedną z dwóch metod:
- porównanie zużycia wody w budynkach doświadczalnych wyposażonych w szczelną instalację wodociągową ze średnim zużyciem wody w budynkach podległych Zarządowi Budynków Mieszkalnych,
- porównanie wielkości zużycia wody przed naprawą i po naprawie zaworów (promocja 3 w 1).
Prowadzone badania wykazują, że głównym miejscem powstawania przecieków są płuczki ustępowe, które powodują powstawanie 60-90% ogółu przecieków. Bezpośrednią przyczyną uszkodzeń zaworów pływakowych, głównego sprawcy przecieków, jest nieodpowiednia jakość materiałów stosowanych do wykonania dyszy zaworu. Nawet małe przecieki wody powodują niszczenie siedziska w zaworze.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32