Blog

18.11.2021

Przewóz ekip geologicznych

W artykule znajdziesz:

Przewóz ekip geologicznych

Przewóz ekip geologicznych

Przewóz ekip geologicznych i sprzętu odbywał się początkowo niemal wyłącznie drogą wodną, a później samolotami. Dzięki dobrze zaplanowanym pracom i ofiarności geologów, występowanie diamentów na Syberii stwierdzono już w 1949 r. Pierwsze złoża diamentów odkryto w kilka lat później (1954-1955) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Odkrycie pierwszych kominów kimberlitowych jest zasługą radzieckiego mineraloga L. Popugajewoj. W 1953 r. stwierdziła ona w żwirach rzecznych w okręgu Dałdyn-Alakit obecność granatów, które okazały się piropami, bardzo podobnymi do piropów występujących w południowoafrykańskich kimberlitach.

Zagęszczając obszary badań do terenów, na których znajdowano te granaty w sierpniu 1954 r. odkryto na północny zachód od Ja- kucka pierwszy komin kimberlitowy, któremu nadano nazwę Zarnica (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Komin miał wymiary 573×532 m. Z powodu odmiennego klimatu niż w Afryce Południowej nie występują tu strefy niezwietrzałej ziemi niebieskiej (blue ground) i zwietrzałej ziemi żółtej (yellow ground). Nad świeżą skałą kimberlitową barwy zielonawej lub niebieskoszarej występuje zwietrzelina okruchowa miąższości kilku metrów, powstała w wyniku wietrzenia.
„Piropowa” metoda poszukiwań Popugajewoj dała w krótkim czasie rezultaty. W 1955 r. odkryto na tym terenie drugi komin kimberlitowy oraz bogaty w diamenty komin Mir znajdujący się na południe od rzeki Wiłuj (na zachód od Irkucka) (uprawnienia budowlane).

Niedługo po tym, pod koniec 1958 r. w wyniku intensywnych badań terenowych poznano w Jakucji 120, a później 200 kominów kimberlitowych, z których część zawierała diamenty w ilościach, pozwalających na ich eksploatację.
Po zbadaniu procentowej zawartości diamentów w poszczególnych kominach przystąpiono do ich eksploatacji.

Praca na tych terenach była bardzo trudna przede wszystkim ze względu na warunki klimatyczne i bardzo duże odległości od większych skupień ludzkich (program egzamin ustny). Sprzęt wiertniczy oraz kopalniany, a także żywność musiano przywozić samolotami. Bardzo szybko jednak powstały nowe osiedla, związane z rozwijającym się ośrodkiem górniczym.

Okręgi diamentonośne

Najważniejszymi okręgami diamentonośnymi leżącymi na olbrzymim obszarze Syberii od średniego biegu Leny i Wdluja aż do Morza Łaptiewów są:

1) Mała Batuobia z nowo powstałym miastem Mirnyj (na północ od Leńska nad Leną) (opinie o programie),

2) Dałdyn-Alakit obejmujący obszar między rzekami Dałdyn i Alakit (dopływ rzeki Oleniok),

3) Górna Muna (od dopływu Leny, Muny),

4) Oleniok nad środkowym biegiem rzeki o tej samej nazwie,

5) Ałdan nad górnym biegiem Ałdanu.
Syberyjskie kominy kimberlitowe mają najczęściej przekrój owalny, średnice od 20 i 25 m aż do 500, a nawet 700 m.

Diamenty występują w Jakucji również w licznych wtórnych złożach, w piaskach rzecznych wieku czwartorzędowego przedczwartorzędowego, lecz złoża opłacalne (głównie czwartorzędowe) są stosunkowo rzadkie (segregator aktów prawnych).
Diamenty syberyjskie mają różną wielkość od ziarn bardzo drobnych (0,-0,2 mg) aż do kamieni wielokaratowych. Diamenty mają również zróżnicowane kształty, najwięcej jednak jest kamieni ośmiościennych. Pierwszy duży kamień, który znaleziono w kominie Mir w 1956 r. miał masę, 32,5 kr.

Większe kamienie znaleziono w latach następnych w 1964 r. kamień o masie ponad 69 kr, w 1966 r. 106-karatowy kamień Maria, a w 1973 r. największy diament zwany Gwiazdą Jakucji - 234 karaty. Chociaż większość diamentów jakuckich ma odcienie żółtawe, jakość ich ocenia się wysoko (promocja 3 w 1).
W nowo powstałych osiedlach górniczych zainstalowano nowoczesne urządzenia techniczne służące do wydobywania i oddzielania wydobytych diamentów od skały płonnej.

Ośrodkiem przemysłu diamentowego Jakucji jest miasto Mirnyj, które swą nazwą wzięło od znajdującego się w sąsiedztwie komina diamentonośnego Mir. Tu następuje sortowanie diamentów na przemysłowe i jubilerskie. W 1964 r. wybudowano w Smoleńsku szlifiernię diamentów. Zasoby Jakucji są bardzo bogate. Roczna produkcja diamentów w Rosji w 1976 r. osiągnęła 12 min karatów.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami