Blog

Stanowiska krótkie zdjęcie nr 2
18.11.2021

Przewóz ekip geologicznych

W artykule znajdziesz:

Przewóz ekip geologicznych

Stanowiska krótkie zdjęcie nr 3
Przewóz ekip geologicznych

Przewóz ekip geologicznych i sprzętu odbywał się początkowo niemal wyłącznie drogą wodną, a później samolotami. Dzięki dobrze zaplanowanym pracom i ofiarności geologów, występowanie diamentów na Syberii stwierdzono już w 1949 r. Pierwsze złoża diamentów odkryto w kilka lat później (1954-1955) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Odkrycie pierwszych kominów kimberlitowych jest zasługą radzieckiego mineraloga L. Popugajewoj. W 1953 r. stwierdziła ona w żwirach rzecznych w okręgu Dałdyn-Alakit obecność granatów, które okazały się piropami, bardzo podobnymi do piropów występujących w południowoafrykańskich kimberlitach.

Zagęszczając obszary badań do terenów, na których znajdowano te granaty w sierpniu 1954 r. odkryto na północny zachód od Ja- kucka pierwszy komin kimberlitowy, któremu nadano nazwę Zarnica (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Komin miał wymiary 573×532 m. Z powodu odmiennego klimatu niż w Afryce Południowej nie występują tu strefy niezwietrzałej ziemi niebieskiej (blue ground) i zwietrzałej ziemi żółtej (yellow ground). Nad świeżą skałą kimberlitową barwy zielonawej lub niebieskoszarej występuje zwietrzelina okruchowa miąższości kilku metrów, powstała w wyniku wietrzenia.
„Piropowa” metoda poszukiwań Popugajewoj dała w krótkim czasie rezultaty. W 1955 r. odkryto na tym terenie drugi komin kimberlitowy oraz bogaty w diamenty komin Mir znajdujący się na południe od rzeki Wiłuj (na zachód od Irkucka) (uprawnienia budowlane).

Niedługo po tym, pod koniec 1958 r. w wyniku intensywnych badań terenowych poznano w Jakucji 120, a później 200 kominów kimberlitowych, z których część zawierała diamenty w ilościach, pozwalających na ich eksploatację.
Po zbadaniu procentowej zawartości diamentów w poszczególnych kominach przystąpiono do ich eksploatacji.

Praca na tych terenach była bardzo trudna przede wszystkim ze względu na warunki klimatyczne i bardzo duże odległości od większych skupień ludzkich (program egzamin ustny). Sprzęt wiertniczy oraz kopalniany, a także żywność musiano przywozić samolotami. Bardzo szybko jednak powstały nowe osiedla, związane z rozwijającym się ośrodkiem górniczym.

Okręgi diamentonośne

Najważniejszymi okręgami diamentonośnymi leżącymi na olbrzymim obszarze Syberii od średniego biegu Leny i Wdluja aż do Morza Łaptiewów są:

1) Mała Batuobia z nowo powstałym miastem Mirnyj (na północ od Leńska nad Leną) (opinie o programie),

2) Dałdyn-Alakit obejmujący obszar między rzekami Dałdyn i Alakit (dopływ rzeki Oleniok),

3) Górna Muna (od dopływu Leny, Muny),

4) Oleniok nad środkowym biegiem rzeki o tej samej nazwie,

5) Ałdan nad górnym biegiem Ałdanu.
Syberyjskie kominy kimberlitowe mają najczęściej przekrój owalny, średnice od 20 i 25 m aż do 500, a nawet 700 m.

Diamenty występują w Jakucji również w licznych wtórnych złożach, w piaskach rzecznych wieku czwartorzędowego przedczwartorzędowego, lecz złoża opłacalne (głównie czwartorzędowe) są stosunkowo rzadkie (segregator aktów prawnych).
Diamenty syberyjskie mają różną wielkość od ziarn bardzo drobnych (0,-0,2 mg) aż do kamieni wielokaratowych. Diamenty mają również zróżnicowane kształty, najwięcej jednak jest kamieni ośmiościennych. Pierwszy duży kamień, który znaleziono w kominie Mir w 1956 r. miał masę, 32,5 kr.

Większe kamienie znaleziono w latach następnych w 1964 r. kamień o masie ponad 69 kr, w 1966 r. 106-karatowy kamień Maria, a w 1973 r. największy diament zwany Gwiazdą Jakucji - 234 karaty. Chociaż większość diamentów jakuckich ma odcienie żółtawe, jakość ich ocenia się wysoko (promocja 3 w 1).
W nowo powstałych osiedlach górniczych zainstalowano nowoczesne urządzenia techniczne służące do wydobywania i oddzielania wydobytych diamentów od skały płonnej.

Ośrodkiem przemysłu diamentowego Jakucji jest miasto Mirnyj, które swą nazwą wzięło od znajdującego się w sąsiedztwie komina diamentonośnego Mir. Tu następuje sortowanie diamentów na przemysłowe i jubilerskie. W 1964 r. wybudowano w Smoleńsku szlifiernię diamentów. Zasoby Jakucji są bardzo bogate. Roczna produkcja diamentów w Rosji w 1976 r. osiągnęła 12 min karatów.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Stanowiska krótkie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Stanowiska krótkie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Stanowiska krótkie zdjęcie nr 8 Stanowiska krótkie zdjęcie nr 9 Stanowiska krótkie zdjęcie nr 10
Stanowiska krótkie zdjęcie nr 11
Stanowiska krótkie zdjęcie nr 12 Stanowiska krótkie zdjęcie nr 13 Stanowiska krótkie zdjęcie nr 14
Stanowiska krótkie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Stanowiska krótkie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Stanowiska krótkie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami