Blog

Przewody sieci kanalizacyjnej zdjęcie nr 2
27.11.2020

Przyczepność uzbrojenia do betonu

W artykule znajdziesz:

Przyczepność uzbrojenia do betonu

Przewody sieci kanalizacyjnej zdjęcie nr 3
Przyczepność uzbrojenia do betonu

Im większy jest stosunek momentów M„/Mr, tym większa jest możliwość „ostrzeżenia” o grożącej katastrofie, zwłaszcza gdy wiąże się to ze znacznymi odkształceniami, tj. przy zniszczeniu typu 2b (program uprawnienia budowlane na komputer). W tym przypadku, przybliżoną miarą odkształcalności może być przyrost naprężenia w stali od chwili zarysowania do zerwania uzbrojenia; przyjmując w uproszczeniu stałe ramię sił wewnętrznych i podane wyżej naprężenia w stali (dla strunobetonu) np. odpowiednio 160 i 240 kG/mm2 otrzymamy minimalny stosunek (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Warunkiem zastosowania tego prostego rozumowania jest dobra przyczepność uzbrojenia do betonu.

Gdy nie możemy na nią liczyć, rozwarcie rysy i narastanie odkształceń wyprzedza wzrost naprężeń w betonie, co można uwzględnić wprowadzając współczynnik c.
Jeśli dla określonego elementu nie możemy uzyskać założonego stosunku Mn/Mr, to musimy bądź obniżyć moment Mr, bądź też podwyższyć moment M„. Z pierwszego sposobu zazwyczaj nie możemy korzystać, gdyż wiąże się on ze zmniejszeniem wymiarów przekroju i przekroczeniem naprężeń dopuszczalnych w fazie I; drugi sposób natomiast wymaga tylko założenia odpowiedniego uzbrojenia pomocniczego (uprawnienia budowlane).
Określane przez normy wielu państw wartości liczbowe, ustalające bezpieczeństwo konstrukcji różnią się niekiedy znacznie od siebie; dla orientacji podajemy dla porównania te wartości wg T. Y. 

Jak widać, w stanie początkowym, gdzie decyduje nie tyle nośność, ile wzgląd na straty Teologiczne, dopuszcza się naprężenia ściskające rzędu (0,4-0,6) Ri, przy czym wyższą wartość stosuje się przy dobrej kontroli betonu, np. w zakładach prefabrykacyjnych. W stanie użytkowym przyjmuje się naprężenie (0,40-M),45) R28 w budownictwie ogólnym i (0,33-0,40) Ria dla mostów(program egzamin ustny). Wyższe wartości wymagają starannej analizy warunków dynamicznych, zmęczeniowych i odkształceń plastycznych. Wartościom powyższym zazwyczaj odpowiada obliczeniowy współczynnik pewności na zniszczenie 2,5-3,0.

Fikcyjne naprężenie

Wytrzymałość na rozciąganie przy zginaniu betonu wynosi około 0,12 R.t, skąd wynikają naprężenia dopuszczalne rzędu 0,05 J?28. Wartości takie mogą być stosowane w stanic początkowym. W stanie bezużytkowym wszelkie rozciąganie należy wykluczyć. W stanie użytkowym dobór naprężenia dopuszczalnego wiąże się z zagadnieniem dopuszczalności rys i sprężenia ograniczonego (opinie o programie). Naprężenie dopuszczalne rozciągające przy zarysowaniu odpowiada odpowiednio zredukowanemu naprężeniu fikcyjnemu, na podstawie którego obliczamy moment rysujący przy liniowym rozkładzie naprężeń, tylko że zamiast określać współczynnik pewności na zarysowanie poprzestajemy na porównaniu naprężenia z dopuszczalnym (co prawda jest to metoda gorsza, gdyż jak widzieliśmy, nie prowadzi do jednoznacznego określenia współczynnika pewności).

W elementach obciążonych osiowo musimy liczyć się z wytrzymałością (0,06-0,10) R28 i niższą z tych wartości możemy stosować przy obliczeniu ryso j odporności, w założeniu iż element nie wykazuje rys początkowych. W faz.; użytkowej musimy wprowadzić pewne (niewielkie) naprężenie ściskające, chcą; uzyskać dostateczny zapas bezpieczeństwa na zarysowanie. Najkorzystniej jest tu posługiwać się bezpośrednio współczynnikami bezpieczeństwa obciążeń (segregator aktów prawnych). Naprężenia główne rozciągające obliczamy w strefach przypodporowych. (współdziałania sił poprzecznych). Bezpośrednim celem obliczenia jest zwykle stwierdzenie, czy potrzebne jest uzbrojenie pomocnicze (strzemiona), np. po przekroczeniu przez te naprężenia wartości 0,03 R28. Wymiarowali tych strzemion zaleca się raczej oprzeć na analizie pracy ustroju w fazie Z.

Naprężenia dociskowe pod zakotwieniami mogą być dość wysokie, zważywszy że stan naprężenia zbliża się do ucisku wszechstronnego, przy którym wytrzymałość betonu wzrasta wielokrotnie. Z drugiej jednak strony, obliczeń:: n ujęcie strefy zakotwienia jest obarczone tak dużymi niedokładnościami, że musimy tu zapewnić znaczny zapas bezpieczeństwa, przyjmując często naprę rzędu 0,6 R28 (promocja 3 w 1). Należy zauważyć, że wartości naprężeń dopuszczalnych mo. przyjmować wyższe niż w przypadku łożysk podporowych, ponieważ stwa ewentualnego uszkodzenia nie są tu tak poważne.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Przewody sieci kanalizacyjnej zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Przewody sieci kanalizacyjnej zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Przewody sieci kanalizacyjnej zdjęcie nr 8 Przewody sieci kanalizacyjnej zdjęcie nr 9 Przewody sieci kanalizacyjnej zdjęcie nr 10
Przewody sieci kanalizacyjnej zdjęcie nr 11
Przewody sieci kanalizacyjnej zdjęcie nr 12 Przewody sieci kanalizacyjnej zdjęcie nr 13 Przewody sieci kanalizacyjnej zdjęcie nr 14
Przewody sieci kanalizacyjnej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przewody sieci kanalizacyjnej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przewody sieci kanalizacyjnej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami