Blog

07.02.2020

Przyczepność zbrojenia uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Przyczepność zbrojenia uprawnienia budowlane

Przyczepność zbrojenia uprawnienia budowlane

Przyczepność zbrojenia w betonach glińcowych jest ok. 20% mniejsza w porównaniu z betonami zwykłymi tych samych marek (program uprawnienia budowlane na komputer). Natomiast stosunek przyczepności betonu do zbrojenia do wytrzymałości na ściskanie jest o 15-20% wyższy niż przy betonach zwykłych. Toteż betony na porowatych kruszywach odpowiadają na ogół wymaganiom odnośnie do przyczepności do zbrojenia i przy badaniach elementów zbrojonych nie ma w związku z tym zastrzeżeń.

Dobór składników betonu z kruszywem sztucznym. Dobór składników betonów na kruszywach porowatych zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia, wymaganej marki i struktury.
Zależnie od tych wymagań ustala się rodzaj kruszywa, orientacyjne zużycie spoiwa, rodzaj kruszywa frakcji piaskowej oraz ewentualnie dodatek środków zwiększających urabialność lub napowietrzających beton.
Dla uzyskania betonu o strukturze zwartej zaleca się stosować kruszywa typu żwirowego a nie łamane (aglomerowane), przy których wielkość pustek międzyziarnowych dochodzi do 60%. W tym przypadku bowiem należałoby użyć znacznych ilości spoiwa i frakcji piaskowej, co powoduje wzrost ciężaru objętościowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zależnie od pożądanej marki betonu, ustala się klasę, tj. ciężar nasypowy kruszywa. Im wyższa ma być wytrzymałość betonu, tym cięższe może być kruszywo. Uzasadnia się to tym, że z ciężarem nasypowym kruszywa związana jest jego wytrzymałość. Pożądane zaś jest, aby wytrzymałość kruszywa odpowiadała wytrzymałości stwardniałego zaczynu cementowego, gdyż przy obciążeniu betonu dzięki dobrej przyczepności zaczynu do sztucznych kruszyw zachodzi dobra współpraca między kruszywem a stwardniałym zaczynem.

Ze strukturą betonu wiąże się skład stosu okruchowego kruszywa (uprawnienia budowlane).

Przeznaczenie betonu

Zależnie od przeznaczenia betonu ustala się maksymalną frakcję kruszywa. Należy jednakże zwrócić uwagę, iż frakcja kruszywa zależnie od jego rodzaju wpływa na urabialność betonu. Betony z kruszywami łamanymi (aglomerowanymi), zawierające frakcje powyżej 20 mm, są trudno urabialne.

Od wymaganej marki betonu i jego ciężaru objętościowego zależy rodzaj frakcji piaskowej. Przy wysokich markach, przy których wymagane jest dobre zagęszczenie mieszanki, można stosować jako frakcję piaskową rozdrobnione frakcje grubszego kruszywa porowatego, piasek kwarcowy, ewentualnie popioły lotne. Trzeba jednakże pamiętać, że im ciężar nasypowy frakcji piaskowej jest większy, tym większy wpływ wywiera to na wzrost ciężaru objętościowego betonu.
Przy ustalaniu ilości wody należy uwzględniać nie tylko wiązanie spoiwa, lecz również nasiąkliwość kruszywa. Sposób zagęszczania mieszanki wiąże się ściśle z marką betonu, składem stosu okruchowego, rodzajem kruszywa i zastosowaniem betonu.
Z pęczniejących glin i łupków (poza kruszywami porowatymi) w ZSRR produkuje się gotowe elementy budowlane o strukturze makroporowatęj pod nazwą „pianokeralitu” (program egzamin ustny).

Pianokeralit stosuje się jako izolację termiczną ścian murowanych i płyt ściennych. Według normy branżowej BN-63/6721-02 „Kruszywo nieorganiczne lekkie budowlane. Ciężar nasypowy oznacza się jako stosunek określonej ilości kruszywa do zajmowanej przez nie objętości (opinie o programie).

W celu scharakteryzowania kruszywa jego ciężar nasypowy oznacza się w stanie suchym (po wysuszeniu do stałego ciężaru w temperaturze 105-4-110°C). W zależności od wielkości ziaren badanego kruszywa stosuje się naczynia o różnej pojemności. Przy oznaczaniu ciężaru nasypowego w stanie luźno usypanym kruszywo wsypuje się do cylindra pomiarowego za pomocą łopatki z wysokości 10 cm, liczonej od górnej krawędzi cylindra (segregator aktów prawnych). Po napełnieniu cylindra z nadmiarem, nadmiar usuwa się za pomocą linii stalowej.

Przy oznaczaniu ciężaru nasypowego w stanie zagęszczonym na cylinder pomiarowy nakłada się nasadkę umożliwiającą wsypanie większej ilości kruszywa. Po napełnieniu cylindra kruszywem zagęszcza się je za pomocą wibrowania w ciągu 3 minut. Do wibrowania zaleca się stosować stół wibracyjny o liczbie drgań około 3000 na minutę i amplitudzie przy pracy luzem - 0,5 mm, a przy obciążeniu - 0,35 mm. Po zagęszczeniu kruszywa zdejmuje się z cylindra pomiarowego nasadkę i usuwa za pomocą linii stalowej nadmiar kruszywa. Ciężar nasypowy w stanie utrzęsionym oblicza się jak poprzednio (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami