Blog
Przyczółki mostów jednoprzęsłowych
W artykule znajdziesz:
Przyczółki mostów jednoprzęsłowych
Przyczółki mostów jednoprzęsłowych o niewielkiej różnicy poziomów drogi i dna przeszkody są niskie i małe. Wraz ze wzrostem głębokości przeszkody, czy też wysokości nasypów doprowadzających drogę do mostu, wysokość przyczółków wzrasta, a wraz z nią wzrasta długość przyczółków, ich kubatura i ciężar (program uprawnienia budowlane na komputer).
W wiadukcie kolejowym o rozpiętości w świetle ok. 9 m i różnicy poziomów toru i drogi pod wiaduktem wynoszącej ok. 10 m, przęsło zajmuje mniej od Vs długości całego obiektu, a kubatura przyczółków betonowych nieuzbrojonych jest ok. 14-krotnie większa od kubatury przęsła. Powoduje to nie tylko wzrost kosztów ze względu na objętość betonu podpór, ale w przypadkach słabych gruntów zwiększa też znacznie koszty ich fundamentowania. Z tych względów układy mostów jednoprzęsłowych o dwóch przyczółkach są niewątpliwie błędne przy większych wysokościach przyczółków (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Są one też niewłaściwe przy średnich wysokościach przyczółków, a nawet przy małych wysokościach mogą być zastąpione znacznie oszczędniejszymi układami - bądź jednoprzęsłowymi o podporach wpuszczonych w nasypy, bądź jednoprzęsłowymi dwuwspornikowymi, opisanymi dalej.
Stwierdzenia te pozostają w mocy, nawet gdy zamiast pełnych przyczółków betonowych mają być zastosowane przyczółki o skrzydłach z betonu uzbrojonego lub też przyczółki o wszystkich częściach uzbrojonych. Przyczyną wad układów mostów jednoprzęsłowych opartych na dwóch przyczółkach są więc same przyczółki. Mosty jednoprzęsłowe o przęsłach opartych na podporach wpuszczonych w nasypy nie posiadają tych wad co mosty ustawione na przyczółkach. Konstrukcja tego rodzaju mostów składa się z następujących elementów pomostu i belek głównych (uprawnienia budowlane).
- skrajnych poprzecznie stanowiących ściany czołowe i przejmujących parcie nasypu,
- filarów wpuszczonych w nasypy i przejmujących reakcje przęsła (program egzamin ustny).
Ustrój pomostu i belek głównych
Ustrój pomostu i belek głównych w tych mostach nie różni się od ustroju w innych mostach jednoprzęsłowych. Różnice występują dopiero poczynając od ścian czołowych. Ściany te są w nich częścią przęsła a nie podpory; stanowią one jednocześnie skrajne poprzecznice czy też przepony (opinie o programie). Błędem jest oddzielenie dylatacjami podpór wpuszczonych w nasyp od przęseł. Ustroje tego rodzaju, przy rozpiętościach do 20 czy nawet 30 m, w granicach których są zwykle stosowane, doznają niewielkich wydłużeń i skróceń, nie wymagających wprowadzania przerw dylatacyjnych.
Przerwy te są niepotrzebne. Oprócz tego budowa mostu jest też błędem dlatego, że dylatacja pozostawiona między przęsłem a podporą, jak to wskazuje doświadczenie, przestaje działać wskutek zanieczyszczenia szczeliny dylatacyjne lub też wskutek poziomego przesunięcia podpory ku przęsłu pod wpływem parcia ziemi i obciążeń ruchomych. Wreszcie ustrój taki jest niesłuszny i z teg względu, że może być zastąpiony przez prostsze rozwiązanie, w którym skrajna poprzecznica stanowi jedną całość ze ścianą czołową (segregator aktów prawnych).
W ustroju ściana czołowa przenosi parcie nasyp’ na przęsło. O ile wysokość ściany i jej pole nie są zbyt wielkie, to parcie nasypu wywołuje tylko nieznaczne siły w przęśle, nie zmieniając sił wewnętrznych w sposób istotny. Stąd też nie ma powodu, aby żądać przejmowania parcia nasypu przez podpory.
Mogą one być wykonane z gibkich słupów lub pali łatwo odkształcalnych w nasypie i nie stawiających oporu przy wydłużeniach lu’ skróceniach przęsła. W takim układzie parcie ziemi na obie ściany czołowe zostało wyrównane, o ile pola tych ścian są równe. W mostach drogowych i kolejowych przyjęto konstruować podpory w taki sam sposób (promocja 3 w 1). Siły hamowania prze noszą się z przęsła poprzez ściany czołowe na nasyp. Wydłużenia lub skróceni; termiczne rozkładają się jednakowo w obie strony tak, że na każdą z podpór przypada połowa całkowitego wydłużenia lub skrócenia przęsła.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32