Blog
Spoiwa
W artykule znajdziesz:
Dla oceny jednorodności betonu lekkiego według GOST 10180-67 określa się wskaźnik zmienności wytrzymałości, a według GOST 11050-64 wskaźnik zmienności wytrzymałości i współczynnik jednorodności betonu lekkiego pod względem ciężaru objętościowego. Jeżeli wskaźnik zmienności ciężaru objętościowego uzyska się większy od 12%, wówczas uznaje się jednorodność betonu za niską i nie oblicza współczynnika jednorodności (program uprawnienia budowlane na komputer).
Spoiwa, dodatki o różnym przeznaczeniu i woda, stosowane do wykonywania betonu lekkiego na kruszywach porowatych, powinny odpowiadać takim samym wymaganiom jak dla betonu zwykłego. Dodatki mikropianotwórcze stosowane do wykonywania poryzowanych lekkich betonów.
Do wykonywania betonów lekkich stosuje się jako kruszywa materiały porowate przeważnie nieorganiczne lub naturalne i sztuczne. Naturalne kruszywa porowate otrzymuje się przez rozdrabnianie i rozsiewanie skał magmowych lub osadowych. Do pierwszych zalicza się tłuczeń i piasek z pumeksu, żużla i tufu pochodzenia wulkanicznego; do drugich - z wapienia porowatego, wapienia muszlowego, tufu wapiennego i innych skał węglanowych, a także z opoki, ziemi okrzemkowej, diatomitu i innych skał krzemionkowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Sztuczne kruszywa porowate są to materiały porowate, otrzymane na drodze obróbki cieplnej surowca zawierającego krzemiany, następnie rozsiane lub rozdrobnione i rozsiane. Kruszywa te otrzymuje się z odpadów przemysłu lub są specjalnie produkowane. Z odpadów przemysłu wykorzystuje się jako porowate kruszywa żużle paliwowe powstające przy spalaniu węgli kopalnych lub przy ich zgazowaniu, jak również tłuczeń i piasek ze zwałowego żużla hutniczego (uprawnienia budowlane).
Kruszywa porowate
Do specjalnie produkowanych kruszyw porowatych należą:
- żwir i piasek keramzytowy, otrzymywane przez spęcznianie łatwo topliwych glin przy ich wypalaniu;
- piasek keramzytowy rozdrobniony, otrzymywany przez kruszenie i rozsiewanie grubych frakcji żwiru keramzytowego;
- agloporyt - materiał w postaci tłucznia i piasku, otrzymywany przez spiekanie na ruszcie aglomeracyjnym skały ilastej oraz odpadów pozostałych po wydobywaniu, przeróbce i spalaniu węgli kopalnych;
- żwir z popiołów, otrzymywany przez spalanie w piecu obrotowym lub spiekanie na ruszcie aglomeracyjnym granulowanego popiołu lotnego lub mieszaniny popiołożużlowej z elektrociepłowni (program egzamin ustny);
- pumeks hutniczy (żużlowy) - materiał w postaci tłucznia i piasku, otrzymywany w wyniku poryzacji stopów żużli hutniczych;
- żużel granulowany - drobnoziarnisty materiał porowaty, otrzymywany przy szybkim oziębianiu stopów żużli wielkopiecowych;
- perlit spęczniony - tłuczeń i piasek, otrzymywane przy wypalaniu perlitu, obsydianu i innych szkliw wulkanicznych zawierających wodę;
- wermikulit spęczniony - tłuczeń i piasek, otrzymywane przy wypalaniu uwodnionych łyszczyków (opinie o programie).
Ze względu na kształt i charakter powierzchni kruszywa porowate dzieli się na żwir, tłuczeń i piasek. Przy tym piasek, otrzymany w wyniku rozdrobnienia dużych ziaren naturalnych lub sztucznych materiałów porowatych, ma, podobnie jak tłuczeń, kształt kanciasty i szorstką powierzchnię.
Kruszywa lekkie powinny odpowiadać określonym wymaganiom odnośnie do ich ciężaru objętościowego, wytrzymałości i składu granulometrycznego. Według wskaźników ciężaru nasypowego w stanie suchym w kG/m8 kruszywa porowate dzieli się na marki od 100 do 1200. Do betonów lekkich różnych marek zaleca się stosować kruszywa lekkie o określonym ciężarze objętościowym (segregator aktów prawnych).
Graniczną wytrzymałość na ściskanie ziaren kruszywa grubego ustala się dla każdej marki. Między ciężarem nasypowym kruszywa lekkiego i jego wytrzymałością względną istnieje określona zależność. Wytrzymałość ziaren kruszywa danej frakcji na zgniatanie w cylindrze na głębokość 20 mm (wg GOST 9758-68) powinna być, zależnie od marki kruszywa, nie mniejsza od wymienionej. Skład granulometryczny frakcjonowanych grubych kruszyw porowatych (od 5 do 10 mm, od 10 do 20 mm, od 20 do 40 mm) powinien spełniać wymagania (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32