Blog

21.04.2020

Rozformowywanie elementów

W artykule znajdziesz:

Rozformowywanie elementów

Rozformowywanie elementów

Najekonomiczniej wypada produkcja elementów o przekroju niezmiennym na całej długości (program uprawnienia budowlane na komputer). Przekrój powinien być przy tym tak dobierany, aby był korzystny nie tylko z punktu widzenia statycznego, lecz również i prostoty form oraz prostoty operacji przy składaniu form i przy rozformowywaniu elementów.

Płatwie są elementem produkcji masowej; mogą one być stosowane w budownictwie zarówno betonowym, jak i stalowym. Przy konstrukcji betonowej przekrój betonu jest jednostajny na całej długości; różnice zachodzą jedynie w ilości strun, która jest zależna od wielkości obciążenia i rozpiętości. Toteż są to elementy całkowicie nadające się do wykonania z betonu strunowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przekrój dwuteowy jest korzystny statycznie i z tego względu znajduje on częste zastosowanie. Oprócz płatwi stosowany on jest również i w podciągach, które są u nas znormalizowane i wykonywane są przeważnie o wysokościach 65 i 80 cm. Jest więc rzeczą niezmiernie ważną z punktu
widzenia kosztów wykonania znalezienie dla tego rodzaju przekrojów trafnych rozwiązań konstrukcji form umożliwiających dokładne wykonanie i zapewniających prostotę metod produkcji (uprawnienia budowlane).
W naszych zakładach prefabrykacji boki form tego rodzaju elementów konstruowane są w ten sposób, że przy rozformowaniu są one odejmowane od wykonanego elementu. Omówimy tu zasadę wykonania elementów w tego rodzaju formach, zaś w pozycji 3.16.6 podamy koncepcję wykonania elementów o przekrojach dwuteowych lub podobnych w formach nierozbieralnych.

Formowanie elementów w rozbieralnych formach odejmowanych rozpatrzymy na przykładzie płatwi (program egzamin ustny).
Ze względu na ekonomię miejsca w hali produkcyjnej wskazane jest wykonanie płatwi w zespole przylegających do siebie form. Widok boczny i widok z góry fragmentu tego rodzaju baterii form ‘).
Formy wykonane są w odcinkach po 6,30 m, łączna ich długość przewidywana w jednym z zakładów produkcyjnych wynosi 6^30 X 7 = “ 44,10 m. Bateria składa się z 10 belek, w związku z czym na jednym
torze naciągowym wykonywane są jednocześnie belki o łącznej długości około 400 m (opinie o programie).

Szczegóły konstrukcyjne

Odcinki boków form ustawiane są na dolnej belce poprzecznej, do której są przymocowane na stałe ceowniki podłużne stanowiące spód formy i które jednocześnie służą jako oparcie dla boków form. Po ustawieniu wszystkich boków form zostają one u góry połączone ceownikami wieńczącymi, które są połączone śrubami z dolnymi belkami poprzecznymi.

Tarcze rozdzielcze zostają wstawione po zmontowaniu jednego boku formy danego elementu i przed wstawieniem drugiego zamykającego przekrój płatwi (segregator aktów prawnych).
Wibrator typu ciężkiego przytwierdzany jest do podstawy, która może być przymocowana w dolnym miejscu baterii form.
Po uwibrcwaniu wszystkich form beton zostaje poddany utwardzeniu w parze niskiego ciśnienia. Całość form znajduje się w kanale wykonanym w podłodze hali, do którego doprowadzana jest para. Para ma bezpośredni dostęp do betonu od górnej powierzchni płatwi.

Manipulacje przy ustawianiu form, napełnianiu ich betonem, przestawianiu wibratora, rozformowaniu i załadowaniu gotowych elementów na wózki transportowe dokonywane są za pomocą suwnicy poruszającej się nad torem naciągowym. Beton dostarczany jest w pojemniku zawieszonym na haku suwnicy.

Rozformowanie baterii form dokonywane jest w następującej kolejności: po odjęciu skrajnej bocznej formy przez zostaje odjęta pierwsza belka przez przesunięcie jej w kierunku poprzecznym do formy; forma ta zostaje usunięta przez podniesienie do góry; forma zostaje usunięta przez przesunięcie poprzeczne i uniesienie do góry; belka 2 zostaje odjęta w podobny sposób jak i belka 1 itd.
Cykl produkcyjny przy naparzaniu niskoprężnym może być ustalony na 24 godziny (promocja 3 w 1). W tym czas naparzania wynosi 15 godzin, zaś 9 godzin należy przeznaczyć na ustawianie form, przeciąganie drutów przez tarcze
rozdzielcze, betonowanie, wibrowanie, rozformowanie, naładowanie belek na wózki i czyszczenie form.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami