Blog

Technologia i szybka budowa zdjęcie nr 2
20.05.2022

Przygotowanie i układanie zbrojenia

W artykule znajdziesz:

Technologia i szybka budowa zdjęcie nr 3
Przygotowanie i układanie zbrojenia

Szczelność form powinna zapewnić ich konstrukcja i dokładność dopasowania boków. Dla zapobieżenia wyciekaniu mieszanki betonu komórkowego lub wydzielającej się z niej wody należy szczególną uwagę zwrócić na połączenie elementów form. W razie potrzeby smaruje się styki soli- dolem, petrolatum, przykleja papier pakowy lub stosuje giętkie, odporne na działanie ciepła uszczelki (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przygotowanie form polega na ich oczyszczaniu napędzanymi metalowymi skrobakami, szczotkami i sprężonym powietrzem, sprawdzeniu wymiarów, nieobecności na powierzchniach roboczych wgnieceń i innych wad, szczelności połączeń oraz właściwym smarowaniu. Zużycie smaru na 1 m2 roboczej powierzchni form wynosi 400 g (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy przenoszeniu form za pomocą suwnicy należy dla zapobieżenia ich kołysaniu się koniecznie stosować sztywne zawiesia z pętlami do zawieszania, które nie powinny dotykać do boków formy. Przy rozkładaniu form i układaniu w stosy należy w celu uniknięcia ich zniekształcania się uważać, aby opierały się one w czterech punktach. W ściankach form powinny być specjalne otwory dla urządzeń dźwigowych stosowanych przy rozformowaniu.

Niezależnie od warunków następnej eksploatacji wyrobów z betonów komórkowych zbrojenie powinno być zabezpieczone przed korozją. W tym celu wprowadza się w skład betonu azotyn sodowy lub pokrywa powierzchnię zbrojenia rozcieńczoną (wodą) zaprawą cementowo-kazeinową. Azotyn sodowy w ilości 2-P3% ciężaru cementu dodaje się do wody zarobowej, a zaprawę przygotowuje się z cementu portlandzkiego, kleju kazeinowego i wody w proporcji 1:0,05:0,38 (wagowo). Aby mieszanka nie rozwarstwiała się, należy ją starannie mieszać, dolewając co pewien czas wody dla zachowania konsystencji roboczej. Mieszanka taka nie wiąże w ciągu 24 godz (uprawnienia budowlane).

Napełnianie form

Powierzchnię zbrojenia pokrywa się zaprawą (za pomocą pędzla, pistoletu - aparatu natryskowego do malowania lub przez zanurzenie do niej), a następnie suszy się w warunkach naturalnych, przy czym grubość warstwy nie powinna być większa niż 0,5 mm. Do wyrobów z gazo-popioło-betonu i gazo-popioło-silikatu stosuje się jednocześnie oba wymienione sposoby ochrony przeciwkorozyjnej. Dla uzyskania warstwy ochronnej betonu układa się pod zbrojenie na dnie nasmarowanej formy co 50-P100 cm płytki o wymiarach 5X3 cm z zaprawy cementowej (program egzamin ustny).

Przy wytwarzaniu wyrobów z gazobetonu (gazosilikatu) stosuje się zwykle samojezdną mieszarkę gazobetonową, przesuwającą się wzdłuż form ustawionych na specjalnych stendach, a rzadziej umieszczonych na wózkach. Temperatura mieszanki powinna wynosić 35-45°C, a w oddziale przy napełnianiu form i przetrzymywaniu wyrobów nie mniej niż 20°C (przy nie ogrzewanych stendach do napełniania) (opinie o programie).

Napełnianie form mieszanką pianobetonową (silikatową) zaleca się przeprowadzać z zasobnika napełnianego ze zbiornika mieszanki. Operację tę wykonuje się zwykle na specjalnym stanowisku, następnie formę ustawia się na wózku w celu dalszego dojrzewania mieszanki. W obu przypadkach formy powinny być ustawione w pozycji ściśle poziomej, opierając się na podstawie wszystkimi narożami. Mieszankę pianobetonową wlewa się do formy nie później niż 15 min po jej przygotowaniu; czas napełniania formy mieszanką pianobetonową określa się doświadczalnie (segregator aktów prawnych).

Wysokość, z której mieszanka pianobetonową spada do formy, nie powinna być większa niż 40 cm. Dla uniknięcia uderzenia strumienia w dno i boki form, które spowodowałoby rozerwanie warstwy ich smaru ochronnego, napełnia się formy mieszanką piano- lub gazobetonową przy użyciu giętkiego przewodu i rynny lub z zasobnika przesuwającego się wzdłuż formy.

Przerwy w napełnianiu form mieszanką pianobetonową nie powinny przewyższać 15 min, a napełniać formy mieszanką gazobetonową należy jednym zabiegiem w ciągu najwyżej 5 min przy zastosowaniu proszku aluminiowego oraz w ciągu 1 min przy perhydrolu, rozpoczynając nie później niż l-e-2 min po wprowadzeniu go do mieszanki (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Technologia i szybka budowa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Technologia i szybka budowa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Technologia i szybka budowa zdjęcie nr 8 Technologia i szybka budowa zdjęcie nr 9 Technologia i szybka budowa zdjęcie nr 10
Technologia i szybka budowa zdjęcie nr 11
Technologia i szybka budowa zdjęcie nr 12 Technologia i szybka budowa zdjęcie nr 13 Technologia i szybka budowa zdjęcie nr 14
Technologia i szybka budowa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Technologia i szybka budowa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Technologia i szybka budowa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami