Blog

Warunki wykonywania pustaków zdjęcie nr 2
22.07.2022

Przygotowanie otworu do ładowania

W artykule znajdziesz:

Warunki wykonywania pustaków zdjęcie nr 3
Przygotowanie otworu do ładowania

Sprawdzenie wykonanych przez wiertników otworów i Wybadanie ich, czy podczas wiercenia nie zauważyli w otworze szczelin, próżni i usuwisk, czy w otworach nie pozostały odłamki wierteł, o czym zresztą obowiązani są donosić każdorazowo wiertnicy, lub też jakieś materiały łatwopalne (program uprawnienia budowlane na komputer). W razie rozporządzania instalacją wytwarzającą sprężone powietrze, winien sprawdzić, czy otwory zostały należycie przedmuchane, i czy otwory mokre łub wilgotne zostały należycie osuszone.

 Pobieranie ze składu potrzebnych materiałów wybuchowych. Zależnie od warunków miejscowych może to być robione na początku roboty raz dziennie, lub też bezpośrednio przed ładowaniem otworów.

  • Przygotowanie nabojów do załadowania i przygotowanie nabojów zapalczych z lontami, a w razie potrzeby ze spłonkami.
  • Ładowanie otworów wiertniczych.
  • Wykonywanie przybitki (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Sprawdzanie wszystkich załadowanych otworów, policzenie ich ilości, w razie potrzeby polecenie odpowiedniego przykrycia otworów dla zabezpieczenia przeciw rozrzucaniu odłamków. Przy zapalaniu elektrycznym połączenie drutów zapalnikowych z przewodami strzałowymi. Przy użyciu lont dołączenie wystających z otworów końców lontów do wspólnego lontu zapalającego (uprawnienia budowlane).

  1. Danie pierwszego sygnału trąbką do opuszczenia kamieniołomu przez wszystkich niezatrudnionych przy strzelaniu i udania się.do schronów.
  2. Sprawdzenie, czy wszyscy prócz załogi zapalającej lonty udali się do schronów i czy na drogach w należytej odległości ustawione zostały straże i sygnały ostrzegawcze.
  3. Danie drugiego sygnału do odpalania strzałów.
  4. Liczenie strzałów i uważne nasłuchiwanie czy siła wybuchu odpowiada wielkości ładunków, celem ustalenia czy nie było częściowych niewypałów. Gdy nie ma wątpliwości, że wszystkie strzały odeszły - danie trzeciego sygnału (program egzamin ustny).

Otwór wiertniczy

  • W razie ustalenia lub przypuszczenia, że istnieje strzał zawiedziony, wyczekanie z zegarkiem w ręku wymaganego przepinkami czasu zabezpieczającego.
  • Sprawdzenie wyniku strzelania, zbadanie, czy po strzałach nie ma pozostałych piętek, zabezpieczenie tychże oraz mogących się zdarzyć strzałów zawiedzionych przez ustawienie sygnałów ostrzegawczych. Polecenie usunięcia brył i odłamów obruszonych lub zwisających po wybuchach na ścianach i grożących spadnięciem (opinie o programie).
  • Usunięcie strzałów zawiedzionych.
  • Zwrot do składu niezużytych materiałów wybuchowych wpisanie do książki rozchodu tychże.

Przy obchodzeniu się z materiałami wybuchowymi i środkami zapalczymi nie wolno używać żelaznych ani stalowych narzędzi. Wyjątek stanowią kleszcze i śrubokręt do otwierania skrzynek z materiałami wybuchowymi, nóż do ucinania lontu i kleszcze do zaciskania spłonek, które mogą być wykonane z żelaza lub stali (segregator aktów prawnych).

Pożądane jest jednak i te narzędzia używać z metalów nie dających iskier, gdyż przypadkowa np. obecność ziarnka piasku na skrzynce może spowodować iskrę, która może być przyczyną wypadku. Z tych względów należy w składzie zachowywać wzorową czystość i przed przystąpieniem do otwierania skrzynek starannie je odkurzyć. Również wzbronione jest w pobliżu materiałów wybuchowych używać źródeł światła o niezakrytym płomieniu, oraz palenie tytoniu.

Otwór wiertniczy powinien mieć o ile możności na całej swej długości przekrój poprzeczny okrągły o jednakowej średnicy dostosowanej do średnicy nabojów tzn. najmniej 5 mm większej i nie mniejszej niż 20 mm. Otwór za ciasny, skrzywiony lub nie jednostajnie okrągły może powodować utknięcie w nim naboju, który w razie nieostrożnego obchodzenia się może wywołać nieszczęśliwy wypadek (promocja 3 w 1). Przepychanie siłą takiego naboju jest bezwzględnie wzbronione, można go jedynie wysadzić przez założenie nań naboju zapalczego, postępując poza tym jak przy normalnym strzale. Oczyszczenie otworu z mąki skalnej pozostałej po wierceniu, z przypadkowych odłamków, ze szmat lub końców bawełnianych, jest konieczne.

Najnowsze wpisy

13.12.2024
Warunki wykonywania pustaków zdjęcie nr 4
Co nazywamy zabytkiem?

Zabytek to nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, które stanowią świadectwo minionej epoki lub wydarzenia, mają znaczenie dla…

10.12.2024
Warunki wykonywania pustaków zdjęcie nr 5
Co to jest strefa pożaru?

Strefa pożaru do ograniczenia przestrzeni budynku, obiektu budowlanego lub terenu, która jest wyodrębniona w celu ograniczenia się, i umożliwiania skutecznej…

Warunki wykonywania pustaków zdjęcie nr 8 Warunki wykonywania pustaków zdjęcie nr 9 Warunki wykonywania pustaków zdjęcie nr 10
Warunki wykonywania pustaków zdjęcie nr 11
Warunki wykonywania pustaków zdjęcie nr 12 Warunki wykonywania pustaków zdjęcie nr 13 Warunki wykonywania pustaków zdjęcie nr 14
Warunki wykonywania pustaków zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Warunki wykonywania pustaków zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Warunki wykonywania pustaków zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami