Blog
Przygotowanie powierzchni drewna
W artykule znajdziesz:
Przygotowanie powierzchni drewna
Przygotowanie powierzchni drewna pod malowanie polega na przeszlifowaniu papierem ściernym (program uprawnienia budowlane na komputer).
Następnie sęki i zabitki żywiczne pokrywa się roztworem szelaku, po czym całą powierzchnię gruntuje gorącym pokostem zabarwionym ochrą. Po wyschnięciu gruntu drewno szpachluje się tak samo jak tynki. Podłoża metalowe należy również najpierw oczyścić, a następnie zagruntować farbą miniową i wyrównać szpachlówką miniową.
Farbę olejną rozprowadza się możliwie najcieńszą, jednolitą warstwą. Farbami kolorowymi maluje się dwu- lub trzykrotnie. Do ostatniego malowania w celu złagodzenia nierówności używa się pędzla płaskiego. Farby olejne można też nanosić mechanicznie natryskiwaczami. Jeżeli chcemy uzyskać powierzchnię matową, tepujemy ją przez uderzanie pędzlem prostopadle do ściany (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pokrycie lakierem powierzchni malowanej olejno nadaje jej połysk, zabezpiecza częściowo od uszkodzeń i szkodliwych wpływów zewnętrznych (wilgoć, wyziewy). Techniki olejne stosuje się do tynków, drewna i metali. Zamiast malowania stosuje się wyklejanie ścian papierami wzorzystymi, zwanymi tapetą. Stosuje się też tapety winylowe. Tapety są gładkie i wytłaczane, impregnowane, aby można je było zmywać lub powleczone emulsją polioctanu winylu, przez co stają się zmywalne i wodoodporne (uprawnienia budowlane).
Do klejenia tapet stosuje się kleje skrobiowe lub celulozowe. Tapety można naklejać tylko na ściany dobrze wyschnięte. Wszelkie rysy i odpryski powierzchni ściany trzeba wyrównać gipsem lub szpachlówką olejną, zaś plamy od rdzy, sadzy, tłuszczy itp. przez zamalowanie lakierem nitro lub chlorokauczukowym. Przygotowaną ścianę gruntuje się rzadkim klejem i po jego wyschnięciu nakleja tapetę. Przed naklejeniem tapetę trzeba pociąć na odpowiedniej wielkości arkusze, z dopasowaniem wzoru, następnie nanieść klej i odłożyć na 10-f-15 minut, aby tapeta nawilgła (program egzamin ustny).
Roboty malarskie
Tak przygotowana tapeta równo się nakleja i nie tworzą się pęcherze. Przyklejoną tapetę wyrównuje się miękką szczotką lub wałkami, aby ściśle przylegała do podłoża. Przed przystąpieniem do robót malarskich należy wyrównać i wygładzić powierzchnię przeznaczoną do malowania przez usunięcie zagłębień i wzniesień.
Następnie należy powierzchnię zagruntować. Podłoża niewsiąkliwe (np. szkło, żeliwo) nie wymagają gruntowania. Roboty malarskie zarówno na zewnątrz, jak wewnątrz budynku powinny być wykonywane dopiero po wyschnięciu, ewentualnie po zafluatowaniu tynku oraz miejsc naprawionych. Właściwe malowanie konstrukcji stalowych można wykonywać po całkowitym ostatecznym umocowaniu wszystkich elementów konstrukcyjnych. Malowanie ścian i sufitów można wykonywać dopiero po całkowitym dopasowaniu, okuciu i wyregulowaniu stolarki oraz po zagruntowaniu wrębów pokostem, a przed oszkleniem okien, drzwi, naświetli (opinie o programie).
Powinny też być zakończone roboty instalacyjne i podłogowe. Ostateczne malowanie wykonuje się po oszkleniu budynku i zakończeniu wszystkich innych robót oprócz cyklinowania posadzek. Przed przystąpieniem do ostatecznego malowania plamy i zacieki nie dające się całkowicie usunąć powinny być dokładnie odizolowane przez powleczenie roztworem szkła wodnego, szelaku, szybko schnącym lakierem itp. Szkła wodnego nie należy używać w wypadku stosowania techniki olejnej, emulsyjnej lub lakierowej.
Roboty malarskie powinny być wykonywane w temperaturze powyżej +5°C. Na zewnątrz budynku nie mogą być one ponadto wykonywane podczas deszczu. Prowadzenie robót malarskich na elewacji budynku w okresie upałów letnich lub pogody wietrznej jest niewskazane (segregator aktów prawnych).
Z tych samych względów w czasie wykonywania robót w pomieszczeniach należy okna zamykać. Najkorzystniejszą temperaturą do wykonywania robót malarskich jest:
a) dla malowania wapiennego, klejowego, kazeinowego i krzemianowego + 12°C,
b) dla szpachlowania i malowania olejnego +10°C,
c) dla lakierowania i powlekania emalią +20°C.
Malowanie przeciwkorozyjne konstrukcji stalowych na zewnątrz budynku powinno być wykonywane w okresie letnim (w zasadzie od maja do września, wyłącznie w dni pogodne) z zachowaniem warunku wilgotności względnej nie większej niż 80%. Niedopuszczalne jest malowanie powierzchni zawilgoconych w dni deszczowe (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32